Pyöreät naamat

Lihooko miehet ensimmäisenä naamasta? Itse olin ihan ok painolta ja naamasta, nyt kun vilkaisi peiliin on naama pyöristynyt takaisin entistä kohti. Olisiko mitään muuta kuin yleistreeniä jolla polttaa rasvaa naamasta tai/ja rintakehästä? Painoja nostelen joka ilta, joskus vatsalihaksia mutta ei se läski pala millään.
2386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä se allekirjoittaneellakin naama turpoaa ensin, sitten maha.

Niin siis eihän painojen nostelu ainakaan läskiä polta, vaan kasvattaa lihaksia.

Kyllä se helpoin keino on lenkki. Juokset vaikka puolen tunnin lenkin kolme kertaa viikossa. Syöt semmoiset 1500kcal niin pitäisi alkaa palamaan vähintään kilo/kk. Ehkä jopa nopeammin, riippuu aineenvaihdunnastasi.

Äänestä
  • "Niin siis eihän painojen nostelu ainakaan läskiä polta,
    vaan kasvattaa lihaksia."

    Virheellinen uskomus. Mikä tahansa liikuntamuoto polttaa läskiä,
    jos kuluttaa sen verran että menee miinuskaloreille. Toiset
    liikuntamuodot ja syketasot ovat tietysti tehokkaampia rasvanpolttoon
    kuin toiset. Pelkkä
    painojen nostelu tosin on käytettyyn aikaan nähden usein
    tehottomampaa rasvanpoltossa kuin aerobinen liikunta.

    Alkuperäiselle kysyjälle: Vaikka asiasta on jauhettu varmaan
    satoja kertoja erilaisilla foorumeilla, asia ei ilmeisesti
    ole vieläkään kaikille selvä: Rasvaa ei voi polttaa paikallisesti
    tyyliin naama rintakehä. Rasva palaa tasaisesti koko
    kehosta. Vaikka tekisit pelkkiä vatsalihaksia, rasva ei pala
    sen enenpää vatsasta. Se voi tosin tuntua siltä, koska kyseisen
    paikan lihakset voimistuvat enemmän kuin muut.

    Näin kesäisin terassiaikaan on pakko myös huomauttaa, että
    jos sitä olutta tulee paljon nautittua, niin se naaman "paisuminen"
    voi olla ihan kaljan aiheuttamaa pöhötystä, eikä läskiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Plaaplaab kirjoitti:

Lihooko miehet ensimmäisenä naamasta? Itse olin ihan ok painolta ja naamasta, nyt kun vilkaisi peiliin on naama pyöristynyt takaisin entistä kohti. Olisiko mitään muuta kuin yleistreeniä jolla polttaa rasvaa naamasta tai/ja rintakehästä? Painoja nostelen joka ilta, joskus vatsalihaksia mutta ei se läski pala millään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu