toivottavasti joku osaa vastata asiallisesti; tavoitteena kasvattaa peruskuntoa juoksussa, juossut kyllä olen jo pari vuotta mutta tulos on, etä syke on edelleen 175 keskimäärin lenkeillä ja silti vauhti on alle 6min/km. Joten nyt pitäs peruskuntoa rakentaa enemmän jotta sykkeet laskis. Ohjelmani on, että teen yhden kevyen lenkin (kävellen, syke n.140), yhden pidemmän n.tunti tai yli(juoksu/kävely, kun syke juostessa yli 166, kävelen ja kun se laskee taas juoksen jne.)ja yhden kovan peruslenkin 5km juosten kokonaan ja kovalla sykkeellä. Lisäksi punttia ja fiiliksen mukaan kevyttä pyöräilyä tai kävelyä. Lepopäiviä 2. Kuulostaako hyvältä kunnon kohotusohjelmalta? Kävely oli pakko ottaa taas kehiin, koska rauhallisia lenkkejä en voi tehdä juosten kun sykkeet nousee, ja kunto ei näy kasvavan kun aina treenaa maksimilla, joka on ollut minulla tapana..vähänhän se tympäsee madella ja palata taas alkuun, mutta puolikas olis haaveissa ja ei sitä kyllä juosta sykkeet 180 koko matkaa!
perusjuoksukunnon kohottamista
ohjelmaa..
3599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis olet kaksi vuotta reenannut hyvin säännööllisesti ja aivan kevyt juoksu nostaa heti sykkeet kattoon?
En tiedä taustojasi (onko ylipainoa, aloittaessa pahempi kuin rapakunto), mutta minun korvaani kuullostaa aika heikolta kehitykseltä. Siis niin heikolta, että voi vähän pohtia jotain syvempiä terveydellisiä syitä.
Älä ota tätä mitenkään provona sen kummemin kuin asiantuntevanakaan lausuntona, mutta tämmöinen fiilis mulle vähän jäi. Tuskin ihan vaan ohjelmasta kiinni.
Kuten tuossa edellinen sanoikin, kuulostaa vähän oudolta, että sykkeet on pilvissä vaikka on jo useamman vuoden harrastanut säännöllisesti liikuntaa. Jos kävellenkin saa sykkeen nousemaan 140, niin johan on. Se viittaisi siihen, että pohjakunto on hyvin huono (kuten itse olet ajatellutkin).
Ohjelmasi vaikuttaa ihan hyvältä, mutta itse suosittelisin vielä maltillisempaa pohjan rakennusta. Eli tuo 5km kova lenkki on turha, sen voisi tehdä myös rauhallisemmin matalalla sykkeellä. Kyllä vielä ehdit jonkin ajan kuluttua niitä koviakin lenkkejä tekemään, joten ota nyt ihan rauhassa. Malttia se vaatii, että kävelee vaikka tuntuisi juoksukin kulkevan... mutta hiljaa hyvää tulee.
Taustoja tietämättä kehoittaisin menemään kuntotestiin asiantuntijan opastuksella, joka tekee sen pohjalta ohjelman. Käsittääkseni ohjelmastasi on puuttunut kunnon rakentava ominaisuus, jolloin syketaso on alhaisempi.