Edustussopimuksen purku

Kuinkas on, voiko myynti-edustussopimuksen irtisanoa koe-ajan vielä ollessa voimassa (3kk) ilman sanktiovaaraa. Pätevätkö esim. sopimuksessa mainitut kilpailijalle tai kilpailevalle yrityksille määrätyt sanktiokiellot ?

Tuli haksahduttua ja äkkiseltään tehtyä huono edustussoppari, jossa on aivan julmetut rahalliset sanktiot, ettei saisi mennä kilpailijalle duuniin. Kyse ei työsopimuksesta siis, vaan nimenomaan edustussopimuksesta.
1276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nyt kysyt asiaa johon tuskin täällä saat pitävää vastausta, kannattaa ottaa yhteyttä johonkin asiantuntijaan "livenä" joka katsoo millaisen sopimuksen olet allekirjoittanut.

Perusidea nyt aika yleisesti on, että paperi joka noissa allekirjoitetaan on täysin kohtuuton eikä missään suhteessa lakeihin. Eli työnkuva-vahinko työnantajalle-työn vaihto -suhde on niin epäsuhdassa sanktioihin nähden ettei ainakaan oikeudessa pitäisi varmasti. Eli jos paperissa nyt lukee jotain "ei saa mennä sanktiosumman xxxxx uhalla kilpailijalle töihin seuraavaan 10 vuoteen" niin sillä voi pyyhkiä takapuolensa. Saati jos ei lue mitään aikaa, eli vain jotain epämääräistä "ei saa työsuhteen katkettua mennä kilpailevaan yritykseen töihin"=vielä epämääräisempi kuin aiempi.

Nuo kilpailevan työn estävät kohdat tulevat kyllä suoraan pykälistä, mutta niissä katsotaan aina REALISTISTA vahingon määrää ja onko tehty yhtä aikaa asiallisesti erikseen toisesta paikasta ensin lähtien. Ja onko työ oikeasti sellaista, että jotain salaisuuksia vie kilpailijalle mennessään. Esim. tietotekniikka-alalla oikeasti sopimukset ovat todella tiukat ja niistä sanktioita voi tullakin.

Käytännössä nyt tilanne myöskin olisi se, että jos koeaikana lähdet niin mitkään sakkosummatkaan eivät koskisi. MUTTA varmista nyt tosiaan varmat faktat, koska olet kuitenkin tehnyt aika yksilöllisen sopimuksen ja voi tietenkin olla että jotain sanktioita voitkin saada jos lähdet kilpailijalle. Jokin kohta voi ollakin aivan työnantajan sanktiomaksujen perimiseen oikeuttava.

Mutta tosiaan näin yleisesti ei voi sanoa yhtään mitään pitävää, homma on täysin kiinni millaiseen paperiin olet nimesi pistänyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haksahtanut kirjoitti:

Kuinkas on, voiko myynti-edustussopimuksen irtisanoa koe-ajan vielä ollessa voimassa (3kk) ilman sanktiovaaraa. Pätevätkö esim. sopimuksessa mainitut kilpailijalle tai kilpailevalle yrityksille määrätyt sanktiokiellot ?

Tuli haksahduttua ja äkkiseltään tehtyä huono edustussoppari, jossa on aivan julmetut rahalliset sanktiot, ettei saisi mennä kilpailijalle duuniin. Kyse ei työsopimuksesta siis, vaan nimenomaan edustussopimuksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu