havaitsin tänään eka kerran selluliittia

ninnukka

olen eka kertaa tällä keskustelu osastolla. olen hoikka 23 vuotias nainen. huomasin takapuolta jännittäessä että koko takapuoli on aivan "kuoppia" täynnä ja iho kamalan näköinen. lihakset normaalissa tilassa eli ei jännitettynä selluliittiä ei huomaa ku tarkkaan katsoen. en ole aiemmin tätä kokenut joten mistä kannattais eka aloittaa et ton selluliitin sais pois?
ruokavalio? onko jumpan merkitys suuri? onko jotain hyviä jumppa liikkeitä tähän tarkoitukseen? entä voiteet? onko markettien perustuotteista todellistä hyötyä?
olis kiva ku joku kertois tietämättömälle hyviä vinkkejä=)

6

1539

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallo pylly :)

      Kyllähän selluliittiin vaikuttaa kaikki elämäntavat. Ruokavalio on toki tosi tärkeä, sokerit ja valkoiset jauhot olis hyvä jättää minimiin. Liikunta myös auttaa, mutta liian raskas liikunta (ilman venyttelyitä) voi jopa tuoda selluliittia lisää. Mä suosittelen tota kuivakuppausta! Se toimii ja varmasti toimis sullakin kun sulla ei oo ollu kauan tota ongelmaa :) Lue tätä palstaa niin sieltä saa tietoa lisää tuosta kuppauksesta jos se kiinnostaa. Ja kysy vaan niin yritetään auttaa mahdollisimman hyvin :) Muista juoda vettä vähintään 2 litraa päivässä, se auttaa selluliittiin myös!

      • ninnukka

        nuo oli ihan hyviä neuvoja.. vedenjuonti on ainakin yksi asia mitä pitää lisätä runsaasti ku aika vähissä välillä on. ja irtokarkkien älytön mussuttaminen ja pullan syönti pitää lopettaa. tai ainaki reilusti vähentää. täytyy etsiä jotain hyviä jumppaus ohjeita jostain.. ja perehtyä siihen kuppaus asiaan tällä palstalla =)


      • -toinen ekakertalainen

        "Liikunta myös auttaa, mutta liian raskas liikunta (ilman venyttelyitä) voi jopa tuoda selluliittia lisää."

        Meinasin juuri itseasiassa kysyä tästä silla olen viimeaikoina huolestunut selluliitistä, joka tuntuu vaan pahenevan! Liikunnan puutteesta ei voi olla kyse sillä käyn kuntosalilla ja juoksemassa vähintään 4 kertaa viikossa.

        En ole sokerimussu, vältän valkoisia jauhoa aina kun mahdollista, juon vettä yms... olen laihtunut noin 4 kg puolen vuoden aikana 60kgstä 56kgeen ja kauhukseni huomasin että sellu se vaan näkyy entistä pahemmin!


      • pallo pylly :)
        -toinen ekakertalainen kirjoitti:

        "Liikunta myös auttaa, mutta liian raskas liikunta (ilman venyttelyitä) voi jopa tuoda selluliittia lisää."

        Meinasin juuri itseasiassa kysyä tästä silla olen viimeaikoina huolestunut selluliitistä, joka tuntuu vaan pahenevan! Liikunnan puutteesta ei voi olla kyse sillä käyn kuntosalilla ja juoksemassa vähintään 4 kertaa viikossa.

        En ole sokerimussu, vältän valkoisia jauhoa aina kun mahdollista, juon vettä yms... olen laihtunut noin 4 kg puolen vuoden aikana 60kgstä 56kgeen ja kauhukseni huomasin että sellu se vaan näkyy entistä pahemmin!

        Liian kova liikunta kerää maitohappoa lihaksiin ja se voi lisätä selluliittia. Toisaalta jos olet laihtunut noin reilusti niin nyt selluliitti näkyy paremmin kuin sillon kun olet ollut isompi.. Syöt varmasti ihan oikein kun treenaat noin paljon. Muuta en keksi kun tuon että nyt se selluliitti näkyy paremmin koska olet hoikistunu...


      • onegirl17

        eikää siis täytyyks oikeesti juoda noin paljon vettä päivässä ??!?! Itse juon ehkä n. 3 lasillista vettä jos sitäkään.Tultuani lenkiltä iltaisin juon yhden lasin ja yhden aamulla ja vielä lasillisen jossain vaiheessa päivää. ja heti kun olen juonut niin täytyy mennä vessaan. joskus vesi tulee oksennuksena pois..onkohan ihan normaalia, voisiko joku auttaa...


    • tässäois

      koikeile lorealin perfectslim pro:ta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe