Kuinka vuorot/vapaat menee 3/7 työaikamuodossa(kait toisinsanoen TAM 37. Meille on tulossa käyttöön kyseinen vuorosydeemi pian. Ja miten käy palkkatason verrattuna keskeytyvään (3/5)kolmivuorotyön palkkaan?
Työaikamuoto 3/7 ???
11
27628
Vastaukset
- lfdkl
TAM37 on tuttu, mutta en ole kuullutkaan mistään 3/7:stä.
37 on AAAA-IIII-YYYY--VVV-
Joskus iltojen ja aamujen paikat on vaihdettu. - Nimimerkki
Suurin ero keskeytyvän ja keskeytymättömän vuorotyön välillä on, että keskeytymättömässä vuorossa vapaat eivät osu aina viikonlopuiksi vaan vapaita on viikollakin ja osa viikonlopuista on sellaisia, että ainakin osa viikonlopuista on työtä ja osa vapaata. Tosin, tuota voitaisiin estää sopivasti rukkaamalla sitä kiertoa ja kierron pituutta.
Palkka ei ainakaan pienen tuon muutoksen takia, yksistään sen takia, että keskeytyvässä kolmivuorossa ei tehdä töitä sunnuntaisin, jolloin tulee tuplapalkka. Lisäksi osalla aloista on käytössä ns. suurjuhlapyhä (eli uudenvuodenpäivä, loppiainen, pääsiäinen, juhannus, pyhäinmiestenpäivä, itsenäisyyspäivä, joulupäivä), jolloin töissä oleville maksetaan vähintään 200% korotuksella palkat, joillakin aloilla on korotus kaiketi vieläkin suurempi.
Jos vielä pääsee vaikuttamaan tuohon kierron nopeuteen, niin kannattaa yrittää saada ns. nopea kierto, jolloin työputket ovat lyhyempiä, eli 2 aamua, 2 iltaa ja 2 yötä, joita seuraa sitten 4 vapaata. Edellä mainittu on vähemmän kuluttava kuin tuo edellä mainittu ns. pitkä kierto. Yleensä niissä paikoissa missä on siirrytty tuohon ns. lyhyeen kiertoon, ei yleensä olisi enää kovinkaa suurta halukkuutta siirtyä takaisin vanhaan pitkään kiertoon. - jonkeri
Työaikamuoto tarkoittaa sitä,että töitä tehdään 7 päivänä viikossa.Työtä tehdään joko 4 aamua,vapaa,4 iltaa,vapaa,4 yötä ja 6 vapaata.Toinen vaihtoehto on 2 aamua,2 iltaa ,2 yötä putkeen ja 4 vapaata.Ansiotaso tulee erilaisten lisien johdosta olemaan 35 % korkeampi verrattuna normaaliin päivätyöhön ja 20 % korkeampi keskeytyvään kolmivuorotyöhön verrattuna.
- HoKoPe
Kiitos, nuo vastaukset kertoivat jo paljon. Kertyykös ns. pekkaspäivät (Talpit) tuossa työaikamuodossa normaalisti vai käytetäänkö niitä noihin vapaa jaksoihin?
Kertyykö vuosilomapäivät myös kuten keskeytyvässä kolmivuorotyössä?- työpäivää
katkeamattomassa 3-vuorossa työvuoroja täytyy tulla 204 kaikki tämän yli menevät ovat vuosilomaa, joka ei ole yhtä pitkä kuin katkeavassa. Pekkasia ei ole. Katkeamaton 3-vuoro on ehdottomasti parempi kuin katkeava muustakin syystä kuin siitä paremmasta palkasta.
- ????tarkoitat
työpäivää kirjoitti:
katkeamattomassa 3-vuorossa työvuoroja täytyy tulla 204 kaikki tämän yli menevät ovat vuosilomaa, joka ei ole yhtä pitkä kuin katkeavassa. Pekkasia ei ole. Katkeamaton 3-vuoro on ehdottomasti parempi kuin katkeava muustakin syystä kuin siitä paremmasta palkasta.
Selventäisitkö mitä tarkoitat että pitää olla vähintään 204 työvuoroa? TAM 37:ssa tulee työvuoroja varmaan keskimäärin vähän yli parisataa per vuosi. (Paperiteollisuus) Vuosiloma on toki yhtä pitkä kuin muillakin, 30 päivää, osa siitä on vain loka-marraskuulla, kesällä on vain n kolme viikkoa, 18 lomapäivää. Työajan lyhennys tulee niiden "pitkien vapaiden" kautta, muissa työaikamuodoissa käytettäviä pekkasia ei ole samassa merkityksessä. TAM 37 on ihan oma maailmansa, terevtuloa mukaan kokemaan sen ihanuudet ja autuudet.
- Nimimerkki
????tarkoitat kirjoitti:
Selventäisitkö mitä tarkoitat että pitää olla vähintään 204 työvuoroa? TAM 37:ssa tulee työvuoroja varmaan keskimäärin vähän yli parisataa per vuosi. (Paperiteollisuus) Vuosiloma on toki yhtä pitkä kuin muillakin, 30 päivää, osa siitä on vain loka-marraskuulla, kesällä on vain n kolme viikkoa, 18 lomapäivää. Työajan lyhennys tulee niiden "pitkien vapaiden" kautta, muissa työaikamuodoissa käytettäviä pekkasia ei ole samassa merkityksessä. TAM 37 on ihan oma maailmansa, terevtuloa mukaan kokemaan sen ihanuudet ja autuudet.
Ainakin oman alan TES:ssä on keskeytymättömän vuorotyöntekijän vuosityöajaksi määritelty 1.632 tuntia, joka tekee 204 kpl 8 tuntista työpäivää. Omalla alalla on keskeytymätöntä vuoroa tekevan keskimääräiseksi viikkotyöajaksi sovittu 34,6 tuntia, ja keskeytyvää vuoroa tekevän vuodesta riippuen noin 36 tuntia.
Eikä tuo kolmen viikon kesälomakaan mikään itsestään selvyys ole, kyllä ainakin omalla kohdalla saan joka kesä sen neljän viikon kesäloman automaattisesti. - painajainen
Ainakin paperissa mene näin:
Normaali kierto aaaa-iiii-yyyy--vvv-
Lyhyt kierto aaiiyy-vv-aaiiyy--v-
V-päivältä maksetaan KTA ja lauantailta ja sunnuntailta normaalit lisät.
- tehtaalta
meillä käytössä on
4* aamua vapaa 4* iltaa 2 * vapaa 4* yötä
5* vapaa palkka nousee verrattuna keskeytyvään- mol.fi
päivävuoro ja TAM 3/7 mitä toi tarkoittaa
- vastauksia
mol.fi kirjoitti:
päivävuoro ja TAM 3/7 mitä toi tarkoittaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841