Mikä saa ihmisen jäämään siihen?
Perkeleen huono parisuhde
naang-saau
321636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
jää huonoon parisuhteeseen. Vai oletko läheisriippuvainen?
Ihmettelen vain kanssasisariani ja -veljiäni.Ehkä tuo läheisriippuvuus saattaa monesti olla se selittävä tekijä..
on ainoa selittävä tekijä. Eräs ystäväni eli onnetonta suhdetta 17 vuotta. Ainoastaan siksi, ettei pysty olemaan yksin. Täysin läheisriippuvainen, myös ystävistään. Ahdistavaa.
Jaetut ilot ja surut,kokemukset lienevät tämän palstan parasta antia. *Hyvää kesää toivottaen*
- yhteinen omaisuus ja lapset
- usko parempaan huomiseen
- usko, ettei parempaa olekaan
- tapa
- pelko yksinäisyydestä
joka saattaa pitää paikkansa monilla on usko ettei parempaa olekaan. Muiden syiden takia ei ainakaan kannata jäädä, eikä tietenkään tuonkaan asian takia, mutta varmasti se tosi yleistä on silti.
oli lapset ja lapsethan siitä saisikin kärsiä, mutta se oli tapa sillon.
oli tota, tiedän. Nykyään varmasti niin paljon ajatellaan sitä lasten etua silti enemmän, että aikuiset osaa tehdä ratkaisuja hiukan eri tavoin.
...ovat huonoin mahdollinen syy.
Siinä vanhempi sälyttää vastuun omasta onnettomuudestaan lasten niskaan ja antaa lapselle huonoimman mahdollisen parisuhteen mallin.
Että lapset luulevat vielä monesti olevansa syyllisiä perheen huonoon vointiin..
Ihmettelen ja pudistelen päätäni,miksi?
sinulle, eikö se ole heidän välinen asia?
Joskus vain kyllästyttää saman asian jaaritteleminen puhelimessa vuodesta toiseen.Kun kuitenkin ystävyyttä on jo takana useampi vuosikymmen,ei se luurin nakkaaminen korvaankaan ole niitä maailman helpoimpia tehtäviä..
ystävättäresi ovat vaan sellaisia kätisijöitä, jotka tykkäävät valittaa kaikenlaista sinulle, mutta oikeasti ovat ihan tyytyväisiä omaan suhteeseensa?
Kummasti täytyy ihmetellä et miksi kun vastaavia sivusta seuraa ?
Pelko muutoksesta, toive paremmasta huomisesta, ratkaisun tekemisen rohkeus, ym, ym.
syitä on yhtä paljon mitä on huonoja suhteitakin. Eriskummallisemmaksi jutun tekee vielä ne väkisin pystytetyt kulissit millä ulospäin näytellään et kaikki olis mukamas vielä hyvin ?
Ja jotenkin minä ymmärrrän vielä nuo kulissit,jos lapset pieniä,mutta jos eivät enää.Ehkä se *perkeleen huono parisuhde* voi olla kuitenkin turvallinen,mutta silloin ei pitäisi valittaa..
Sanon nyt vaan rehellisesti että perkeleen huono kuva sulla. Melkein 40 vuotias mies esittämässä 18-vuotiasta... :D
Kenties huumorimielellä laitettu, mutta silti. ;)
Hossin kuvat ovat aina ihania.Joskin oma suosikkini on se mökillä otettu nuotiokuva..
Emmä nyt sitä ettei muuten olisi hienojakuvia. Musta tää ampuu vaan vähän yli. Vain vähän... :DD
Olen kovastikkin otettu moisista kehuista :)
erilaisia, taloudelliset syyt, muutoksen pelko, joku saattaa ajatella, että huonokin suhde on parempi kuin ei mitään, ympäristön paineet saattavat pitää jonkun huonossa suhteessa, jne.
Kyssärini juju oli kuitenkin se,että miksi ihminen jää johonkin,haluten kuitenkin kokoajan jotain muuta(siis miksi ei tavoittele sitä muuta?)...Vai olemmeko me pelkkiä ristiriitoja täynnä olevia yksilöitä koko ihmiskunta?
Pelko.
Tuttu on turvallista...
(..netissäkin *nauraa rätkättää yksinään*)
Lähteminen hengenvarallista. Mutta mistäs sitä kaikkien syistä tietää, jotkut kaipaavat jatkuvaa Draamaa ja alistamista tunteakseen elävänsä.
jo mainittukin, mutta luulen, että pitää paikkansa useimmiten tuo pelko yksinjäämisestä.
Ihminen, joka ei koskaan ole oppinut olemaan yksin, itsenäinen, ja mikä tärkeintä - ei ole oppinut nauttimaan yksinolosta, vaikeasti lähtee suhteesta, oli se kuinka onneton tahansa.
Riippuu parisuhteesta. Jos joskus on ollut hyvä olla yhdessä niin sitä uskoo ja toivoo että se on edelleen mahdollista. Voisi olla uuden aloituksen paikka kysyä että millainen on huono parisuhde. Mielestäni ei ole hyvä asia sekään että kun suhde ei olekaan niin täydellinen kuin parin ekan vuoden ajan niin erotaan ja etsitään taas se uusi suhde, jossa samat ongelmat toistuvat ja taas tullaan siihen tulokseen että onpas huono suhde jne...
Syitähän tuntuu löytyvän helposti. Kuten jo mainittiin, niin lapset, taloudelliset seikat, toivo paremmasta, läheisriippuvuus, yksinjäämisen pelko, tottumus, vielä pahemman psyykkisen- tai fyysisen väkivallan pelko, periaatteet ja tietysti häpeä.
On varmaan noloa tunnustaa niin itselleen kuin muillekin, että se suureen ääneen kailotettu suuri rakkaus suurine prinsessahäineen olikin vain mielikuvituksen tuotetta ilman todellista tunnetta.
ei kestä yksinoloa ryhdikkäästi vaan kelpuuttaa ensimmäisen setämiehen joka on tyrkyllä
huonossa parisuhteessa elävät päättävät erota ja etsiä uuden, niin mikä on lopputulos? Luultavasti puolet päätyy parempaan ja toinen puoli vielä huonompaan parisuhteeseen... Tietysti aluksi kaikki näyttää paremmalta. Ainoa todellinen toivo (keskimäärin ottaen) on että kukin itse tekisi parannuksen... Mutta ongelmahan oli ja on aina siinä toisessa, joten jatkakaamme sen täydellisen etsintää.
Avioeron hinta on kalleimmillaan puolet siitä, mitä omistat. Tosin omaa tyhmyyttähän se on, ellei osaa hoitaa avioehtoa kuntoon, jos välttämättä haluaa naimisiin mennä.
on ottaa avioehto ja jos se ei kelpaa tietää että kyseessä on pelkkä lutka