Eli olen ostamassa uutta pyörää mutta termistöä en ymmärrä. Joten kyselen nyt täällä hieman etukäteen ennenkuin marssin kauppaan. Ei sitten tarvii siellä ihmetellä joka termiä..
Luin tätä palstaa ihan loppuun saakka ja sieltä täältä pongahti esiin eräs juttu. Olen Tunturia ajatellut (lapsena opetettiin että Tunturi on paras, ja palvelihan se fillari minua noin 15 vuotta, edelleen liikkuu mutta malli niin vanhanaikainen). Mutta mitä luinkaan, Tunturia tehdään Unkarissa?? Eikö enää olekaan kotimainen kingi vai tehdäänkö jotain osia ulkomailla?
Entäs onko Rossano joku entinen Tunturi?
No, siitä termistöstä. Mitä tarkoittaa joustohaarukka ja joustoistuinkannatin? Pysyykö paikallaan, milloin sitten joustaa?
V-jarrut?
Automaattinen HD-ajovalo tai sitten tuo valo katkaisijalla? Kumpi parempi?
Napadynamo? Oliko se mikä (silloin joskus)painettiin etupyörään niin johan tuli valoa?
On varmaan joidenkin mielsetä idioottimaisia kysymyksiä mutta jos joku viitsisi vastata niin olisin kiitollinen.
Ja turvallisia matkoja kaikille!!
Luin tätä palstaa ihan loppuun saakka ja sieltä täältä pongahti esiin eräs juttu. Olen Tunturia ajatellut (lapsena opetettiin että Tunturi on paras, ja palvelihan se fillari minua noin 15 vuotta, edelleen liikkuu mutta malli niin vanhanaikainen). Mutta mitä luinkaan, Tunturia tehdään Unkarissa?? Eikö enää olekaan kotimainen kingi vai tehdäänkö jotain osia ulkomailla?
Entäs onko Rossano joku entinen Tunturi?
No, siitä termistöstä. Mitä tarkoittaa joustohaarukka ja joustoistuinkannatin? Pysyykö paikallaan, milloin sitten joustaa?
V-jarrut?
Automaattinen HD-ajovalo tai sitten tuo valo katkaisijalla? Kumpi parempi?
Napadynamo? Oliko se mikä (silloin joskus)painettiin etupyörään niin johan tuli valoa?
On varmaan joidenkin mielsetä idioottimaisia kysymyksiä mutta jos joku viitsisi vastata niin olisin kiitollinen.
Ja turvallisia matkoja kaikille!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
- Mitään pyörämallia ei kokonaan valmisteta Suomesa mutta Helkama taitaa olla niin kotimainen kuin polkupyörä voi olla.
- V-jarrut = vannejarrut eli käsijarrut.
- Rossano ei ole entinen Tunturi.
- joustohaarukka = jousitettu etuhaarukka. Jos olet ostamassa noin yli 600 euron pyörää niin jousitettu on vaihtoehto, muuten unohda. Halvasta joustokeuluasta on paljon enemmän haittaa kuin hyötyä.
- joustoistuinkannatin = nimi lienee kertoo mistä on kyse mutta unohda tällaiset viritelmät. Aivan turha tavalliselle terveelle pyöräilijälle.
- napadynamo = kiekon, siis etu- tai takapyörän, keskellä oleva pikkudynamo josta saa virtaa esim lamppuun. Mun mielestä napadynamo on vain yksi turha mahdollisesti rikkoutuva osa pyörässä eli en suosittele. Ladattavat lamput on parempia.
Mä pidän sitä napadynamoa hyvin edistyksellisensä keksintönä. Jos ostaa sellaisen pyörän, missä se valmiina, niin se näyttäisi nostavan pyörän hintaa n. 50 euroa.Erillisenä sen napadynamovanteen ja lampun saa hintaan 35 - 100 e. Jos valoa tarvitsee pimeän aikana ihan päivittäiskäytössä, niin se on vaivaton ja käyttövarma loskakeleissäkin ja kevyt polkea verrattuna renkaan pyörittämän dynamoon. Mulla on katkaisimella varustettu lamppu, joten se täytyy laittaa on7off asentoon.
Tässä yhdessä kevään Tekniikan Maailmassa oli testattu napavaihteisia polkupyöriä ja siinä oltiin sitä mieltä, että jousitetuilla pyörillä tulisi kaupunkioloissakin ajelluksi hiukan sukkelammin, kun ei tule ihan niin tarkkaan varotuksi epätasaisuuksia. Tuossa muuan kirjoittaja sanoo, että jousittamattomalla ajo on kovempaa. Uskon hänen tarkoittavan, että epätasaisuuden tuntuvat persauksissa kovemmin. Yleensä näitä jousituksia kaupunki ja työmatka-ajoissa pidetään aika turhina, mutta enpä tiedä montakaan, joka haluaisi jousituksen pois.
Halvassa pyörässäni joustosatulassa on hiukan sivuttaisklappia, jota ei kohtuudella saa pois, mutta ei se ajoa haittaakaan, jos ei lisäänny. Kaupunkiajossakin jousitetulla halvallakin pyörällä ajaminen tuntuu mukavamman pehmeältä ja niin mielellään ottaa sen jousitetun alleen, kun siihen on tottunut.
Tämä on internetin ongelma, "asiantuntijat" vastaavat mitä sattuu. Ilman tietoa, kokemusta tai kritiikkiä oman tietämyksen tasosta.
Suomalaisuudesta tossuttelija oli oikeassa. Suomalaista pyörää ei nykyään ole. Kaikista osista valtaosa tuodaan muualta ja lähinnä kokoamistyötä tehdään Suomessa. Globalisaatio...
Joustohaarukasta olen samaa mieltä, niitä on monenlaisia. Halvat ja hyvät eivät ole samoja. Oikealle jäykkyydelle säädettynä haarukan toimintaa ei huomaa jos siihen ei erikseen keskity. Muutamissa joustohaarukoissa on myös toiminto, jolla sen voi lukita jäykäksi. Kokeilemalla ajamista tässä asennossa ja sitten joustavana saat selville, mikä on ero.
Joustoistuinkannatin taas on pieni mukavuustekijä. Itselläni on sellainen ollut muutaman vuoden. Aluksi se tuntui vähän oudolta, kun istuin joskus kanttikiven kohdalla antoi vähän periksi. Nyt sen toimintaa ei edes huomaa. Mutta kun vaihtaa taas maantiepyörään, jossa sitä ei ole, kyyti on paljon kovempaa.
V-jarrut ovat sellaiset vannejarrut, joissa jarrujen vipuvarsien kiinnityspiste on alhaalla ja vaijeri vetää varsia jarrutettaessa ylhäältä yhteen. Vannejarruja on ainakin kolmea muuta tyyppiä, mutta V tarkoittaa tuota ja vain tuota.
Napadynamo on tosi paljon eri asia kuin se vanha kumia vasten käännettävä erillisdynamo. Se on renkaan akselille rakennettu, koteloitu sähköntuottaja, joka toimii periaatteessa jatkuvasti. Niiden kestävyydestä ja toimintavarmuudesta pitkällä ajalla ei ole tietääkseni vielä kokemusta. Keksintö on levinnyt vasta muutaman viime vuoden aikana "tavallisiin" pyöriin.
Napadynamon yhteydessä automaattinen lamppu on tosi kätevä. Itselläni on sellainen nyt toista vuotta käytössä ja minulla ei ole pahaa sanaa sanottavana. Lampussa on valokenno, joka haistelee valoisuutta ja sytyttää valon esim. pitkässä tunnelissa ilman että minun pitää tehdä mitään. Toiminnon saa katkaisijasta myös pois päältä. Katkaisijalla varustetussa lampussa sinä käännät katkaisijaa kun haluat valot päälle tai pois. Siihen, kumpi on parempi, en ota kantaa. Se riippuu niin paljon käyttötavasta ja tarpeesta.
Idioottikysymyksiä ei olekaan. Ei ole virhe olla tietämätön, mutta on vakava virhe tehdä päätöksiä syvän tietämättömyyden pohjalta. Kysymällä asiat selviävät, kunhan osaa poimia saamistaan vastauksista oikeat faktat.
Ostaessasi pyörää mene sellaiseen liikkeeseen, että siellä selitetään sinulle vastaus *jokaiseen* kysymykseesi. Jos et saa vastauksia tai et ole niihin tyytyväinen, mene seuraavaan liikkeeseen. Epämääräiset tai ympäripyöreät vastaukset, ja erityisesti vastaamatta jättäminen kertovat myyjän riittämättömästä tietämyksestä. Sellaista esiintyy vain huonoissa pyöräkaupoissa. Niihin ei pidä luottaa, koska hyviäkin liikkeitä on. Mutta tämänkin olet varmaan huomannut jos olet jo keskusteluja enemmänkin lukenut...
Joustohaarukka = jousitettu etuhaarukka
Joustoistuinkannatin = istuin, jossa satulaputki on jousitettu.
V-jarrut = normaalit käsijarrut (jarrupala ottaa kiinni vanteeseen ja jarruttaa)
Napadynamo = Ottaa virran renkaan navasta (ei ole kuin tervassa polkisi)