Sinkkunaiset >< sinkkumiehet

Oletteko pistäneet merkille, että sinkkumiehet ovat useammin ns. luusereita (kauhea sana, mutta tietänette mitä tarkoitan) kuin sinkkunaiset?

Ainakin minun tuntemani sinkkunaiset, itseni mukaan lukien, ovat menestyviä, iloisia, itsestään huolehtivia, tyylikkäitä naisia, joilla on suunnitelmia elämässään. Ja sinkkumiehet ovat valitettavan usein plösähtäneitä, kaljaa imeviä, kaikkeen negatiivisesti suhtautuvia, vihaisia tylsimyksiä. Poikkeuksia tietysti löytyy, mutta aika usein on näin.

Viiden vuoden aikana monien tuntemieni sinkkumiesten elämä on alkanut kääntyä laskuun: on alkoholismia, eristäytyneisyyttä, naisvihamielisyyttä (siinä vaiheessa on melkein turhaa enää haaveilla naisesta). Sen sijaan tuntemieni sinkkunaisten elämä on tukevassa noususuhdanteessa: on ystäväjoukkoja, moni nainen on hankkinut lapsen, on matkustelua, itsensä kehittämistä, sinkkuäidit lapsineen ulkoilevat luonnossa porukalla ja kokkailevat jne.

Mikä aiheuttaa tämän eron sinkkunaisten ja sinkkumiesten kohtaloissa? Vaikka miehillä, varsinkin nuorilla miehillä, menee tutkimusten mukaan nuoria naisia paremmin yhteiskunnassamme lähes joka sektorilla (taloudellisesti, työllistymisen kannalta, työpaikan pitämisen osalta, terveydenhoidon kannalta jne jne), miehet eivät osaa tehdä itsestään onnellisia. Kaikki edellytykset onnen rakentamiseen ovat olemassa. Sen sijaan nuorilla naisilla elämä on taloudellisesti ja sosiaalisesti selvästi turvattomampaa, ja kuitenkin he onnistuvat rakentamaan raikkaan ja aurinkoisen elämän itselleen ja läheisilleen. Vaativatko nuoret miehet liikaa? Ja sitten pettyvät, kun suuret kuvitelmat eivät toteudukaan? Naiset ovat vaatimattomampia, ja uutterasti rakentavat onneaan realistiset unelmat mielessään.
386020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Puhut nuorista ihmisistä. Suurinosa nuorista miehistä ja naisista ovat jossain vaiheessa sinkkuja! Kuvaamasi tilanne saattaisi sopia jossain määrin vanhoille sinkkumiehille, mutta kyllä noita katkeroituneita sinkkunaisiakin vanhemmasta päästä löytyy. Toki asia riippunee paljolti siitä, että ovatko nämä sinkut sinkkuja omasta tahdostaan, vai siitä, että eivät vain yksinkertaisesti löydä seuraa - sellainen tilanne katkeroittaa varmasti. Miehissä ehkä näitä on enemmän.

Äänestä

pärjäävät itekseenkin. ovat sosiaalisestikin yleensä lahjakkaampia. miehet ovat sellasia hyysättäviä perässävedettäviä reppanoita.

Äänestä

En ole huomannut, mutta en työskentelekään sosiaalipuolella. Mainitsemaasi ilmiötä on selitetty sillä, että sinkku naisilla sinkkuus on useimmiten oma valinta, kun taas sinkku miehillä ei (eli he haluavat parisuhteeseen). Kysymys ole vaatimuksista, vaan siitä mitä kukin kokee elämässä haluavan ja tärkeänä, toisille hyvän ja onnellisen elämän sisältö tulee työstä, toisille terveydestä ja toisille parisuhteesta. Kyllä varmaan löytyy myös sellaisia asioita jotka ajavat herkemmin sinkku naisen kuin sinkku miehen rappiolle. Parisuhde tai tyttöystävä ei ole sen epärealistisempi unelma kuin työ, terveys, koulutus, lapsi, matka, tms.

Äänestä

Naiset pariutuvat ylöspäin, lopputuloksena sinkuiksi jäävät huonosti ansaitsevat ja huonosti koulutetut miehet ja hyvin koulutetut naiset. Se on havaittu lukuisissa tutkimuksissa.

Esim. aiheeseen liityen
http://eprints.soton.ac.uk/8159/01/s3ri-workingpaper-a04-07.pdf

"Naisten kysyntä saavuttaa huipun 18-vuoden iässä ja laskee siitä lähtien, miehillä vaikutus on päinvastainen ja nuorille miehille onkin vähiten tarjolla olevia partnereita. Naisten suhdeluku on 1,8 - 1,9 18-vuoden iässä ja miesten 0,4 17-vuoden iässä. Naisten partneritarjonta pysyy yli yhden 30-35 vuoden ikään asti, josta se alkaa laskea alaspäin. 20-24-vuotiailla naisilla on 36-163 prosenttia enemmän potentiaalisia partnereita kuin vastaavanikäisillä miehillä. Naisilla onkin huomattava etu partneritarjonnan suhteen avioitumisen keskeisinä vuosina ennen 30 ikävuotta. Nuoret naiset hyötyvät, koska heidän preferenssinsä pitävät sisällään suuren miesten ikäryhmän ja koska vanhemmat naiset eivät kilpaile nuorista miehistä. Nuoret miehet puolestaan joutuvat huonoon asemaan, koska vanhemmat miehet kilpailevat samoista naisista."

Äänestä
  • Minun poikani ovat yliopistokoulutuksen saaneita ja erittäin hyvännäköisiä muidenkin kuin äidin mielestä ja treenattu kroppa ja rahaa ja omaisuutta vaikka niille sossun saranoita narisuttaville yh-naikkosillekin, mutta eivät huoli.
    Lisäksi yksi huomio: avioerot tapahtuvat mitä todennäköisimmin juuri pitkälle koulutetuissa piireissä, niissä kun ihminen ei ole pässi ja ilmaisee eri tavoin mitä tahtoo elämältään.
    Tosin nykyisin ei juuri muita olekaan kuin avio- ja avoeroja.
    Minä tunnen vain ja ainoastaan todella paljon
    korkeastikoulutettuja ja hyvännäköisiä miehiä sinkkuina, jotka eivät huoli suomibitchukoita, eli toisten jätteitä.
    Tällaisia asioita on aivan turha ruveta tällä palstalla jaarittelemaan, koska ihmisiä on vaikka
    miljoonaan junaan, jokaisella on oma syynsä naida tai pysyä sinkkuna. Ja todella sanon, että se naiminen on nykyisin eron valmistelua.

    Äänestä

Soo soo tyttöseni, yleistys on ruma asia. Kuitenkin on totta että miehet joutuvat yleisemmin sortumaan epätoivoon jos baarissa ei ole vientiä. Epätoivo taas on vähän sama kuin lumipallon pyörittäminen, se kasvaa kasvamistaan eikä kotvan päästä mielenkiinto riitä juuri mäyräkoiraa ja pornolehteä pitemmälle.
Naiset taas saavat suorastaan hätistellä miehiä pois kimpustaan, joten mikäs siinä on riemukkaasti sinkkuillessa kun tietää aina voivansa lopettaa niin halutessaan.
Miehelle lisäksi tulee yhteisön häpeäleima otsaan ellei pojasta kehkeydy varsinaista siitossonnia siinä missä nainen simpsuttelee stokkalle ostamaan muotirytkyjä varjellen neitsyeen imagoaan ollen suvun silmissä puhtoinen tyttö joka tietää mitä tekee. No joo, elämä ei ole reilua.

Äänestä
  • Siis
    Naiset eivät ensinkään ole muuta kuin satojen siitossonnien panemia pissiksiä.
    Mies on miehekäs ja fiksu, kun ei tällaisena sotaisena aikana ja ilmastonmuutostilanteessa hommaile lapsia, siis lapsia tähän kammottavaan maailmaan, vaan elelee onnellisena läheisten ihmisten ympäröimänä.

    Äänestä

Eiköhän sitä omat vikansa ole sinkkunaisissakin, siinä missä miehissä.

Onko täällä yhtään sellaista "ikisinkkunaista", joka ei tunnista itsestään yhtä, tai muutamaa seuraavista piirteistä: Vaatelias, kiukkuinen, epä-viehättävä, kaljaan menevä, ujo, telaketjufeministirekkakuskilesbo tai YH.

Jos mitään edellisistä piirteistä ei löydy, niin sinkkuus on varmaan aika ohimenevää laatua.

Vastaavasti tuntemani ikisinkkumiehet ovat useimmiten sinkkuja saamattomuuden/ujouden takia. Jotkut kaljan kittauksen/ison mahan takia.

Kyllä se varmasti on niin sekä naisten, että miesten kohdalla, että parhaat on varattu, ja loput on tarkoitettu vammaisille.

Äänestä
  • "Vastaavasti tuntemani ikisinkkumiehet ovat useimmiten sinkkuja saamattomuuden/ujouden takia. Jotkut kaljan kittauksen/ison mahan takia.

    Kyllä se varmasti on niin sekä naisten, että miesten kohdalla, että parhaat on varattu, ja loput on tarkoitettu vammaisille."    

    Ujot on vammasii? Kylläpä niitä vammasia sitten riittääkin maassamme.

    Äänestä

  • Mies luolasta kirjoitti:

    "Vastaavasti tuntemani ikisinkkumiehet ovat useimmiten sinkkuja saamattomuuden/ujouden takia. Jotkut kaljan kittauksen/ison mahan takia.

    Kyllä se varmasti on niin sekä naisten, että miesten kohdalla, että parhaat on varattu, ja loput on tarkoitettu vammaisille."    

    Ujot on vammasii? Kylläpä niitä vammasia sitten riittääkin maassamme.

    Kyllä se ujous vammasta käy, usko pois. Oman havaintoni, ja ihan perskohtaisen kokemuksenikin perusteella puhun.

    Äänestä

  • "Vastaavasti tuntemani ikisinkkumiehet ovat useimmiten sinkkuja saamattomuuden/ujouden takia. Jotkut kaljan kittauksen/ison mahan takia."

    naiset on vaativia esim miehen ulkonäön suhteen.

    Miehille käy reikä ku reikä.

    Äänestä

  • Missä on järjenvalosi?
    Kaikkein fiksuimmat ja omilla aivoillaan ajattelevat eivät lyö päätänsä seinään, vaan osaavat ajatella eli eivät suominaista eli jakorasiaa huoli.
    Mielestäni tuntemani ukkomiehet ovat todella mitäänsanomattoman näköisiä tussukoita ja katsellaan vaan, koska se vaimo tai vaimoke ottaa ja jättää......lapset lähtee mukana.

    Äänestä

  • huuuhuhu kirjoitti:

    "Vastaavasti tuntemani ikisinkkumiehet ovat useimmiten sinkkuja saamattomuuden/ujouden takia. Jotkut kaljan kittauksen/ison mahan takia."

    naiset on vaativia esim miehen ulkonäön suhteen.

    Miehille käy reikä ku reikä.

    Fiksuille miehille ei käy reikä kuin reikä, ne ovat niitä yhteiskunnan alamaailman renttuja ja
    typeryksiä.
    Todella fiksu mies valitsee sinkkuuden.

    Äänestä

  • Kaikkea sitä kuuleekin kirjoitti:

    Fiksuille miehille ei käy reikä kuin reikä, ne ovat niitä yhteiskunnan alamaailman renttuja ja
    typeryksiä.
    Todella fiksu mies valitsee sinkkuuden.

    Vittu se on siallakin. Miksi vitussa haluaisin nussia jotain visvaista reikää? Mitä naiset voivat tarjota minulle, tasavertaista kumppanuutta? En minäkään usko. Mitä naiset voivat tarjota minulle? Ihan tosi, kertokaa. Pillua riittää ihan omiin tarpeisiin, kiitos kysymästä, mutta mitä muuta bitchukat voisivat tarjota minulle?

    Äänestä

  • Mies luolasta kirjoitti:

    "Vastaavasti tuntemani ikisinkkumiehet ovat useimmiten sinkkuja saamattomuuden/ujouden takia. Jotkut kaljan kittauksen/ison mahan takia.

    Kyllä se varmasti on niin sekä naisten, että miesten kohdalla, että parhaat on varattu, ja loput on tarkoitettu vammaisille."    

    Ujot on vammasii? Kylläpä niitä vammasia sitten riittääkin maassamme.

    Ei riitä, siksi monet ujot miehet ovatkin sinkkuja :)

    Äänestä

Täähän on ihan paskaa tekstiä.

Ai että naisilla kaikki hyvin ja miehillä kaikki todella huonosti, (poikkeuksia lukuunottamatta). Haha hah.

No vastataan sen verran että just tämänlaiset tekstit lehdissä sekä medioissa saa ihmiset luulemaan väärin. Ja mistä se johtuu? No se johtuu just tälläsista feministisesta paskakirjottelusta.

Jos mies ostaa auton on se vain munanjatke, eikä mies saisi olla siihen tyytyväinen (mitenhän miehenä tulikin heti autot mieleen ;) , no naureskellaan sille nyt hetki). Sensijaan jos naiset menevät drinksulle juttelemaan vaginamonologeista se on seksikästä ja siitä kirjoitetaan heti lehteen.

No tiivistettynä vastaukseni on MENESTYVIEN naisten tuominen esille. Suurin osa kansasta on kuitenkin aika tasapuolista sakkia ja meitä on moneen junaan. :)

Äänestä

Kyllä muuten sinkkunaisten joukostakin löytyy näitä "plösähtäneitä, kaljaa imeviä, kaikkeen negatiivisesti suhtautuvia, vihaisia tylsimyksiä". Itse sitä on tosiaan tehtävä itsensä onnelliseksi eikä odottaa, että joku toinen tulee ja parantaa sun olon.

Äänestä

Oman kaveripiirin sinkkumiehistä suurin osa on hyvin koulutettuja ja urallaan menestyneitä. Harrastuksia löytyy useampia ja matkailevat myös.

Tähän on tietenkin yksinkertainen selitys. En minä tunne niitä työttömiä kaljankittaajia, sillä kaveripiiri on muodostunut lähinnä opiskelun/työn(urheiluharrastusten kautta, joten meikän kaveripiiriin suodattuu pääasiallisesti vain ne joilla on elämä hallinnassa.

Sinkkunaisia en juurikaan enää tunne, suurin osa naispuolisista tutuista on sitoutunut jo ajat sitten.

Yksi selkeästi ylipainoinen miessinkkututtu minulla on. Suoraan sanottuna sinkut joita tunnen, ovat yleensä vähän vaatimattomamman näköisiä ja/tai ujoja mutta ei niissä mitään tuollaisia vikoja ole (koskee sekä miehiä että naisia). Tosin sitten on myös nämä sinkkukaverit, jotka ovat kyllä suht komeita ja tyylikkäitä mutta niin saakelin nirsoja että melkein missi pitäisi olla että niille kelpaa.

"Vaikka miehillä, varsinkin nuorilla miehillä, menee tutkimusten mukaan nuoria naisia paremmin yhteiskunnassamme lähes joka sektorilla (taloudellisesti, työllistymisen kannalta, työpaikan pitämisen osalta, terveydenhoidon kannalta jne jne),"

Sulla on vähän vanhaa tietoa. Miehet ovat äärimmäistä porukkaa, miehistä nimittäin löytyy kovimmat menestyjät ja pahimmat luuserit. Tuosta luuseriporukasta johtuen miehillä menee keskimäärin huonommin, ovat nykyään vähemmän koulutettuja, enemmän työttöminäkin, enemmän itsemurhia jne.

Naisia härnää lähinnä pätkätyöt ja pienempi palkka ja näistä pidetään kovasti meteliä. Tämäkin on pääasiassa naisten oma vika, menevät aloille joiden palkkaus on kehnompi. Samaan syssyyn unohdetaan ne takametsien jörrikät jotka eivät saa aikaiseksi mitään. Tämä on taas näiden miesten oma moka.

Äänestä

Siis tosi huono sellainen.

Äänestä

Tunnen monta sinkku miestä joilla ei ole mahdollisuuttakaan saada naista. Silti he elävät hyvin tasapainoista elämää. Eivät käytä päihteitä pahemmin ja silti pystyvät elämään kohtuullisen onnellisesti. Täällä liikkuvat sinkku miehet vain tuntuvat olevat niitä kuolleita ja elämäänsä kyllästyneitä. Kyllä niitä muitakin löytyy jotka eivät näillää palstoilla liiku. Minun tuntemani tyypit ovat siis todella sellaisia joista kukaan nainen ei kiinnostu mutta he saavat sen elämän tarkoituksensa jostain muualta eikä heitä painosta vaikka ympärillä olisikin varattuja.

Äänestä
  • "Minun tuntemani tyypit ovat siis todella sellaisia joista kukaan nainen ei kiinnostu..."

    Osaatko sanoa miksi kukaan ei kiinnostu heistä? Kai naisiakin on monen makuisia, vai onko?

    Äänestä

  • juuyuyuyu kirjoitti:

    "Minun tuntemani tyypit ovat siis todella sellaisia joista kukaan nainen ei kiinnostu..."

    Osaatko sanoa miksi kukaan ei kiinnostu heistä? Kai naisiakin on monen makuisia, vai onko?

    "Kai naisiakin on monen makuisia, vai onko?"
    -Yksiselitteinen vastaus: Ei ole.

    Miesten naismaku vaihtelee huomattavasti miehestä toiseen, mutta useimmilla naisilla on se sama yksi yhteinen maku miesten suhteen. Jos mies sopii siihen muottiin, mitä about kaikki naiset hakevat, niin naisia tunkee ovista ja ikkunoista, vaikkei oikeasti edes yrittäisi iskeä naisia. Olen tätä parin tutun miehen kohdalla päässyt todistamaankin, se on kun sopii muottiin, niin kaikki naiset haluaa sen miehen. Kaikki. Muut miehet sen sijaan saavat tehdä paljon töitä saadakseen edes jonkunlaisen naisen vierelle.

    Äänestä

  • Kuvailemasi miestyyppi on sinkkumiehissä todella, todella yleinen. Todellisuudessa he eivät ole mitään toivottomia tapauksia, vaan samassa asemassa kuin nirsoimmat sinkkuneidit. Tosin harva näistä miehistä taitaa omaa tilannettaan tiedostaa tai ajatella.

    Nämä miehet ovat ns. taviksia, joille samankaltaisia naisia kyllä riittäisi ovista ja ikkunoista. Mutta koska ko. naisetkin ovat ns. taviksia, eivät kyseiset miehet heitä edes huomioi. He viettävät aikaansa mieluummin harrastustensa ja kavereidensa kanssa. He etsivät täydellisyyttä urheilusuoritukseensa, postimerkkikokoelmaansa, autonmoottorinsa tehoon, hifilaitteidensa ominaisuuksiin tjsp. Koska kukaan heidän kriteeriensä mukaan täydellinen nainen ei tule heitä kotiovelta noutamaan, pysyvät he sinkkuina.

    Äänestä

että sinkkumiehet todellakin murtuvat,sinkkuus ei sovi miehelle.
usein tulee päihdeongelmaa,mt-ongelmaa,naisvihaa,seksuaalista turhautumista jne...
mutta minkäs teet?
nykyään miehet erotellaan panomiehiin,ja luusereihin.
on hyväksyttävää panna toisen aviomiestä,se katsotaan ok hommaksi,mutta jos panet rumaa miestä,niin olet yht'äkkiä luuseri nainen.

eikös olekin hurjaa logiikkaa? ;)

me eletään pinnallisessa maailmassa,rakkaudesta on tulossa yhä harvempien etuoikeus.
tietysti naiset pääsee aina "kakkosen" rooliin,yllättävän monelle sekin riittää.
kunhan mies on ihqu ;)

onko se sitten rakkautta,siitä olisi parempi aloittaa uusi keskustelu.
joskus sivistys ottaa takapakkia :)

Äänestä

Bitchukoita te kaikki olette. Kuinka vaikeaa on käsittää että sitä saa mitä tilaa?

Äänestä

Kyllä ton voi todeksi sanoa ainakin mun kaveripiirin perusteella. Kolmekymppisiä äijiä ollaan jo. Niillä porskuttaa hyvin jotka on suhteessa, vaan me sinkkumiehet aletaan olla jo toivosta luopuneita. ei enää innosta baarit eikä naisetkaan, kun ei kenellekään kelpaa. Sitten taas ne samanikäiset naiset jotka tunnen on suoraan jostain sinkkuelämää sarjasta, ne on sinkkuja omasta tahdostaan, helvetin kauniita ja miehiä piisaa, mut ei mikään tunnu riittävän.. Paskoohan tämä parinvalinta on ku se on niin epäoikeudenmukaista. Meitsi ajatteli rähjistyy ihan rauhassa. jos joku muija joskus korjais talteen.. sitä odotellessa--

Äänestä

aika isolta osin paikkaansa. Kuten joku aikaisemmin huomauttikin naiset tapaavat naida ylöspäin joten maassa missä naiset ovat miehiä paremmin koulutettuja, korkeasti koulutetuilla naisilla on hankalaa löytää mieleistään kumppania elleivät sitä löytäneet jo nuorempana. Sinkuiksi jääneet miehet taas eivät usein kelpaa. Osan mieheistä tuhoaa epäterveet elämäntavat ja osa on muuttunut katkeran epätoivoisiksi ikävien nuoruuden kokemusten jäljiltä.

Tiedän omasta kokemuksesta, että minä en kelvannut juuri kenellekään parikymppisenä, mutta nyt pitkästä suhteesta (ystävinä) eronneena, siistinä, korkeasti koulutettuna miehenä, minun ei ole vaikeaa löytää itseäni miellyttävää seuraa.

Miksi naiset sitten ovat vahvempia kestämään yksinäisyyttä? Ehkä siksi, koska heidän on pitänyt pärjätä yksin lapsien kanssa myös silloin, jos mies on jättänyt tai kuollut. Miehen henkiseen vahvuuteen ei ole ollut samanlaista painetta luonnonvalinnasta.

Äänestä
  • "Miksi naiset sitten ovat vahvempia kestämään yksinäisyyttä? Ehkä siksi, koska heidän on pitänyt pärjätä yksin lapsien kanssa myös silloin, jos mies on jättänyt tai kuollut. Miehen henkiseen vahvuuteen ei ole ollut samanlaista painetta luonnonvalinnasta."


    Täyttä puppua.

    Tilaston mukaan yksinäiset naiset ajattelevat useammin itsemurhaa ja ovat enemmän masentuneita ja käyttävät useammin masennuslääkkeitä. jne. mIhet tosin tekevät useammin itsemurhan. Ehkä siksi, että miehillä on enemmän munaa.

    Täyttä humpuukia ja jälkeen jäänyttä kaupunkilegendaa. Sinulle on valehdeltu. Totuus on karumpi mitä teatterissa kuva näkyy.

    "Sinkuiksi jääneet miehet taas eivät usein kelpaa. Osan mieheistä tuhoaa epäterveet elämäntavat ja osa on muuttunut katkeran epätoivoisiksi ikävien nuoruuden kokemusten jäljiltä"

    Olen 30v sinkku. Juoksen coopperin 3000m. 10v töissä ja olen tässä ajassa ollut vain 1 päivän pois sairastumisen takia ja senkin vain puoliksi. Olen ikäisekseni nuorekkaan näköinen ja erittäin elinvoimainen.

    "Miksi naiset sitten ovat vahvempia kestämään yksinäisyyttä? Ehkä siksi, koska heidän on pitänyt pärjätä yksin lapsien kanssa myös silloin, jos mies on jättänyt tai kuollut. Miehen henkiseen vahvuuteen ei ole ollut samanlaista painetta luonnonvalinnasta."

    Eikun juuri päinvastoin. Miesten on pitänyt pärjätä yksin luonnossa metsästäessä tai muuten. Monilla eläimillä kuten leijonilla urokset ovat erakkoja. Nainen on sosiaalinen eläin ja nainen joutuessaan yksin on henkisesti raskasta. Muutenkin mies kestää paremmin vastoinkäymisiä täytyy kestää, koska naisia on täytynyt suojella/paapoa, koska populaatiossa pitää aina pitää yllä maksimaalisen paljon naaraita.

    Äänestä

vihapuheen!

Äänestä
  • Lutkittelija- ja huorittelijaATM:t sitten eivät?

    Äänestä

  • asdgasdg kirjoitti:

    Lutkittelija- ja huorittelijaATM:t sitten eivät?

    Lutka = nainen joka jakaa pillua yleisesti

    Fakta. Ei vihapuhetta tai mustamaalausta.

    Äänestä

  • eivät ole! kirjoitti:

    Lutka = nainen joka jakaa pillua yleisesti

    Fakta. Ei vihapuhetta tai mustamaalausta.

    Lutka on sanana äärimmäisen loukkaava, eikä sitä pidä käyttää koskaa. Sivistynyt ha fiksu mies ei käytä tuollaisia sanoja.

    Äänestä

  • Nainen. kirjoitti:

    Lutka on sanana äärimmäisen loukkaava, eikä sitä pidä käyttää koskaa. Sivistynyt ha fiksu mies ei käytä tuollaisia sanoja.

    Mitä sanaa pitäisi mieluummin käyttää, jos on sitä mieltä, että jatkuvasti yhdenyön juttuja harrastava nainen on moraalisesti ja henkisesti alamittainen?

    Äänestä

Hihii

"Sen sijaan nuorilla naisilla elämä on taloudellisesti ja sosiaalisesti selvästi turvattomampaa, ja kuitenkin he onnistuvat rakentamaan raikkaan ja aurinkoisen elämän itselleen ja läheisilleen."

Minä tunnen kyllä paljon vanhojapiikoja, jotka eivät nyt varsinaisesti kovin aurinkoisilta näytä :)

Äänestä

Kyllä olemme. Esimerkiksi markkina-arvoteoria perustuu pitkälti tuolle havainnoille.

Äänestä

No juuri siksi yleisesti statuksekas mies on laadukas- jolloin hänen supliikinkin oletetaan olevan bueno naiselle.

Nainen saa usein sosiaalisesta verkostostaan sen henkisen tyydytyksen ja hyväksynnän mitä miehellä ei duunin jälkeen ole niin usein tahi miesten kesken ei näitä tunne asioita niin vatvota, joko vituttaa tai on saatu, ei sen kummempaa salkkarit-puintia.

Myös ktm miehet voivat olla mieluummin yksin hobbyjensä ja harrastus ja duuni kamujen kanssa aikaa viettäen kuin "sitä tavis parisuhdeelämää" lusien.

On sitten hyvin laadukkaita miehiä sekä naisia, joille ei oman tasoista puolisoa kertakaikkiaan löydy. Laadukkaan miehen on AINA helpompi ottaa nainen joka on koulutukseltaan tahi sosiaalisesti eroava, kuin että hyvin fiksu ja kaunis nainen ottaa puolisokseen pitkäaikaistyöttömän miehen.

Mies demonisoidaan todella helposti jos ei ulkoisesti näytä meidän yhteiskunnallisiesti hyväksyttyjä menestymisen symboleita itsessään.
Auto, talo, duuni. Menestys- mitä sillä tekee jos onnellinen VOISi olla vähemmälläkin kuin hehtaarin talo ja satojentuhansien eurojen autolla?

Sellainen mies joka on hyvin onnistunut elämässään muuten muttei naisten kanssa leimautuu meillä samanlaiskesi looseriksi kuin elämäntapa työtön jolla ei ole kuin kelan kirjekuori omaisuutta. Ja ihan helvetin tärkeää on omata ps-kokemusta, on luojan lykky olla eronnut ps-markkinoilla kuin satunnaisesti seurustellut.

Toisaalta naiset tuntuvat heltyvän kun kiertoja ja jänniä miehiä on tarpeeksi takana myös muillekkin miehille kuin naisasiamestareille baareissa.

Elämää sekin, kuin että ei eläisi sosiaalisesti ollenkaan.

Siis tottakai on retkahtaneita miehiä, aina joita kiinnostaa vain keskikalja ja tupakka- kun se elämä onkin kuin euroviisu ja kerran oltiin nuori ja komea, nyt vain varjo siitä. Kyrsiihän se vähempikin- miten siinä muoti misuille yrität hyviä linereitä ja mowsseja nakella?

Olen nähnyt, jopa tunnen tuollaisia miehiä. Antakoon se heille elämän tyyliksi, kuten meille kaikilla on omat tyylit. Kuten myös miehiä jotka elää duunia varten ja se on tärkeintä.

Naisethan eivät juuri kestä absoluuttista yksinäisyyttä kuten miehet joutuvat sietämään, heidän sosiaaliset verkot antavat turvan sitä vastaan.

Äänestä
  • Oletus taitaa olla, että sosiaalinen älykkyys tuo myös sosiaalista statusta, eli hyvän työpaikan ja asunnon, varallisuutta jne. Ja sosiaalinen älykkyyshän on se, jota useimmat naiset etsivät. Huom. USEIMMAT.

    Äänestä

Aviomiehet ovat valitettavan usein plösähtäneitä, kaljaa imeviä, kaikkeen negatiivisesti suhtautuvia, vihaisia tylsimyksiä.

Aviomiesten elämä on alkanut kääntyä laskuun: on alkoholismia, eristäytyneisyyttä, naisvihamielisyyttä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


_Fiia_ kirjoitti:

Oletteko pistäneet merkille, että sinkkumiehet ovat useammin ns. luusereita (kauhea sana, mutta tietänette mitä tarkoitan) kuin sinkkunaiset?

Ainakin minun tuntemani sinkkunaiset, itseni mukaan lukien, ovat menestyviä, iloisia, itsestään huolehtivia, tyylikkäitä naisia, joilla on suunnitelmia elämässään. Ja sinkkumiehet ovat valitettavan usein plösähtäneitä, kaljaa imeviä, kaikkeen negatiivisesti suhtautuvia, vihaisia tylsimyksiä. Poikkeuksia tietysti löytyy, mutta aika usein on näin.

Viiden vuoden aikana monien tuntemieni sinkkumiesten elämä on alkanut kääntyä laskuun: on alkoholismia, eristäytyneisyyttä, naisvihamielisyyttä (siinä vaiheessa on melkein turhaa enää haaveilla naisesta). Sen sijaan tuntemieni sinkkunaisten elämä on tukevassa noususuhdanteessa: on ystäväjoukkoja, moni nainen on hankkinut lapsen, on matkustelua, itsensä kehittämistä, sinkkuäidit lapsineen ulkoilevat luonnossa porukalla ja kokkailevat jne.

Mikä aiheuttaa tämän eron sinkkunaisten ja sinkkumiesten kohtaloissa? Vaikka miehillä, varsinkin nuorilla miehillä, menee tutkimusten mukaan nuoria naisia paremmin yhteiskunnassamme lähes joka sektorilla (taloudellisesti, työllistymisen kannalta, työpaikan pitämisen osalta, terveydenhoidon kannalta jne jne), miehet eivät osaa tehdä itsestään onnellisia. Kaikki edellytykset onnen rakentamiseen ovat olemassa. Sen sijaan nuorilla naisilla elämä on taloudellisesti ja sosiaalisesti selvästi turvattomampaa, ja kuitenkin he onnistuvat rakentamaan raikkaan ja aurinkoisen elämän itselleen ja läheisilleen. Vaativatko nuoret miehet liikaa? Ja sitten pettyvät, kun suuret kuvitelmat eivät toteudukaan? Naiset ovat vaatimattomampia, ja uutterasti rakentavat onneaan realistiset unelmat mielessään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu