Pitkä välimatka, tapaaminen?

Onko kellään pitkä, useamman sadan kilometrin välimatka vaikuttanut siihen, että nettituttavuuden tapaaminen on lykkääntynyt? Vai voitko yhtä hyvin hypätä junaan kuin mennä lähikuppilaan tapaamaan toista?
41028
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla ja entisellä nettirakkaudellani oli reilu 600km välimatkaa ja tapaaminen lykkääntyi kulujen ja ajan puutteen takia niin,että näimme toisemme ensi kertaa vasta 4kk tutustumisen jälkeen.
Mutta odottaminen kannatti :)
Jos vaan resurssit riittää niin siitä vaan! kannattaa katsastaa,millaisesta ihmisestä loppujen lopuksi on kyse!

Äänestä

omasta suhteestani, joka löytyi suomi24:n kautta. Välimatkaa on runsaat 200 km - ei ihan mahdoton matka, mutta ei siinä ihan normaalia seurustelua voi harrastaa.

Mitäköhän tarkoitat lykkääntymisellä? Sitäkö, että matkustaminen on kallista, vai ajallista hankaluutta?

Ensimmäisessä tapaamisessa vähän soviteltiin - silloin oli matkaa yli 300 km. Mutta ei se niin hirveesti vaikuttanut. Kyllä sitten kun on tapaamiseen halu, se mahdollisuus järjestyy. Etäsuhteessa se on lemmen hinta, että pelkkään saapumiseen joutuu panostamaan.

Toisaalta nykyinen 200 km on semmonen matka että jos ikävä iskee, niin autolla ehtii töiden jälkeen käydä pussailemassa ja pääsee vaikka vielä yöksi kotia - tai aamulla sitten kullan luota töihin.
Toisaalta taas, käytännössä elämä menee kuitenkin kaikenlaisten arkisten asioiden vuoksi niin, että tapaamiset on vähän harvemmassa: yhteyttä pidetään sitten ahkeralla kirjoittelulla ja soittelulla.

Äänestä

Kyllä minullakin on tuo välimatka vaikuttanut sillä tuhat kilometriä on väliä. Mutta kyllä jos rakkaus on vahvaa niin se kestää välimatkankin .Niin ainakin minun tapauksessa kestää koska oon varmasti löytänyt sen oikean tästä netistä löytämästäni miehestä. Joten onnea sinullekin . Älä hylkää toista välimatkan vuoksi sillä harvoin sitä löytää sen suuren rakkauden. Sen eteen sitä voi vähän kärsiäkin kyllä se kannattaa.

Äänestä

On lykkääntynyt. Matkaa oli 3 tuntia suuntaansa ja tapaaminen olisi pitänyt olla keskellä työpäivää tai sitten olisi pitänyt jäädä yöksi paikkakunnalle (tai hankkia auto). Varsinkin ensitapaamisella kun ei vielä tiedä inhoaako toista jo 5 min tapaamisen jälkeen, ei tuntunut järkevältä käyttää koko päivää matkaan. Mieluumin soitteli puhelimessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotain meneillään kirjoitti:

Onko kellään pitkä, useamman sadan kilometrin välimatka vaikuttanut siihen, että nettituttavuuden tapaaminen on lykkääntynyt? Vai voitko yhtä hyvin hypätä junaan kuin mennä lähikuppilaan tapaamaan toista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu