onko kellekään tuttu vika. helkamassa on shimanon nexus inter 7 takarumpu, nykyään se ei kestä kuormitusta vaan alkaa luistaa. rengas ilmassa pyörittämällä ei huomaa mutta norm. käytössä joku pyörii tyhjää.
nexus inter7 luistaa
luistelija
31206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko ajettu paljon? Eikä tietenkään koskaan huollettu? Luultavasti planeettapyörästö antaa periksi tai akseli pyörii ympäri...katso että lukitus laatat on kunnossa yms. Älä mene itse avamaan napaa sillä se sisältää n.220 liikkuvaa osaa.
Voi olla myös,että takaratas on päässyt kulumaan vetäjän puolelta "nulpuksi" eli ne 3 sakaraa loppu!
Se pyörittää kyllä kevyesti takapyörää, mutta ei rasituksella kun vaan antaa periksi.
Mulla on nexuxen 7-vaihteinen pyötä jonka napa rutisee kovemmin poljettaessa, avasin koko navan ja puhdistin/voitelin kaikki liikkuvat osat, mutta siltikään rutina ei siitä muuttunut, missä vika?