Mä olen 175/55 ja mua on alkanu vituttaa kun olen tällänen ruipelo kukkakeppi, mutta nyt olen päättänyt tehdä asialle jotain!
Alan siis tästä päivästä lähtien käymään salilla, joten kaipaan vinkkejä salilla käyneiltä ihmisiltä sekä tarvitsen sellaisen ohjelman, joka sisältää runsaasti lihastreenejä.
Miten mun kannattaisi aloittaa?
Varmaan jotain proteiini pitoista ruokaa pitäisi syödä. Vituttaa kun en ole IHMISEN kokoinen, vaan tällänen mitätön tuulen mukaan lähtevä luuseri!Siitä saa kuulla päivittäin, mutta ei enää! olen ollu 5v koulukiusattu! Mutta teen mitä vain, jotta alan näyttää IHMISELTÄ!
Alan siis tästä päivästä lähtien käymään salilla, joten kaipaan vinkkejä salilla käyneiltä ihmisiltä sekä tarvitsen sellaisen ohjelman, joka sisältää runsaasti lihastreenejä.
Miten mun kannattaisi aloittaa?
Varmaan jotain proteiini pitoista ruokaa pitäisi syödä. Vituttaa kun en ole IHMISEN kokoinen, vaan tällänen mitätön tuulen mukaan lähtevä luuseri!Siitä saa kuulla päivittäin, mutta ei enää! olen ollu 5v koulukiusattu! Mutta teen mitä vain, jotta alan näyttää IHMISELTÄ!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuulostat minulta vuosia sitten. Ruokavalio kuntoon ja hyvä kuntosaliohjelma. www.ufs.fi
Meneppäs tuonne foorumille lukemaan juttuja niin saat tietoa. Toki saat stiä minultakin tällä palstalla kunhan vaan kysyt yksityiskohtaisemmin niin tiedän mihin vastata.
www.pakkotoisto.com/vbulletin tuonne vaan aloittelijoiden osioon kysymys. Mutta ihan nopeesti sanottuna, tarvitset ruokaa enemmän.
-Syö iso aamupala, iso lautasellinen puuroa, rahkaa/raejuustoa,tuoremehua,leipää
-Lounas kunnon lounas koulussa,maitoa litra kaveriksia ja leipää
-Sama homma päivällisellä yms yms
Tuohon voi sitten ottaa palautusjuoman mukaan, josta saat mukavasti myös lisäkaloreita treenin jälkeen nautittavaksi. Esim. Evolution Recovery 2pussia kuukaudessa n.30euroa. Mutta pääpaino tuossa safkassa, koska sillä sitä kasvetaan, eikä pelkillä jauhoilla.
rahkaa,raejuustoa,kananmunia,kanaa,jauhelihaa,maitoa,kalaa yms yms yms.. Syöt paljon ja tietenkin sitten kuntosalilla teet kovia treenejä mieluiten perusliikkeitä, joilla kasvat kyllä vuodessa mukavasti. Muutama vuosi, niin olet jo 80kg karpaasi hyvällä kropalla. Panosta tähän hommaan, jos oikeasti haluat. Pakkotoistolta luet treeni,ruokavinkkejä alottelijoiden osioista, siellä on samanlaisia kuikeloita kuin sinä. :D
Tsemppiä vaan!
elintarvikealalla töissä, ja pisti silmään toi jauheliha tossa ruokien joukossa. Käyttäkää sitten ehdottomasti paistista jauhettua jauhelihaa, vaikka onkin kalliimpaa mutta ehdottomasti laadukkainta. Jossain sika-nauta jauhelihassa on kaikkea muuta paitsi lihaa, Yök! :)
Sellanen juttu joka jää AINA huomiotta on se että:
Yleensä kun lähdetään harrastamaan jokin asia mielessä kuten vaikka lihaksikkaampi vartalo kuten tässä, ei siitä riitä pidemmän päälle motivaatiota että jaksaa treenata useita kertoja viikossa vuosia. Tarkoittaa sitä että jos lihaksen kasvu on ainoana motivaationa, täytyy tulosta myös syntyä tietyn ajan kuluessa jotta lisämotivaatiota syntyy, eli tarvitaan välietappeja jossa huomataan että lihasta on kertynyt ja treeni on tuottanut tulosta. Lihaksen kasvu on kuitenkin sen luonteista että tuloksien saaminen on kuukausien ja jopa vuoden työ että huomaa muutosta. Tällainen pitkäjänteinen työ vaatii jonkin muun motivaation kuin näkyvät tulokset aika-ajoin. Lihaskasvua tärkeämpi motivaation lähde on liikunnan tuoma hyväolo ja rasituksesta nauttiminen, sekä lihaskipu ja pumppi jne. Nämä ovat ne tekijät jotka vievät kuntosalille päivästä toiseen, eli nauttimaan rasituksesta, joka voi kuulostaa jopa masokistiselta jota kova treenaaminen tavallaan on.
ryhmässä 2 on sitten niitä henkilöitä jotka päivät pitkät tuijottelevat itseään peileistä ja käyvät salilla vain hakeakseen muitten katseita ja hyväksyntää omalle näennäiselle kehitykselle. He ovat niitä jotka hakevat salilta motivaatiota pienissä erissä peilien välityksellä, motivoivat itseään jopa joskus itseään huijaten, tekevät pari liikettä ja ihastelevat itseään peilistä kun juuri saatu pumppi on paisuttanut lihaksen. Motivaatio on täytetty mutta tulosta vaan ei synny.
ryhmä 3 on se joka käy sallilla, kehotuksista johtuen syö enemmän, mutta runsaasti enemmän kuin on tarpeeksi tai väärin ja kehitys muodostuukin rasvasta, keho kyllä paisuu ja paino nousee mutta lihasmassa ei tule. Painon nousu vie mielikuvan lihaksista sillä ne eivät näy rasvan alta, tämä syö motivaatiota. Painon tiputus taas vaatii erilaista motivoitumista ja tähän ei kaikilla riitä enää paukut. Läskin saanti kehoon on huomattavan helppoa verrattuna lihaskasvuun, läskiä tulee kun ei tee mitään, lihas vain kovalla työllä. Monet sortuvat tähän helppoon ratkaisuun..
Ryhmään 4 kuuluvat ne jotka uskovat pelkän laitteissa istumisen kasvattavan lihasta, tai sukulaisten juorujen kertominen. Treenin määrä on olematonta eikä mitään tapahdu. Useilla on täysin väärä kuva lihaksien kehityksestä, sekä lihasmassan kasvun nopeudesta, siksi usein myös tällä palstalla kysytään että "kuinka nopeasti saan tuloksia ja sitä ja tätä.. ". Tällaiset henkilöt eivät tule käymään kuntosalilla kovin pitkään.
Olen lukuisia kertoja nähnyt kaikki nämä 4 tapausta tapahtuvan, intohimoiset treenaajat, peiliintuijottavat treenaajat ja läskiä keräävät treenaajat sekä tyhjäntoimittaja-treenaajat.
Eli kysyjälle tiedoksi, mieti kun aloitat treenaamisen, mihin ryhmään kuulut. Jos kuulut ryhmään 2 jatkat luultavasti niin kauan kunnes itset tajuat kuinka turhaa on maksaa salillakäynnistä pelkkien peilien takia.
Ryhmässä 3 tai 4 salillakäynti tyrehtyy alle puolessa vuodessa siksi että lihaskasvua ei vielä nähtävästi ole tapahtunut. Jos kuulut ryhmään 1, todennäköisesti nautit pelkästään salillakäynnistä ja rasituksen tuomasta euforiasta, se riittää motivaatioksi vaikka lihaskasvua ei nähtävästi edes synny.
Silti salilla kannattaa käydä kokeilemassa mihin ryhmään kuuluu eihän sitä muuten koskaan tiedä.
Aloittaessani kuntosaliharjoittelun joskus 1960-luvun loppupuolella olin myös varsinainen kukkakeppi: pituus 180 ja paino alle 60.
Jossain vaiheessa, hyvin pitkän treeniajan jälkeen painoa oli kertynyt lisää vajaat 30 kiloa, mistä osa läskiä, mutta melkoinen osa onneksi myös lihasta.
Nyt kun ikävuosia on kertynyt vajaat 60, on painoa 75 kiloa ja yhä vieläkin löytyy intoa treenata niin punteilla kuin muutenkin. Kuten nimimerkki "kauhea kaappi" totesi, nautin useiden vuosikymmenien treenin jälkeen nimenomaan "rasituksen tuomasta euforiasta".