Rinta-Jouppi

Jone

Lueskelin tuon Rinta-Jouppi-keskustelun lävitse hyvinkin huolellisesti.

Kirjoittakaa hyvät ystävät selkeästi ja yksiselitteisesti näistä huijauksina pitämistänne kaupoista. Ei tuollaisesta epätarkastasta tarinoinnista muut ymmärrä, mitä on tapahtunut. Selkeitä tarinoita toivotaan.

Jos kauppa on johonkin syyllistynyt, huono maine leviää kuin virustauti. Perättömyyksiä ei sovi kirjoitella.

Ensimmäinen viranomainen jolle asiasta voi valittaa on kunnan kuluttaja-asiamies.

Kirjoittakaa ihmeessä asiasta.

5

2230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sokea

      Missä hitossa tuo Rinta-Jouppi -keskustelu on? Kerro viestiketjun nimi, ei täältä löydä mitään...

      • viestit lukenut

        Joku uhosi ko. keskustelun yhdessä viestissä, että yrityksen kunniaa olisi loukattu ja se ei jäisi ilman seurauksia. Ei siinä jutustelussa ollut mitään, mikä olisi oikeuttanut asiaa eteen päin viemään. Mutta sivustojen ylläpitäjä näyttää olevan tiukkana eli ne on nyt sitten sensuroitu.

        Mutta voisimmehan keskustella yleisemmällä tasolla samasta asiasta eli onko muissa liikkeissä asioineilla ollut ongelmia alvien kanssa (Kuluttaja-asiakas myynyt käytetyn auton yritykselle. Hän on saanut kassalla sovitusta hinnasta määrän, joka on ollut sovittu hinta - arvonlisävero) tai muuten. Onko kuluttaja-asiakkaiden oikeudet menneet kuluttajansuojalain mukaan vai olisiko ollut aihetta kysellä oikeuksiensa perään.

        Aloita uusi keskustelu uuden otsikon alla ja yleisemmällä tasolla. Ja korosta, ettei mainita sitten yritysten nimiä, koska yksi yritys on katsonut mainettaan loukatun.

        Kyllä voimme keskustella pitkälle tietyistä firmoista ilman, että siinä loukataan kenenkään oikeuksia ja silti suurin osa tarkoittaa yhtä tai muutamaa yritystä.

        Ja jos joillakin alan toimijoilla on kerääntynyt tuota mainetta vähän miinusmerkkisenä, se on kyllä jo laajalti tiedossa. Ei sen perään yrityksen kannattaisi uhoilla ja vinkua nettisivujen keskustelupalstoilla vaan muuttaa toimintatapojaan.

        Aloita keskustelu vaikkapa asiasta kysymällä Onko huijattu ja pyydä palstalla vierailijoita kertomaan tapauksista, mutta mainitsematta yrityksen nimeä. Mutta vinkkejähän saa antaa eli esim. toimiiko useammalla paikkakunnalla,missä päin, koko maassa jne., Noista lukija voi sitten tunnistaa yrityksen, kun vain viitsii vähän aivojaan rasittaa. Ja kuvittelen, että huonosti kohdeltuja ja jopa niitä huijattuja löytyy.


    • Anonyymi00005

      Ollako tulla tieto ollako hujari

    • Anonyymi00006

      KKV

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1418
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1015
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      627
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe