Voin sanoa että työjälki tulee olemaan palkkaan verrannollinen.
Orjatyö ja työn laatu?
Retku
312089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
jos ei osaamisesta palkkaa saa. Jokainen osaa tietää oman ammattitaitonsa arvon.
Laiska, välinpitämätön, epäluotettava mm.työn laatu jne., joustamaton.Tässä on käytösmaneereja, jos työnantaja on"kehno"ja joudin vastentahtoisesti väärään työpaikkaan.Tee sinäkin samoin!
No muuta tuskin voi työttömältä retkulta odottaakkaan. Hyvin valittu nimimerkki!
niin että haista sinä perse.
Ettei ny vaa oliski pää paskana.... retku
tämän paskabyrokratian takia!
Juu, 8 euron korvauksella saa 8 euron työpanoksen. Oppivatpa olemaan jatkossa kyselemättä työkkäristä ilmaistyövoimaa yrityksiinsä.
PAITSI jos työnantaja vaikuttaa oikeasti asialliselta ja jos minulla on todellinen mahdollisuus työllistyä ko. yritykseen harjoittelun jälkeen ja saada normaalia palkkaa. Silloin tietysti teen parhaani ja näytän mihin minusta oikeasti on.
Olet asian ytimessä.
Mutta yleensä "koeajasta" firmassa maksetaan ihan oikeaa palkkaa, eikä 8 euron päiväkorvausta.
Ja 100% asiaa.
Nyt yhdessä kaikki loispummiyrittäjät miettimään mitä tähän vastineeksi. No antaa kuulua.
alasta riippuen niin taulukoi siihen mitä mihinkin hintaan saa. joko työtehtävä-lista tai sitten ihan profiittien, hukkaprosentin /sekundaprosentin, työn laadun yms. mukaan.
onhan se reilua että jos työnantaja on köyhä niin pienelläkin rahalla on jotain saatava.
Kiristystä työnantajaa kohtaan...
se päivä kun koittaa että joudun orjatyövoimaksi niin minähän en evääni liikuta siinä työpaikassa,nukkumaan voin korkeintaan mennä sinne ja näin aion tehdä.en vaan voi sanoin kuvailla kuinka paljo vitutaa tämmöinen työttömien ainainen kyykytys!
aukeaa ja kutsu toistaiseksi työssuhteeseen tulee!
Itse toimin juuri päin vastoin. En ole kyllä "orjatyössä" ollutkaan mutta sen kerran kun työsopimukseni perusteitta purettiin hoidin sen kyräilyviikon aikana työni niin perhanan hyvin ja tunnollisesti kuin vain osasin.
Lähinnä mielessäni ajatus että minun jälkeeni johtajalle voisi tulla mieleen että "kyllä se NN sentään teki tuon hyvin.
Vakavammin. Meillä on niin suppeat työmarkkinat että turha on ruveta oikuttelemaan ja sabotoimaan!
Mitä hyötyä siitä on?
Vain vahinkoa itselle!
Omalla kohdallani tuo hyvä moraali on kannattanut.
Tuotteisiin pitää liimata tarrat "Valmistettu orjatyöllä".
"A Genuine Slave Product, made in Slaveland by TYP-slaves"
Tarvitsee pitää tarraa "TYÖTÖN RETKU" kun liikut ulkona. Eiköhän ala työt vähitellen maistua?
>Tarvitsee pitää tarraa "TYÖTÖN RETKU" kun liikut ulkona. Eiköhän ala työt vähitellen maistua?
Ei ala ja sä voit sitten jatkaa sen "Living Dead" tarrasi pitämistä siinä otsassasi.
Tarvitsee pitää tarraa "AIVOTON NATSI" kun liikut ulkona. Eiköhän ala työt vähitellen maistua?
ollut myynnissä pitkän aikaa.Voisi mennä kaupaksi tuollaisella tekstillä varustetut paidat ja lippikset.
tapaan..
http://www.geocities.com/herkko2/kuvap1.html
Jokainen orjatöihin joutuva painattaa itselleen "ORJATYÖLÄINEN"-paidan, ja pitää sitä jokaikinen päivä työpaikassaan päällä.
Luulisi pomoa vituttavan.
Tuossa voisi olla ideaa. Eikä pelkästään työssä, vaan myös vapaa-ajalla pusero päälle.
Niin ja vielä, kun tultaisiin kyselemään, että mikä viesti puserolla on, niin sitten aulis selitys, että on pakolla palkattomana työntekijänä siinä ja siinä firmassa. Ja kehotus välttää tällaisen firman palveluksia.
Aivan oikein.
Ja kyllä sinun työkavereitasikin aivan varmasti rupeaa naurattamaan pomosi ahneus ja yhteiskuntatuilla loisinta, kun pidät rehtiä paitaa päälläsi "ORJATYÖLÄINEN".
Jos työkaverit jotain paidastasi kysäisevät, niin voit kertoa, että tältä tuntuu ja tätä paitaa pidetään, niin kauan kun et ole tasavertainen vakinaisen henkilökunnan kanssa.
Verenpunaisella tekstillä mustalle kankaalle ORJATYÖLÄINEN.Kymmenen euroa per paita.Hyvä idea.
Kehitellään epäreilun kaupan brändi ja logo. Lisäksi voidaan liimailla rakennuksiin yms. tarroja "ulkomaisella halpatyövoimalla rakennettu, varo ettei hajoa".
Tai pistää paitaan vastuuvapauslauseke: Tämän henkilön työllistäminen on samalla suostumus siihen, että vastuu virheistä siirtyy työllistäjälle.
""Teotu"-tuotteet ovat teollisesti tuotettuja ja niissä käytetään ainoastaan luonnolle vieraita, teollisesti tuotettuja kemikaaleja. Kuormitamme ympäristöä raskasmetalleilla, aiheutamme sinileväkukintoja, otsonikatoa, kasvihuoneilmiötä, eliölajien sukupuuttoa, aavikoitumista. Menetelmämme pyrkivät aiheuttamaan tarpeetonta kärsimystä eläimille ja ihmisille
Ostamalla "Teotu"-tuotteitamme tuet teollista Vinkuintiaa, terrorismia ja diktatuureja!"
Herkon idea:)
http://www.geocities.com/herkko2/kuvap1.html
Muistaako joku vanhojen Skodien laadun 80-luvulta? Näitä autoja kokosivat silloin vangit ja toisinajattelijat siellä.
ja se tosiaan räjähti käsiin.Hyvä esimerkki oli kynnyksestä puuttuvat pistehitsaukset!
Mitäs sitten kun ostajia alkaa kuolemaan paskan laadun seurauksena?