elikkäs onkos tää riittävää jos kerran viikossa jalka-pakarat painotteinen salitreeni: maataveto, askel- ja jalkakyykkyjä, pakaralaite, sisä- ja ulkoreisipenkki ja taka- ja etureisipenkki sekä pari kertaa viikossa spinningiä... käyn neljä kertaa viikos salil ja ohjelma on jaettu neljään.. onko hyvä kiinteytymisen kannalta??
reidet & beba
ruotuun....
2476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mainitsemasi jalka-pakara-painotteinen treeni on ihan kohdallaan kun teet sen tosiaan vain kerran viikossa. Muista antaa kyseisille alueille riittävästi palautumista muutenkin pitämällä spinningkerrat vähintään parin päivän päässä jalkatreenistä.
Punttitreenin tarkoituksena on kasvattaa lihasta. Pidä siis toistot alueella 8-15. "Kiinteytyminen" tapahtuu ruokavalion avulla ei esimerkiksi pitkillä punttisarjoilla. On tärkeää että syöt riittävästi, jotta aineenvaihduntasi ei hidastu. Käytä kaloritarpeesi laskemiseen kaavaa 24 x painosi kiloina ja kerro se sitten aktiivisuutesi mukaan luvulla 1.5-2.0. Mikäli haluat polttaa kehostasi rasvaa, muttet menettää lihaksiasi, vähennä saamastasi tulosta korkeintaan 300 kcal päivää kohden.
tuo ravintovinkki oli kohdallaan, nimenomaan rasvaa pois ja lihakset kiinteäksi =) ensi kesän oa rantakuntakuntoa tavoitellaan!!!