Joo, on tässä viimeisen vuoden aikana tullut pieni rasvakerros vatsanseudulle. Vatsalihakset kun puristaa, niin rasvakerros tuntuu noin parin sentin paksuisena, eli ei ole kummoisesti. Ajattelin kuitenkin sen hävittää vielä tässä vaiheessa, kun tilanne ei ole äitynyt pahaksi. Kaljallahan se on saatu, muuten elintapani ovat hyvät.
Kuinka nopeasti tuon rasvan saisi veks ilman, että lihasmassa ei kovinkaan häviäisi. Onko kaksi viikkoa liian kunnianhimoinen tavoite?
Kuinka nopeasti tuon rasvan saisi veks ilman, että lihasmassa ei kovinkaan häviäisi. Onko kaksi viikkoa liian kunnianhimoinen tavoite?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sopiva rasvanpolttovauhti ilman lihasmassan menetystä lienee 200-300 grammaa viikossa eli noin kilo kuukaudessa.
Kilon rasvamäärän pudotus ei vielä kovin paljon kehossa näy - valitettavasti. Kaksi viikkoa on siis aivan liian kunnianhimoinen tavoite !
Vähintään kaksi kuukautta sopivaa ruokavaliota, intensiivistä punttitreeniä ja vaikkapa lisänä intervalliharjoittelua voisi homman ajaa eli sillä voisit päästä eroon ylimääräisestä rasvasta.