Kirjoitin juuri tuohon huono omatunto-ketjuun, mutta jäi vaivaamaan mieltä; Kakkoset eikö teitä koskaan jotenkin inhota se, että se pettäjä ei koe huonoa omatuntoa teoistaan? Vaan on ihan kuin mitään. Nyt tulee kahteen kertaan kirjoitettua, mutta itseäni tuo silloin inhoitti todella paljon. Ja siksi vaan mietin, että miten sellaisen kanssa pystyy sitten muut olemaan.
Omatunnosta vielä
................
10902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Elämässä on jokaisen tarkoitus keskittyä OMAAN elämään ja tunteisiin.. ja sen perusteella tehdä OMAT valinnat, eikä pähkätä mitä muiden pitäisi/ ei pitäisi tuntea/ tehdä jne..
..muiden tekemisiin/ tekemättä jättämisiin ja "pitäisi ym."-tunteisiin keskittyminen luo elämänsä elämättä jättäneitä multimarttyyreita.. ja niitä tällä palstalla riittää.. aina on JOKU MUU syyllinen kulloiseenkin kurjuuteen tai "onneen"..
kakkoset osaa selittää. Minä, minä ja minä. Just ja joo. Sitten kun ovat itse parisuhteessa, niin ääni muuttuu kellossa. Ja hätä on kaksinkertainen kun tietävät mitä kaikkea voi sattua.
suutarin lapsilla ei ole kenkiä, eikä tämäkään seppä syntyessään.
Ei tarvitse olla kakkonen osatakseen ajatella omilla aivoillaan ja kuunnellakseen mitä ITSE haluaa ja miltä ITSESTÄ tuntuu -ja tehdä OMASTA elämästään sellaisen kuin ITSE haluaa.
Jotkut avioparitkin ovat oivaltaneet tämän(!). Tunnerehellisyys ja vastuu OMASTA onnellisuudesta myös parisuhteessa on aidon läheisyyden A ja O.
joku puhuu täällä asiaa..!!
kun miehellä ei ollut omantunnon tuskia lainkaan.
minua kaiversi syyllisyys. mies jopa "syyllisti" minua että minulla pitäisi olla huono omatunto. ihmeellistä.
Satuin minäkin sekaantumaan ukkomieheen. Muutaman kerran jälkeen kysyin, miltä miehestä tuntuu. Ei kuulemma syylliseltä ainakaan! Alkoi kuvottamaan koko äijä.
Minkälainen on mies, joka kykenee tuohon 23 aviolittovuoden jälkeen tuntematta yhtään mitään vaimoaan kohtaan? Ei edes ajattel koko naista!
Kokemus tuohokin, jäi viimeiseksi. Jotkut naiset vain erehtyvät menemään kusipään kanssa naimisiin ja kärvöttelevät sen kanssa "lasten takia", antavatpa vielä tuollaisen nuijan panna itseään!!!!
tosiaan, jotka antavat tuollaisen nuijan panna itseään....
heh
Pettäjällä nimittäin, perhesuhteet, työ, kaikki oli sekaisin. Ja kakkonen painosti, minkä ehti.
mitä uskoton osapuoli tuntee? Kas siinä pulma. Tunteista kun voi kertoa, olla kertomatta tai valehdella.
Ja mitä omaantuntoon tulee niin... se voi samassa asiassa samalla henkilöllä kolkuttaa tai olla kolkuttamatta - repikää siitä sitten jotain yleisluonteisia johtopäätöksiä.