Huono kokemus oman kynnen geelivahvistuksesta

Nekku

Kertokaahan viisaammat/asiantuntijat, onko oikein, jos LCN:n tuotteilla tehty oman kynnen vahvistuksen huolto tapahtuu viilaamalla joka huollossa kaikki geeli pois kynnen päältä? Kynsistä ei koskaan ollut lohjennut paloja pois, vain tapahtunut kasvua ja kynsinauhojen juuresta geeli "kupli" jo ensimmäisenä tai toisena päivänä (kehotettiin vaan liimaamaan ja viilaamaan). Huolloissa jouduin käymään kahden tai kolmen viikon välein sen juuresta kuplimisen takia, vieläkin useammin olisi voinut käydä, koska en pitänyt heti ilmestyvistä kuplista. Olen vain itse päässyt siihen käsitykseen, että huollossa ei yleensä viilattaisi kaikkea geeliä pois. Onko normaalia, että oman kynnen vahvistuskin tekee geelikynsistä paksuhkot?
Tämä laittaja toimii Oulussa, kunpa täällä olisi Helsingin alueen kilpailu/valikoima.

Luovuin geeleistä (vahvistuksesta, ei tippejä) huonon pysyvyyden/kuplimisen takia ja omien kynsien ohenemisen vuoksi. Onneksi söin kunnon kuurin kalkkia ja kynnet elpyivät suht nopeasti entiselleen.

5

1582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kynsientekijä

      LCN geelit viilataan huollon yhteydessä pois.mutta ei saa viilata niin hurjasti että omaa kynttä ohenee.Kupliminen toden näköisesti johtui siitä että kynnen pinnalle on jäänyt pölyä geeliä laitettaessa.Oman kynnen vahvistus/tipeillä pidennys jne.kynsi ei ole paksu koskaan!osa tekijöistä vaan jättää kynnen valitettavsti aivan liian paksuksi,eli ei muotoile geeliä tarpeeksi.Itse olen tehnyt 3v kynsiä,enkä todellakaan tee niistä paksuja.Tarkoitushan nimenomaan on että on luonnolliset kynnet,ja kenelläpä ne luonnostaan olisi paksut?ilmeisesti tekijällä ei ole ollut homma hanskassa.Jos geeleistä haluaa luopua,niin silloinkaan ei viilata hulluna niitä pois,vaan kynnelle jätetään ohut kerros geeliä.Ikinä ei saa viilata niin että oma kynsi ohenee ja vaurioituu!kuplintaa ei liimoilla paranneta,se on varoen viilattava pois ja korjattava tilanne.

      • Nekku

        Kynsientekijä kehotti kuplien ilmestyttyä tunkemaan liimaa sinne kuplan sisään, eli geelin ja oman kynnen väliin. Lisäksi antoi ymmärtää, että tämä on normaalia, ja on turha odottaa geelaukselta "liikoja". Olin hieman ihmeissäni.


      • geelikynsi
        Nekku kirjoitti:

        Kynsientekijä kehotti kuplien ilmestyttyä tunkemaan liimaa sinne kuplan sisään, eli geelin ja oman kynnen väliin. Lisäksi antoi ymmärtää, että tämä on normaalia, ja on turha odottaa geelaukselta "liikoja". Olin hieman ihmeissäni.

        Minä en suin surminkaan tunkisi itse liimaa geelin ja oman kynnen väliin! Sinnehän voi jäädä vaikka mitä likaa/ bakteereja ja kosteutta "mukavasti" muhimaan. Reunalta irronnut geeli viilataan kokonaan pois (siis vaan se mikä on irronnu, muuten ei kaikkea tarvii huollossa viilata pois), desinfioidaan ja korjataan uudella tavaralla.
        Ja ainakin täällä helsingissä annetaan aika yleisesti viikon takuu; jos alle sen reunat kuplii niin takasin vaan takuuta vaatimaan!


    • EK-K

      Oman kynnen vahvistaminen geelllä tekee kynnen sen verran paksummaksi kuin mitä siihen geeliä laittaa. Jos laittaa paksua geelia, tulee tönkkökynnet, jos laittaa ohutta geelia, tulee vain hieman paksummat kynnet kun omat ovat.

      Joillekin kysymyksessä on oma mieltymys, eli tekijän mielestä kynnen korottaminen geelillä on hienoa, eikä välttämättä ymmärrä että asiakas haluaisi luonnolliset.

      Huollossa ei yleensä ole tarpeen viilata koko geelia pois. Uusi geeli pysyy karhennetun geelin pinnalla ja kun kynnen viilaa ja muotoilee ennen viimeistelygeelin laittamista, saa kynsistä ohuemmat ja kauniin muotoiset.

      Oulusta tiedän ainakin kaksi rakennekynsimuotoilijaa jotka tekevät Kauneuden paratiisin geelitekniikalla kynsiä.

    • Helsingissäkin

      Mulla on aivan sama kokemus Helsingin keskustassa otetuista LCN-geelikynsistä. Oman kynnen vahvistus, ja ihme koppuraiset tönköt se hoitaja aina halusi niistä. Pysyi tosi huonosti, varsinkin reunoilta joutui viilailemaan jo samalla viikolla. Kyllästyin koko hommaan.

      Syön juuri sitä kalkkikuuria, onneksi kasvavat aika nopsaan, kasvuraja on jo yli puolivälissä kynttä. Omat kynnet on kauniit, sitä LCN:n väritöntä lakkaa aion käyttää jatkossakin. Se vahvistaa riittävästi ilman geliäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7763
    2. 112
      6026
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      59
      2997
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe