Minkä ikäisinä olette ottaneet lävistyksiä?
Itse olen 13 ja ajattelin ottaa talvella nenälävistyksen. Mitä lävistyksen otto maksaa?
Äidin tuttu sanoi, että hänellä on tuttu joka pyytää vain 10e koruine kaikkineen. Entä paljonko korut maksavat?
Kiitos jo etukäteen.
Minkä ikäisenä ottaa lävistys
30
3149
Vastaukset
- kielikoru
moip!
10-15 e jotkut tietenkin enemmän, riippu minkälaisen korun haluat. katso lisää www.piercing.fi tai www.trendikoru.fi
nenälävistys maksaa 40-50e, joissakin paikoissa jopa 60e, riippuu tietenkin paikasta.- kielikoru
vielä lisäys tuohon edelliseen.
itse otin 13 vuotiaana kielikorun ja olen tykännyt paljon. :)
- sben
Älä valitse lävistäjää hinnan perusteella. Väittäisin, että 10 eurolla nenälävistyksiä tekevä henkilö ei ole välttämättä ammattitaitoinen. Normaalisti ammattilaisilta saa nenälävistyksen halvimmillaan 30 eurolla koruineen. Tutun tuttu ei ole aina se paras vaihtoehto.
Ensimmäisen lävistykseni otin 18-vuotiaana. Tarvitset vielä huoltajan luvan lävistykseen ja sehän on täysin omassa ja huoltajan harkinnassa minkä ikäisenä haluaa ensimmäisen lävistyksen ottaa. Sinun iässäsi kannattaa vielä miettiä tulevaisuutta sen verran, esimerkiksi että minne haluat kesätöihin ja mille alalle haluat, kaikkeen toimintaan kun lävistys ei käy mukaan. - Tautyt87
Mitäs äiti tykkää? älä viitti vielä noin nuorena leikkii. ei ne lävistykset sen paremmaksi tee ulkonäköä. ps. huomioi sitte joskus, ku oot hankkimassa töitä. tai oikeestaan ihan muutaman vuoden päästä. ei saa kuule hyvää hommaa, jos laittelee nappeja naamaan. sitte siinä on myös se, että voi jäädä lävistämiseen kiinni, elikkä pitää saada pian lisää.
- xD
Mä oon kans 13-v ja haluaisin ekan lävärin.
_Mulla on jo 2 korvikset korvissa, mutta nyt haluaisin "madonnan", tietääkö kukaan mistä sais, mielellään lähellä vihitä :D- :)
Korun saa lävistäjällä :p ja kai siellä vihdissäkin on lävistysliikkeitä. Itselläni on madonna ja napakoru :)
- Tomaatti
Mä oon itte 12 ja haluaisin myös madonnan ja nenälävistyksen ja täs ois yks liike :) näitä on tietääkseni ympäri maapalloa! :)
http://www.lavistysliike.fi/page16.php
- little girl
mä sain tossa 4 kk sitte nenäkorun eli 12 vuotiaana :)
- ...
Mä sain 2v. korvakorut ja nyt niitä on jo 3 ja rusto ja olen 12 ja mulla on madonna ollu 8 kk.
- Madonna ja 12.v. Mä
Haluun madonnan!!! oon 12.v. Äiti sano että oon liian nuori.. Ärsyttää!!!!
- I<3 piercings
12 vuotiaana otin huulilävistyksen, tosin kyllästyin siihen myöhemmin. 15 vuotiaana otin napalävistyksen ja nyt olen myös kielilävistyksen hankkimassa. Ei se minusta iästä kiinni ole jos oikeasti haluaa jonkin lävistyksen ja osaa pitää siitä huolta, tosin jotkut eivät tee kovin nuorille mutta jos tuttusi tekee niin hyvä niin.10 euroa on pieni hinta kun yleensä tuppaavat väkisin maksamaan sen 30-50 euroa korun kanssa. Ja saathan sä sen nenälävistyksen aina pois jos et tykkääkkään. Korut nenään eivät tietääkseni ole kamalan kalliita, mutta googlettamalla löydät lisätietoa varmasti ja hyviä kauppojakin. :))
- Labret ihailija
Hei!
Ajattelin ottaa Labret lävärin. Mutta minua mietityttää,että saanko ottaa sellaisen ?
Olenko liian nuori? Olen 10v täytän tulevana Maaliskuussa 11v ?
Voisko joku vastata ? Kiitos. - hihih :)
mä saan kohta napakorun :3 siis sitte ku oon vähän yli 13. ( jouluna tulee täytee xd ) mun mielest napakoru ei vaikuta mitenkää työnhankintaa, ellei sitte oo vähä erikoine työ (;
- Se Madonna
Hei!
Saanko mä ottaa Madonnan,kun olen 11v tai 12v ? - hömelö15
Madonnan saa vanhepien luvalla tuossa ieässä muta ilman sitä ei saa
- jokuvaan....
underground storesta saa ammattitaitoisesti ja halvalla koruja 20 ylöspäin...
- Tietämätön???
Missä on underground??
- OOONAA.
11 vuotiaana napakoru , 12v eka huulikoru & siitä puolen vuoden päästä seuraava huulikoru. 13v synttärilahjaksi saan alle viikon päästä kielikorun..
- Huulikoru♥
Saan vuoden pääst Madonnan ku täytän silloin 13w :))
Jajaa sisko toss vieres suosittelee underground storea ku otti ite siell kans Madonnan
2w sitte :) - milla
oon 8v, no tosi pian 9v, saisko teidän mielestä antaa mulle kaks lävistystä korvaan? tarvisin nopsaa vinkkejä! mut mikä se (madonna) on tiiän sen et on sellanen laulaja ainakin?!?!
- Madonna ja 12.v. Mä
Milla: Madonna on ylähuuli lävistys!
- somethingwrong
No voi jumavitunlauta, ne lävärit saa aina pois, toisinkuin vaikka tatskat... joten nou proplem. Järki käteen nyt oikeesti.
- Madona ja 12.v. mä :
Crazy-Factory.fi ei maksa paljoakaan alle 10 e !!!
- Hei!
Lävistyksiä voi ottaa ainakin oulussa 12.v vanhemman luvalla, itse sain 11.v täyttämässä 12 ekan huulikorun ja 12.v täyttämässä 13 nii toisen eli nyt mulla on snakebitesit :) korvakorut saa ottaa vanhemman luvalla minkä ikäisenä vain :)
- pohdiskelia
Mä oon 12.v. ja tahtoisin madonnan oon miettiny sen ottamista jo yli puol vuotta. Mutta pelkään että mikä äidin reaktio on jos otan puheeks lävärin ottamisen..!
- Anonyymi
Ite otin 11.v nenärenkaan vaikka vanhemmat vähän oli sitä mieltä että oon liian nuori ite en oo katunu yhtään ja itse asiassa otin nyt kun kesällä täyti 14.v
niin kielikorun:D - Anonyymi
Ite otin nenälävärin kans 12 vuotiaana ja nyt mietinnässä olis joko industrial tai kieliläväri. Sitte ensi kesänä napakorunkin aijon ottaa. Olen nyt siis 3kk päästä 13
- Anonyymi
Lävärit on halvan, mauttoman ja iljettävän näköisiä kaiken ikäisillä. Leimaavat ikävästi. Mutta se on kai tarkoituskin, olla vastenmielisen näköinen?
- Anonyymi
46v mies... Viime viikolla ekat.. molemmat nännit.
Lisää tulee. - Anonyymi
ei minkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821349Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661134Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2071126Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1911115Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121029Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68896Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍125840Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755