Hei vaan kaikille!Tänään alkoi minulla se kuuluisa laihdutuskuuri.Painoa 83.6 ja pituutta 172cm.Paino kävi alkukesästä jo 81 kilossa,mutta kolmen viikon syöpöttelyt ovat tuoneet rutkasti massaa lisää. :(
Tarkoituksena olisi päästä normaalipainoiseksi sanotaan,että ennen joulua se olisi unelmatavoite. Itseni tuntien sanoisin kuitenkin,että ennen ensi kesää!;) Haluaisin mukaan paljon ihmisiä.Perustetaan ryhmä tänne sivulle ja tsempataan itsemme kohti hoikkaa olemusta!:D Oletko valmis haasteeseen???
Tarkoituksena olisi päästä normaalipainoiseksi sanotaan,että ennen joulua se olisi unelmatavoite. Itseni tuntien sanoisin kuitenkin,että ennen ensi kesää!;) Haluaisin mukaan paljon ihmisiä.Perustetaan ryhmä tänne sivulle ja tsempataan itsemme kohti hoikkaa olemusta!:D Oletko valmis haasteeseen???
Vastaukset 18
Vanhimmat
Moi! Mun pituuteni on 170 ja painoa kertynyt tällä hetkellä 74. Olen ajatellut, että 6 kilon painonpudotus olisi ihan paikallaan. Minulta on lähtenyt ylimääräisiä kiloja 11 päivän aikana noin 2,5 kg. Olisi ihan kiva vaihtaa kanssasi kuulumisia kuinka laihdutus sujuu. Kävelen joka päivä 6 kilometriä joskus enemmänkin. Katson tietenkin tarkkaan mitä suuhuni laitan. Minulla on ensimmäinen tavoite 70 kg, ja sitten seuraava tavoite 68 kg vaikka ensi kesän mennessä mahdollisesti jo aikaisemminkin. Minä olen ainakin valmis haasteeseen.
Millä tavalla sinä kirsikka2 laihdutat?Mulla on apuna kalorilaskuri. Tarkoituksena on punnita kerran viikossa eli seuraavan kerran nousen puntarille ensi maanantaina. Vasta tulin spinningistä ja olipa raskasta.Kolmeen viikkoon en ole tehnyt kuntoliikuntaa matkustelun ja sairastelun vuoksi!:(
Ps.muutkin mukaan:)
Moi! Laihdutan ihan liikkumalla, ja katsomalla mitä suuhuni laitan. Minä en laske kaloreita. Normaali päivärytmini on aamupala, sitten normaalisti ruoka, ja ennen 18.00 syön hydelmän. Tämän jälkeen en syö mitään. Tämä on toiminut minulla ihan hyvin. Punnitsen itseni kerran päivässä. Menee kyllä päiviä etten vaaálla käy. Kävelen joka päivä noin 6 kilometriä joskus enemmänkin. Laihdutin eka kerran 13 vuotta sitten. Silloin tippui 18 kiloa vuodessa. Silloin kävelin 10 kilometriä joka päivä, ja muutin täysin ruokatottumukseni. Nyt on tullut kiloja hieman takaisin. Ajattelin, että tuollainen 6 kilon tiputus olisi hyväksi minulle. Toivottavasti saadan tähän ryhmään paljon porukkaa kasaan.
Eipäs ole laihduttajia enempää näillä näkymin tulossa.Veikkaisin,että elokuun alusta tämä palsta pursuilee "uusia"laihduttajia;).Ei se mitään haittaa.Jatketaan kirjoittelua,niin kyllä tähän aina uusia tulee.Haluatko kirjoitella päivittäin vai kerran viikossa kuulumisia.Pitäis jotain nimentynkääkin keksiä meidän "valtavan"suurelle ryhmälle!=)
Luulin minä kyllä, että tästä ryhmästä tulisi suurempi, mutta epäilen, että kun porukka palailee takaisin lomilta töihin niin kirjoittajia kyllä tulee lisää. Minulle sopii vaikka kerran viikossa vaihdetaan kuulumisia puolin ja toisin. Minulla olisi yksi nimiehdotus tälle ryhmälle. Mitä pidät laihislaiset heinäkuu 07 ryhmä? Tämä nimi on vain minun ehdotukseni. Minulle käy mikä nimi tahansa, kun saamme vain tsemppattua toisemme ja itsemme sutjakkaampaan kuntoon.
Nimi käy hyvin!=) Eipä sillä niin väliä kunhan vaan löytää oikean paikan. Kerran viikossa on minullekin parempi.Itse olen vielä lomalla ja työt alkaa elokuun alussa.Alkoi jo etoon oma mässäily niin paljon etten viitsi odottaa maagista elokuuta.Mitä pikemmin sen parempi.Nyt vaan laiskottaa niin paljon ettei oikein mitään jaksa,mutta jumppaan aion raahautua tänään.Onko päivällä väliä milloin kirjoitetaan?
Sopiiko sinulle, että kirjoitettaisiin seuraavan kerran kuulumisia 27.7. Mulle sopii silti, koska vain, mutta ajattelin kuitenkin tälläistä päivämäärää.
Tehdään niin,että ens maanantaina mä käyn otsikon alle kirjoittelemassa omat kuulumiset ja sä lisäät omat sitten kun kerkeät.Mulla on se maanantai punnituspäivä,niin se sopii omalta kohdalta hyväksi avautumispäiväksi!=)
Sopii mainiosti. Mä krjoitan omat kuulumiseni vaikka perjantaina. Sovitaan sillai. Sopii mainiosti.
moi! mahdunko vielä mukaan? Oon 160 cm ja 67kg. Tavoitteena on 55kg ens vuoden helmikuuks. mulle tulee tiukka paikka, kun ei saa mässäillä, mutt toivottavasti totun...
Tuola jo aikasemminkin kirjoittelin, mutta nyt huomasin vasta tän teijän ryhmän.
Elikkä vajaa kaks viikkoo on mennyt laihduttaessa painonvartijoiden pisteiden mukaan, en kuulu mihinkään ryhmään tai muuta, mut noi pisteet tuntuu mukavemmalta kun kaloreiden laskeminen.
Lähtö paino oli 73 kiloo, ja tänään vaaka näytti 71 kg. Pitäs vaan hankkia uus kun tää nykynen näyttää vaan puolen kilon tarkkuudella.
Rakastan liikuntaa joten sitä tulee kyllä tehtyä, ainoo suuri juttu tässä nyt olis toi ruokavalion muutos loppuiäksi!
Mulla tota pituutta on vaivaiset 166 cm ja tavote paino nyt aluks olis syyskuun loppuun mennessä 65 kg.
Kirjotelkaapa kuulumisia ja tehkää kovia tuloksia niin se kannustaa mua pistään paremmaks ;)
Ai mahtuuko mukaan?:)Kyllä varmaan meidän kahden joukkoon!;) Huomasitte varmaankin,että maanantaina itse pistän tuloksia tuleen!
Elikkä..
Olen 19 vuotias neitokainen ja painoa kertynyt ylimääräistä todella nopeasti ja todella paljon. Tiistaina uskaltauduin vaa´alle ja se näytti huimat 107 kg. Olen 167cm joten ylipainoa on ja rutkasti. Olen siis tiistaista asti koettanut päästä alkuun.
Omistan kuntopyörän ja stepperin sekä käsipainot. Myös penkkipunnerruspenkki löytyy, mutta se on avokin hommia. Liikunnan siis aloitin näillä.. kynnys on matalampi aloittaa kun sen saa tehdä kotona omassa rauhassa eikä tarvitse lähteä ulos ihmisten pällisteltäväksi.
Olen kova syömään!! Rakastan kaikkea hyvää. Olen jo kauan syönyt aivan älyttömän epäterveellisesti ja ihmettelenkin mitenkiloja ei ole kertynyt tätä enempää.. Kaikki herkut jätin pois ja syön muutenkin todella kevyesti ja vähän. Liiankin vähän, mutta haluan nyt onnistuneen alun jotta tuntuu paremmalta jatkaa.
Lähdemme mökille tästä kohta puolin ja seuraavana haasteena onkin miten pystyn säilyttämään itsekurini paikassa jossa olen tottunut juomaan ja syömään ylettömästi.
Tuntuisi mukavalta olla mukananne aloittamassa uutta elämäntapaa ja kannustamassa toinen toisiamme.
Tervetuloa mukaan ryhmään vain. Kirsikkatyttö lupasi kirjoitella omia kuulumisiaan ensi maanantaina. Minä itse kirjoittelen ensi torstaina kuulumisiani. Sitä kivempaa on laihduttaa mitä enemmän on porukkaa kasassa. Tsemppiä sinullekkin painonpudotukseesi. Itse olen ollut laihdutuskuurilla tasan kuusitoista Tsempataan toisemme hoikempaan elämään.
Nyt on pahin ohi! Mökillä oltiin eikä tullut syötyä mitään huonoa. Kaksi varrasta josta laitettiin grillissä, pelkkiä kasviksia. En voi uskoa, että tein sen :D ajattelin maanantaista tehdä punnistuspäivän joten nyt jännitän huolella huomisaamua ja toivon etten joudu kovin pettymään. Tsemppiä teille!!!!
Tästä se painonpudotus aina lähtee, kun katsoo tarkkaan mitä syö. Toivottavasti et joudu pettymään huomisaamuna. Muista kuitenkin älä ota stressiä laihdutuksestasi. Äläkä anna periksi jos takapakkia tulee. Uudella innolla vain eteenpäin. Laihdutus on pitkäkestoinen projekti. Toivottavasti huomenna kuulemme sinusta positiivisia tuloksia. Tsemppiä myös sinulle!!!
Ilmoitan vaan,että nyt ryhmä toimii nimellä laihislaiset heinäkuu 07 ellet ole vielä huomannut ja uusi otsikko on ylhäällä!=)
Heippa !
täällä vielä yksi halukas mukaan !
Olen 27v, 174 cm pitkä ja painan tällä hetkellä 74 kg. Olen laihduttanut 2 v sitten 84 kilosta 64 kiloon eli 20 kg. Nyt sitten tuo 10 kg tullut takaisin.
Haasteena olisi nyt päästä 68 kiloon. Elikkäs 6 kg pudotettavas, silloin olisin tyytyväinen.
Kesäloma juuri takana, joten reissussa tuli syötyä pzza, jätskiä ja "joitakin" lasillisia valkoviiniä...Elikkä varmasti aika paljon nestettä kehossa, joten nyt on sellanne olo etten anna painon n ousta takaisin tuonne 84 kiloon.
Maanantai on oikein hyvä punnituspäivä, joten seurailen tällä palstalla tilannetta. Tsemppaillaan toisiamme !