Vatsaan pistäminen

Olen viime keväästä asti käynyt juoksemassa 2-3 kertaa viikossa noin kolmen kilometrin mäkisen pururatalenkin. Ongelmana on, että minulla alkaa valitettavan usein pistämään ylävatsaan (oikealle) ja juoksu loppuu lähes täysin siihen.

Millä tuota voisi yrittää välttää? Yritän venytellä jalkojen lisäksi myös yläkroppaa ennen juoksua, vältän syömistä muutamaan tuntiin ja juon aina paljon vettä, mutta silti välillä lenkin puolenvälin jälkeen alkaa pistämään vatsaan ja ilo loppuu siihen.

Ehdotuksia?
5902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuo syöminen saattaa vaikuttaa parinkin tunnin jälkeen. Yksilöllistä. Kasvata vielä sitä väliä.

Ja toinen asiaan liittyvä on se mitä syöt.
Jotain kevyttä voi syödä lähempänäkin, jotta ei ihan energia lopu.

En nyt ala tässä sanoa, mitä voi ja mitä ei voi syödä, kun se riippuu ihmisestä. Itse kannattaa etsiä sopivat. Mutta kevyempää mieluummin.

Jos ei muu auta niin riisiä sitten vaan...

No ei tämä niin radikaalia ole, mutta tosiaan se ruoanlaatu voi olla yksi tekijä.

Äänestä
  • se kipu kynnys kaskvaa aina ajan kanssa. mullaki pisti joskus nurempana vitusti ja se ärsytti mut sit se katos eikä enää oo ollu sitä vaivaa.. auttaa ku hengität syvää ja laitat kädet pään päälle.

    Äänestä

Alussa mullakin pisti vatsaan, huomasin sitten, että se oli kiinni siitä miten hengitin. Kun keskityin hengittämään syvään koko keuhkojen kapasiteetilla juoksun alusta asti ei pistosta enää tullut.

Äänestä
  • Pari kolme tuntia olen koettanut vähintään pitää väliä tuosta syömisestä, täytynee yrittää pidentää vielä tunnilla parilla, jos auttaisi.

    Juoksen rauhallisesti ja yritän hengittää tasaisesti, mutta voisin tosiaan ensi kerralla keskittää enemmän tuohonkin huomioita.

    Äänestä

1) Ei lenkille heti ruokailun jälkeen
2) Hengitys (5-10 tehokasta uloshengitystä saattaa auttaa nopeasti pistoon jos pistäminen johtuu siitä että hengittää liian pinnallisesti. Tähän voi olla syynä esim. huono kunto jolloin hengittää paljon happea sisään ja unohtaa samantasoisen uloshengityksen)
3) Jos pisto tuntuu alempana, on syynä yleensä suolisto (tai enemmänkin ruoan jämät siellä suolessa). Pistokohtaan painaminen saattaa auttaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ari kirjoitti:

Olen viime keväästä asti käynyt juoksemassa 2-3 kertaa viikossa noin kolmen kilometrin mäkisen pururatalenkin. Ongelmana on, että minulla alkaa valitettavan usein pistämään ylävatsaan (oikealle) ja juoksu loppuu lähes täysin siihen.

Millä tuota voisi yrittää välttää? Yritän venytellä jalkojen lisäksi myös yläkroppaa ennen juoksua, vältän syömistä muutamaan tuntiin ja juon aina paljon vettä, mutta silti välillä lenkin puolenvälin jälkeen alkaa pistämään vatsaan ja ilo loppuu siihen.

Ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu