Onhan suomen kaloista muistaakseni tehty tutkimus että äänteleekö ne.
No nyt sitten tiedän että Hauki ainakin ääntelee,kaveri otti uistinta hauen kielestä irti ja se oli huutanut aika kovaa,ääni muistutti paljon sammakon rääkäisyä,kaikki ketkä on vahingossa astunut sammakon päälle tietää että kova ääni lähtee.
Huutava Hauki !!!
8
2779
Vastaukset
- mutta säyne ainakin
siis säyne ainakin huutaa! Muutama vuosi sitten sain ongella joesta tuolta Keski-Suomen puolelta ihan mukavan kokoisia säyneitä, ja kun irroitin koukkua, niin kyllä ne ääntä pitivät. Ihan tuli paha mieli!!
- Eka kerta
Olin virvelöimässä n. 16 vuotiaana. Kalaa en saanut.Kesämökkiläisrouva tuli saunasta laiturille ja erinäisten vaiheiden jälkeen minäkin huomasin saunovani. Rouvan selkää pestessäni tapahtui jotakin ennenkuulumatonta,huomasin että olemme jotenkin sisäkkäin. Kun liikutin itseäni kuulin ikäänkuin juopuneen pasuunan äänen,se toistui ja toistui kunnes sitten loppui hirvittävään kiekaisuun.
Päättelin sen olleen ahven, sellainen minulla nimittäin oli taskussa. - oel
Eka kerta kirjoitti:
Olin virvelöimässä n. 16 vuotiaana. Kalaa en saanut.Kesämökkiläisrouva tuli saunasta laiturille ja erinäisten vaiheiden jälkeen minäkin huomasin saunovani. Rouvan selkää pestessäni tapahtui jotakin ennenkuulumatonta,huomasin että olemme jotenkin sisäkkäin. Kun liikutin itseäni kuulin ikäänkuin juopuneen pasuunan äänen,se toistui ja toistui kunnes sitten loppui hirvittävään kiekaisuun.
Päättelin sen olleen ahven, sellainen minulla nimittäin oli taskussa.Tuo on varsin tyypillinen,mutta harvoin dokumentoitu saunaympäristössä tapahtuva ahventyyppinen kaikenkattava ratkaisu eliölajin koiraspuolisen yksilön myöhempiä vaiheita ajatellen.
- Gibboni
huutaa myös eli kai kaikki kalat tuskissaan elämöi.Koukkua otin pois ja huuto oli kova.
- kalaa..
En muista mikä kala ollut, mutta olin kuulevani, kuin se kala olis huutanut?? Sanoin mummolle, että tapa nyt ne kala edes ensin :/
- fdfdf
Joo oltiin tossa juhannuksena kalassa keskellä järveä ja sitten sain hauen. Siitä kujn ongen koukkua irrotettiin se alkoi huutaa niin että järven rannalla mökissä olut vaimo sen kuuli ja hätääntyi. Itse en kuullut pariin tuntiin mitään, kuulosuojaimet olisi pitäönyt olla.
- kalamies...
No itse en usko että kalat ihan huutaa mut sen olen huomannu että kun ottaa koukkua suusta pois ja sitä kalaakin joutuu monesti puristamaan aikas lujaa, niin luulen että se ääni kuuluu siitä kun ilmarakko alkaa tyhjentyä puristuksen voimasta. Sellaista pihinää siitä kuuluu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094236
- 783476
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803292Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243199Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223142- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452770Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim612721Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852539- 332384