Asusteet pikkumustalle?!

Ostin itselleni tyylikkään pikkumustan ja tarkoituksena on käyttää sitä elokuussa häissä, mutta asusteista en ymmärrä tuon taivaallista, joten auttakaa minua ja antakaa vinkkejä/linkkejä mistä ja miten kehitän asustani "täydellisen" juhla-asun. Kiitos kovasti jo etukäteen vaivannäöstänne!
2396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei! Minkätyyppiset häät ne ovat? Pidetäänkö ne päiväsaikaan ulkona pihalla, jossa juoksentelee lapsia, vai illalla hienossa juhlahuoneistossa aikuisten kesken? Tällaiset seikat vaikuttavat vähän siihen, millaiset asusteet kannattaa valita, koska pikkumusta itsessään sopeutuu todennäköisesti kaikenlaisiin tilaisuksiin.

Jos häät ovat rennonpuoleiset, asusteet voivat olla kauniita, mutta niiden ei tarvitse olla mitään kovin ihmeellisiä. Jotkut perus korkokengät, käsilaukku (pieni!) ja hartiahuivi ovat kaikki mitä tarvitset. Kiva idea on valita joku tehosteväri jota on sekä kengissä että laukussa, vaikkapa punainen tai vihreä.

Jos häät ovat loisteliaammat, kannattaa valita asusteita joissa on vähän enemmän glamouria. Esim. korkeammat korot ja enemmän kimallusta!

Ehdotan, että et käytä tavallista jokapäiväistä käsilaukkuasi, vaan hankit juhlia varten erillisen, pienen iltalaukun, jonka materiaali on jotain muuta kuin nahkaa. Satiini sopii esim tosi hyvin.

Äänestä

Jos haluat Audrey Hepburn -tyylistä klassista glamouria, yhdistä pikkumustaan helmet (valkoiset, melko lyhyet, ei mitkään vyötärölle asti roikkuvat) ja helmikorvakorut. Aina varma, tyylikäs valinta.

Häihin kävisi esimerkiksi jokin vaalea jakku (häissähän ei yleensä suosita mustaa tai valkoista), korkkarit ja pieni nätti laukku, esim. kirjekuorilaukku. Jos on hellettä (tapahtuuko niin joskus Suomen suvessa!?), jakun tilalla voisi toimia pashmina hartiahuivina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyylitajuton kirjoitti:

Ostin itselleni tyylikkään pikkumustan ja tarkoituksena on käyttää sitä elokuussa häissä, mutta asusteista en ymmärrä tuon taivaallista, joten auttakaa minua ja antakaa vinkkejä/linkkejä mistä ja miten kehitän asustani "täydellisen" juhla-asun. Kiitos kovasti jo etukäteen vaivannäöstänne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu