Trukkikuskiksi?

Kovasti kiinnostaisi trukkikuskin työ, mutta ei ole ajokorttia eikä trukilla-ajo kokemuksta. Kyssäri kuuluu, onko jotain kursseja olemassa, onko vaikeaa -noin yleisesti ottaen- vai onko työpaikkoja joissa opastetaan? Inex ainakin, muita? Auttakaa:)
55631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tossa olin trukkikurssilla alkukesästä, T-luokan, eli traktorikortti vaaditaan. Omassa firmassa tosin firma maksoin henkilön x t-kortin.

Toi trukkikortti on lähinnä vakuutusyhtiötä varten, eli se on puolen päivän juttu, käydään teoriat läpi ja pientä ajoharjoitteluakin voi olla.

Jos onnettomuuden sattuessa ei ole trukkikorttia, niin esimies, sinä ja firma on kusessa.

Äänestä

Voiko B-ajokortilla ajaa trukkia ja traktoria?
Mopoa ei ainakaan voi 1985 syntyneet ja sitä nuoremmat ajaa. Tarvii mopo-kortin.. Itse kuulun tuohon mopokortti-ikäluokkaan.

Äänestä

Minä ajattelin aluksi kuinka hienoa on vain ajaa eikä tartte tehdä mitään. Nytten kaduttaa kun paskat koneet rämisee ja tärisee ja koko ajan on kiire kun rekkoja tartte lastaa ja purkaa. Ei mikään hyvä homma.

Nuo kurssit järjestetään yleensä firmassa. Vaikka kävisit työkkärin trukkikurssin vakuutusfirmat vaatii työnantajaa suorittamaan omat kurssinsa.

Ajo ei oo vaikeeta, mutta noita onnettomuuksia sattuu ...huolimaton henkilö ajaa muiden päälle...
naurat kun kerron tätä.. mutta voi sattua sinulle joskus tai kenelle tahansa.

Äänestä
  • B-ajokortti oikeutta kuljettamaan myös T-luokkaan kuuluvia ajoneuvoja, johon trukit,traktorit,moottorityökoneet kuuluvat.
    Suoritin aikoinaan myös teoriakokeeseen perustuvan t-ajokortin. Vaikka vanha ajokortti aina luovutetaankin pois, niin nykyisessä B-ajokortissa on maininta aikaisemmin suoritetusta t-ajokortista.

    Vaikkei tähän suoraan liittykään, joissakin työpaikkailmoituksissa virheellisesti vaaditaan AB-korttia. Jota ei enää nykyisin saa heti vaan se on B-ajokortti. A-kortin eli moottoripyörä kortin joutuu nykyisin aina suorittamaan erikseen. Eri asia on jos on suorittanut B-ajokortin ennenkuin asetusmuuttui nykyiselleen, silloin sai heti AB-ajokortin.

    Trukkikurssi työpaikassa on monesti kovin minimaalinen ja lähinnä vakuutusyhtiötä miellyttääkseen rakennettu kokonaisuus. Mutta itse olen ollut työvoimakoulutuksessa nimellä "varastoalan koulutus" eli oli laaja-alaisempi kuin lyhytkurssi jossa oli aika hyvin käytiin myös trukkityöskentelyä lävitse. Eikä siinä mitään ihan hyvä homma tuo oli vaikka nyt teenkin toisen alan töitä.

    Äänestä

  • Quote:

    Minä ajattelin aluksi kuinka hienoa on vain ajaa eikä tartte tehdä mitään. Nytten kaduttaa kun paskat koneet rämisee ja tärisee ja koko ajan on kiire kun rekkoja tartte lastaa ja purkaa. Ei mikään hyvä homma.

    End quote.


    Aikalailla samaa mieltä, ei ole terminaalityö tarkoitettu ainakaan kirjoittaneelle. Ainoa paikka jossa olen odottanut sitä viimeistä työpäivää kuin lapsi jouluaattoa on, kun olin terminaalissa varastotyöntekijänä. Ei ole vielä tähän päivää mennessä ollut mitään niin kypsää työtä.

    Aamulla työt alkoivat seitsemältä, mutta pois ei päässytkään ennenkuin työt oli tehtynä. Aiemminkaan ei päässyt, kun olin ainoa varastossa. Autoja tuli pitkin päivää, ja niitä sitten purkaessa meni päivä leppoisasti aina sinne kolmen pintaan, kun tuli lupa siirtää päivän aikana tulleet tavarat terminaalista toiseen. Samoihin aikoihin alkoivatkin sitten rekkojen lastaukset (joita kyllä onneksi lastasivat pääasiassa kuskit), ja aikaa ei ollut pahimillaan kuin tunnin verran, ja samaan aikaan saattoi tulla laivalta auto, joka olisi sitten pitänyt sitten purkaa siinä samalla kun niitä päivän aikana tulleita tavaroita piti siirtää. Osa tavarasta lähti eteenpäin samantien ja osa jäi odottamaan seuraavia lastauksia.


    Eikä sitä ulkona olevaa kuormaa purettu trukilla, vaa isolla pyöräkuormaajalla, jonka kanssa sai kokematon helposti enemmän tuhoa kuin siirrettyä sitä materiaalia. Ja niinä parina iltapäivän tuntina oli kova kiire.

    Kaiken kruunasi vielä kuormakirja-show. Kuormakirjat piti tarkistaa ja leimata saapuneiksi, ja tarkistaa, ettei ollut tullut matkan aikana vahinkoja, ja sitte kun tavaraa siirrettiin uudeleen niin jälleen oli uudet kuormakirjat edessä, ja samat tavarat piti tarkistaa, että kaikilla tavaroilla oli asianmukaiset kuormakirjat.

    Vaikka monenlaista varastotyötä on tullut tehtyä, niin yuo terminaalityö on sellaista jota en ainakaan henkilökohtaisesti kaipaa lainkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toinen työ kirjoitti:

Kovasti kiinnostaisi trukkikuskin työ, mutta ei ole ajokorttia eikä trukilla-ajo kokemuksta. Kyssäri kuuluu, onko jotain kursseja olemassa, onko vaikeaa -noin yleisesti ottaen- vai onko työpaikkoja joissa opastetaan? Inex ainakin, muita? Auttakaa:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu