Italiassa muotitietoiset miehet käyttävät pääsääntöisesti ruskeita kenkiä puvun kanssa riippumatta puvun väristä. Mustat on kuulema vain bussikuskien työkengät. Suomessa valtaosa miehistä käyttää kiillottamattomia mustia kenkiä jopa shortsien kanssa unohtamatta niitä valkoisia tennissukkia. Mikä on naisten mielipide asiasta, italian tyyli vai suomen tyyli?
Itse kannatan italialaistyyliä
Mustat vai ruskeat
11
5885
Vastaukset
- ,,,,,,
"Italiassa muotitietoiset miehet käyttävät pääsääntöisesti ruskeita kenkiä puvun kanssa riippumatta puvun väristä."
Ja mistä olet kyseisen tiedon onkinut? Ruskeissa kengissä on juuri se "vika", että ne eivät sovi kaikkien vaatteiden kanssa.
"Suomessa valtaosa miehistä käyttää kiillottamattomia mustia kenkiä jopa shortsien kanssa unohtamatta niitä valkoisia tennissukkia."
No tuon olet kyllä keksinyt täysin omasta päästäsi.- joskus esim torilla
kauniina kesäpäivänä niin valtaosa suomalaisista keski-ikäisistä miehistä on niissä iänikuisissa mustissa jatsareissa. Onneksi nuoret tuntevat muitakin jalkineita kuten esim sandaalit
Ja ne ruskeat kengät on tosiasia, tieto saatu roomalaiselta putiikinpitäjältä jonka luulis tuntevan asian kun leipä on siitä kiinni. Putiikki sijaitsee aivan Rooman parhaalla (kalleimmalla) ostosalueella - A.T.
Nimimerkki Hehheh, jos tutustut yhtään miesten muotiin, voit huomata, että italialaiset miehet todella käyttävät ruskeita kenkiä paljon. Ennen kyseenalaisena pidetty yhdistelmä tumma puku ja ruskeat kengät on nykyään todellisuutta. Tässä yhteydessä täytyy toki mainita, että kenkien värin tulee olla tumman ruskea tumman puvun kanssa.
Harmaan puvun kanssa ruskeissa kengissä ei ole mitään ongelmaa. Ja jos kuljetaan vaikka sinisissä farkuissa, näyttää ruskea nahkakenkä udein paremmalta kuin musta. - r-bert
A.T. kirjoitti:
Nimimerkki Hehheh, jos tutustut yhtään miesten muotiin, voit huomata, että italialaiset miehet todella käyttävät ruskeita kenkiä paljon. Ennen kyseenalaisena pidetty yhdistelmä tumma puku ja ruskeat kengät on nykyään todellisuutta. Tässä yhteydessä täytyy toki mainita, että kenkien värin tulee olla tumman ruskea tumman puvun kanssa.
Harmaan puvun kanssa ruskeissa kengissä ei ole mitään ongelmaa. Ja jos kuljetaan vaikka sinisissä farkuissa, näyttää ruskea nahkakenkä udein paremmalta kuin musta.Ulkomailla kaikki on tietysti hienompaa... Jos italiaanot ovat niin törppöjä että käyttävät ruskeita kenkiä tummien housujen kanssa,niin siitä vaan.Ei kai meidän ole pakko apinoida heitä?? Mies ei yksinkertaisesti tarvitse ruskeita kenkiä.(Eikä valkoisia tennissukkia)
- taas yx juntti
r-bert kirjoitti:
Ulkomailla kaikki on tietysti hienompaa... Jos italiaanot ovat niin törppöjä että käyttävät ruskeita kenkiä tummien housujen kanssa,niin siitä vaan.Ei kai meidän ole pakko apinoida heitä?? Mies ei yksinkertaisesti tarvitse ruskeita kenkiä.(Eikä valkoisia tennissukkia)
jolle riittää ne saven väriset jazarit joka tilaisuuteen navetan paskan luomisesta hautajaisiin asti. Uudet ostetaan sitten kun vanhat on kuluneet niin puhki ettei niitä voi enää ilmastointiteipillä paikata...
- Maroolofi
joskus esim torilla kirjoitti:
kauniina kesäpäivänä niin valtaosa suomalaisista keski-ikäisistä miehistä on niissä iänikuisissa mustissa jatsareissa. Onneksi nuoret tuntevat muitakin jalkineita kuten esim sandaalit
Ja ne ruskeat kengät on tosiasia, tieto saatu roomalaiselta putiikinpitäjältä jonka luulis tuntevan asian kun leipä on siitä kiinni. Putiikki sijaitsee aivan Rooman parhaalla (kalleimmalla) ostosalueellaEiköhän se ole just päinvastoin, että nuoret käyttävät niitä ''jatsareita'' ja vanhat ukot kulkee sandaaleissa kesällä!
Mun mielestä sandaalit on ensinnäkin maailman kauheimmat jalkineet, eivät kuulu länsimaisen sivistyneen ihmisen jalkoihin(kuten eivät shortsitkaan). Se, että käyttää sukkia sandaalien kanssa, on mielestäni ihan merkityksetön asia, koska sandaalit on kamalat joka tapauksessa. - Maroolofi
A.T. kirjoitti:
Nimimerkki Hehheh, jos tutustut yhtään miesten muotiin, voit huomata, että italialaiset miehet todella käyttävät ruskeita kenkiä paljon. Ennen kyseenalaisena pidetty yhdistelmä tumma puku ja ruskeat kengät on nykyään todellisuutta. Tässä yhteydessä täytyy toki mainita, että kenkien värin tulee olla tumman ruskea tumman puvun kanssa.
Harmaan puvun kanssa ruskeissa kengissä ei ole mitään ongelmaa. Ja jos kuljetaan vaikka sinisissä farkuissa, näyttää ruskea nahkakenkä udein paremmalta kuin musta.Mun mielestä taas ruskeat kengät sopivat ainoastaan vaalean ja ruskean puvun kanssa. Jos käyttää ruskeita monoja mustan tai varsinkin harmaan puvun kanssa, niin näyttää homolta.
- ....
että ulkomailla miehillä on enemmän ruskeita kenkiä kuin Suomessa. Mutta aivan samoin siellä osataan kikkailla muidenkin värien kanssa, tyylikkäällä miehellä on hyvänlaatuiset, kiiltävät kengät jalassa ja niitä saattaa olla kaapissa monta paria, ruskeaakin kun on useampaa sävyä.
Suomalainen mies ei turhia koreile, yhdet tai kahdet (nahka)kengät riittävät; toiset ovat matalat ja puristavat "lakeerikengät" tai matalat nahkakengät juhlia varten ja (mustan) puvun kanssa pidettäväksi. Toiset ovat hieman jyhkeämmät mustat nahkakengät joita pidetään hieman epävirallisemmissa tilaisuuksissa ja jotka sopivat myös farkkujen kanssa. Ehkä iso osa suomalaismiehistä ei ole oppinut keikaroimaan ja kiinnittämään huomiota kenkiinsä.
En halua silti ottaa kantaa mikä tyyli on parempi, mutta tottahan se on että Suomi kulkee aika monessa asiassa juntisti jälkijunassa. Jos nyt se lasketaan junttiudeksi, että kuuluu vähemmistöön. - KenkäMyyjä
Mustan/tumman puvun kanssa ehdottomasti mustat kengät, jotka ovat huolletut eli puhdistettu ja tarvittaessa lankattu. Muun värisen puvun kanssa voi käyttää myös muunvärisiä kuin mustia kenkiä. Kannattaa kuitenkin harkita tarkkaan sopiiko kengät ja puku yhteen. Jos kuitenkin kannttia riittää ja pukeutuu muutenkin "epäsovinnaisesti" voi kokeille rajujakin kenkä/puku yhdistelmiä...tilanteen mukaan tietenkin.
- Beyson
Hölönpölön. Ruskeat kengät käy tumman puvun kanssa aivan mainiosti. Ei välttämättä mustan mutta esim syvänsinisen. Ainoa mikä pitää huomioida on että kenkien pitää olla sävyltään vähintään yhtä tummat ja mieluiten tummemmat kuin puku ja housut. Vyön tulee olla samaa kuin kengät.
Ei musta ole todellakaan ainoa vaihtoehto tummalle puvulle. Myös lenkkarit käyvät, jos hillityt ja yksiväriset. - vaaleanruskeat kengä
Beyson kirjoitti:
Hölönpölön. Ruskeat kengät käy tumman puvun kanssa aivan mainiosti. Ei välttämättä mustan mutta esim syvänsinisen. Ainoa mikä pitää huomioida on että kenkien pitää olla sävyltään vähintään yhtä tummat ja mieluiten tummemmat kuin puku ja housut. Vyön tulee olla samaa kuin kengät.
Ei musta ole todellakaan ainoa vaihtoehto tummalle puvulle. Myös lenkkarit käyvät, jos hillityt ja yksiväriset.http://elevenmagazine.files.wordpress.com/2009/06/milan6.jpg?w=500&h=756
Italiassa tosiaankin voi käyttää vaikka konjakinvärisiä kenkiä vyötä mustien housujen kanssa ja silti näyttää tyylikkäältä.
Suomessa varsinkin bisnespukeutuminen on täysin mautonta ja naurettavaa. Esim. ravintoloissa näkee päivittäin arkunsaattajan näköisiä seurueita joilla kaikilla on mustat solmiot ja mustat puvut. Nämä ilmeisesti ovat nyt näitä ns. "hyvinpukeutuvia" bisnes seurueita, harvemmin hautajaisista mennään iltakuuden aikoihin kaljalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841