Onko Putkiston pilates ainoa oikea ?

äippä

Olen suunnitellut aloittavani pilateksen. Asun Oulun alueella ja Putkiston oppien mukainen tarjonta oli huono. Kurssit olivat täynnä tai huonoon kellon aikaan. Esim. Oulu-opistolla oli alkamassa kurssi, mutta ei Putkiston. Onko kenelläkään kokemusta näistä muista pilates kursseista ? Onko ryhmät niin isoja että ohjaaja ei ehdi neuvoa kaikkia ?

9

7034

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chlòe

      Muiden pilateskurssien ja Methodin pilateksen erona on lähinnä se, että otetaan käyttöön Methodissa olevat pisteet yms. jutut mukaan. Opistojen pilatestuntien pitäisi kyllä olla ihan yhtä hyviä.

      • Mpp ohjaaja

        Method Putkisto Pilates (MPP) on eri menetelmä kuin Method Putkisto (MP). Ns. pisteet ( kurknpään, pallean ja navan pisteet), eivät kuulu laisinkaan Pilatekseeen !!!! vaan ovat MP:n tekniikoita.
        MPP ohjaaja, Oulu


    • Emma

      Minäkin asun Oulussa ja olen haaveillut Method Putkisto -pilateksesta. Löysin Oulusta vain yhden virallisen kurssit käyneen MP-ohjaajan, ja kurssit oli aika kalliitakin.

      Olen käynyt pilateksessa sekä Rovaniemellä Kunto-Karusellissa että Oulussa Satsissa ja täytyy sanoa, että eroja on. Jopa Satsin tunnit vaihtelee ohjaajan mukaan. Siksi haluaisinkin käydä tutustumassa niin sanottuun oikeaan pilatekseen. Sieltä voisi ottaa opit ja soveltaa niitä sitten jossain muualla.

      Suosittelen kuitenkin pilatesta! Se on tosi tehokasta. Mun alaselän kivut on vähentyny sen ansiosta ja vartalon hallinta on parantunut.

    • MPP ohjaaja

      Hei!
      Oulussa on vain neljä pitkän koulutuksen käynyttä pilatesohjaajaa ( MPP).tarjonta on vielä sen takia vähäostä, valitettavasti.MPP Pilates tunnit ja ohjaus eroaa todellakin muista ns.pilatestunneista; ohjaus on yksilöllistä, ryhmät ovat pienet,maks. 15 hlöä, liikkeet tehdään tarkasti, puhtaasti, keskittyen ( ei musiikkia),virheet korjataan välittömästi, ja hengitys tietyllä tekniikalla rytmittää liikkeet ja on erittäin oleellinen osa harjoittelua että ylipäätään on kysymys pilateksesta. Katson, että muiden ohjaamat pilatestunnit ovat sovellettua sellaista tai jotain kehon huoltojumppaa. Ohjaaja ei itse jumppaile mukana vaan näyttää liikkeen, laittaa sen alulle ja keskittyyy ryhmäläisten suorituksiin.
      MPP

      • Merja

        Tietääkö joku missä nämä 4 henkilöä järjestää tunteja? Olen yritttänyt etsiä, mutta vaikeaa on löytää, kun ei yhtäään tunne "alaa" ja haluaa aloittaa uuden liikuntharrastuksen. Voisiko joku kertoa paikat ja ajat tai mistä ne löytää. Metdod putkiston sivulla on vain ohjaajien nimet, se ei paljon auta!


      • MPP ohjaaja
        Merja kirjoitti:

        Tietääkö joku missä nämä 4 henkilöä järjestää tunteja? Olen yritttänyt etsiä, mutta vaikeaa on löytää, kun ei yhtäään tunne "alaa" ja haluaa aloittaa uuden liikuntharrastuksen. Voisiko joku kertoa paikat ja ajat tai mistä ne löytää. Metdod putkiston sivulla on vain ohjaajien nimet, se ei paljon auta!

        No hei!

        Soita Mediterapia p: 08 8155 282, sieltä saat kahden MPP ohjaajan viikkotuntitarjonnan. Ks myös
        minun sivu( on Method Putkisto sivuilla ohjaajaluettelossa ) http://[email protected]. Tiistain Nukulla kokoontuvassa alkeisryhmässä on tilaa. Voit vaikka soittaa minulle 044 2965 110. T.Päivi


    • Mpp ohjaaja

      MP Pilates on alkuperäistä pilatesta eli suomalaiset ohjaajakouluttajat Jarmo Ahonen ja Marja Putkisto MPP Instituutista ovat saaneet oppinsa Joseph Pilateksen itse kouluttamilta ohjaajilta.
      Suomalaiset MPPohjaajat paikkakunnittain näet Method Putkisto sivuilta ja myös Suomen Pilatesyhd. sivuilta, joiden ohjaajat ovat myös pitkän koulutuksen saaneita.
      MPPohjaaja.

    • e v e

      marja putkisto ei ole kehittänyt pilatesta vaan joseph pilates siis hän ei ole mitenkään erityisosaaja muiden yllä. hän virheellisesti omi pilates nimityksen koska suomessa ei tunnitettu pilatesta lajina vaan luultiin sen olevan joku marjan oma juttu mutta tilanne korjattu yksinoikeus pilates nimen käyttöön on häneltä evätty ja muutkin saavat sitä käyttää. pilates jota hän opettaa perustuu samoihin ppeihin pilateksesta kuin muillakin. lkatkaa siis turhaan palvomasta hänen tuntejaan.vaiikka ei niissäkään varmaan mitän vikaa ole.

    • Mimmu

      Joseph Pilates kehitti tämän kehonhuoltomenetelmän jo joskus tosi kauan sitten... Mewthod Putkisto on vain yksi monista jotka ovat ottaneet siitä vaikutelmia. Klassinen pilates on hieno laji, mutta omasta mielestäni teknisyydessään verrattavissa keihäänheittoon tai balettiin - vaatii paljon kärsivällisyyttä.

      Yksi monipuolinen laji, jossa myös pilatestyyppistä keskivartaloa vahvistavaa elementtiä, on Bodylogic/Bodyflow. Tunteja taitaa olla vain pk-seudulla tällä hetkellä, mutta kotiharjoitteluun on juuri ilmestynyt DVD. Siinä on alkeis- ja jatkotunti samassa, eli aika jees. Kotisivu tais olla www.bodyflow.info

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3099
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      993
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      859
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      795
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      583
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      53
      565
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      490
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      43
      483
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      83
      480
    Aihe