Lauantai ja sunnuntai ylityö 50%??

Sähköalalainen

Heippa,

Olen töissä normaalin 37,5 tuntia viikossa. Jonka lisäksi jään viikonloppuna ylitöihin, sekä lauantaiksi, että sunnuntaiksi.

Onko koko lauantai 50% ylimääräistä, vai 2 ekalta tunnilta 50% ja loput 100%?

Sunnuntaisinhan saa aina 100% korotusta, mutta entä sunnuntainen ylityö? Saako siitä 200%?

Olen nyt tehnyt jo 2 viikonloppua putkeen ja minulle on yhä edelleen hieman epäselvää, mitä lain mukaan minulle kuuluu maksaa.

Help..

4

16987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Katso tarkemmat määräykset työehtosopimuksestasi, siellä ne voivat olla toisin sovittuina. Kuitenkin tässä yleinen käytäntö:

      - jos et ole tehnyt viikolla ylitöitä, on 37,5h -> 40h eli 2,5h lisätyötä, josta maksetaan normaali korottamaton tuntipalkka
      - lisätyön jälkeen (40h/viikko) maksetaan lauantaista 50% korotettu palkka.
      - sunnuntaina saat 100% korotetun palkan.

      Lisäksi sinulle voi kuulua ylimääräinen vapaa koska viikottainen lepoaika ei täyty.

      Ks.
      http://www.erto.fi/tyosuhdeneuvonta/tyosuhdeopas/tyoaika/
      Sunnuntaityön esimerkissä on havainnollistettu tilannetta aika hyvin.

      • edelliseen

        jos olet tehnyt viikolla 37,5t niin lauantain ekat 2,5t ovat lisätyötä. Seuraavat 5,5 tuntia ovat 50% viikkoylityötä. Jos olet vielä töissä, on se 100% vuorokautista ylityötä.

        Sunnuntaina 1,5 ekaa tuntia ovat 50% viikkoylityötä ja sen jälkeen 100%. Pyhälisä ja viikkolepo kaikilta sunnuntain tunneilta.

        Jos lisätyöt on viikolla täyttyneet, alkaa lauantai heti 50% viikkoylityöllä. Eli viikonlopun palkka riippu siitä, kuinka olet viikolla ollut töissä.


      • tarkennus
        edelliseen kirjoitti:

        jos olet tehnyt viikolla 37,5t niin lauantain ekat 2,5t ovat lisätyötä. Seuraavat 5,5 tuntia ovat 50% viikkoylityötä. Jos olet vielä töissä, on se 100% vuorokautista ylityötä.

        Sunnuntaina 1,5 ekaa tuntia ovat 50% viikkoylityötä ja sen jälkeen 100%. Pyhälisä ja viikkolepo kaikilta sunnuntain tunneilta.

        Jos lisätyöt on viikolla täyttyneet, alkaa lauantai heti 50% viikkoylityöllä. Eli viikonlopun palkka riippu siitä, kuinka olet viikolla ollut töissä.

        jos olet tehnyt viikolla 37,5t niin lauantain ekat 2,5t ovat lisätyötä. Seuraavat 5,5 tuntia ovat 50% viikkoylityötä. Jos olet vielä töissä, on se 50% vuorokautista ylityötä ei siis 100%, joka alkaa 10 tunnin täytyttyä.


    • M.S.

      Teknologiateollisuudessa ainakin lisätyöstäkin maksetaan kuten 50%:sta ylityöstä. Lauantailta tulee esim. 8 h normaali tuntipalkka 8 h 50% ylityölisä ja sunnintailta 8 h norm. 8 h 100% 8 h sunnuntaityölisä. Lisäksi joko viikkolepokorvaus 8 h tai vapaapäivä. Eli sunnuntain työ tulee korvattavaksi kolmin- tai nelinkertaisena riippuen viikkolevosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe