asioista ja vaikeuksista? Kaksi tällaista luottamusmiestä olen työpaikallani kohdannut, vaivaannuttaa ja häiritsee sellainen.... Vaikeaa luottaa tuollaisiin luottamusmiehiin... Entä saako esimies kertoa luottamusmiehelle minusta mitä tahansa asioita? Voiko luottamusmies toimia jonain tietoa keräävänä ja jakavana juorukellona? Ymmälläni ja uupunut...
Saako luottamusmies
14
3140
Vastaukset
- Neuvo
Hei!
Luottamusmiehellä on vaitiolovelvollisuus. Sinun olisi hyvä muistuttaa häntä siitä ja kertoa henkilöille, joiden asioita hän on levittänyt. Nykyään luottamusmiehissä on kyllä kaikenlaisia. Sellaisia suuri osa, jotka ovat vain työnantajan jatkokäsiä.
Firmoissa ei yleensä ole tunkua ko. paikalle ja niinpä valitaan joku sellainen, joka siihen paikkaan menee.
Itse jouduin työnantajan syrjimäksi, ollessani luottamusmiehenä ja sitä kautta sairastuin masennukseen. Liitosta en apua tilanteeseeni saanut. Olin luottamusmies, joka tiedosti, että edustaa jäsenistöä (työntekijöitä)- Kaiken kokenut
Kysynpä minäkin. Saako luottamusmies nimitellä vuosikymmeniä työtoveriansa?
Saako luottamusmies uhkailla lopputilillä?
Saako luottamusmies työtovreistaan levitellä perättömiä valheita?
Nämä ovat erittäin vakavia kysymyksiä, jos ja kun ao.henkilöä asiat vaivaaavat jatkuvasti.
Onko eduskunnan oikeusasiamies, vai EY:n työtuomioistuin ainoa oikea paikka johon voi valittaa? - Neuvo
Kaiken kokenut kirjoitti:
Kysynpä minäkin. Saako luottamusmies nimitellä vuosikymmeniä työtoveriansa?
Saako luottamusmies uhkailla lopputilillä?
Saako luottamusmies työtovreistaan levitellä perättömiä valheita?
Nämä ovat erittäin vakavia kysymyksiä, jos ja kun ao.henkilöä asiat vaivaaavat jatkuvasti.
Onko eduskunnan oikeusasiamies, vai EY:n työtuomioistuin ainoa oikea paikka johon voi valittaa?Hei!
No jopa on. En voi kuin päivitellä. Luottamusmieshän on henkilöstön vaaleilla valitsema(yleensä 2 vuoden välein) henkilöstön edustaja.
Itse otin liittooni yhteyden ja kerroin sähköpostitse lakimiehelle asian koska en saanut haluamaani apua luottamusmieheltä. Kerroin asiat juuri niin, kuin ne olivat.
Sen jälkeen olin yhteydessä ainoastaan liiton lakimieheen.
Työsuojelupiiriin voi myös asiasta ilmoittaa(tai jos teillä on luotettava työsuojeluvaltuutettu)
Luottamusmiehen käytös on selkeästi työpaikakiusaamista! Ilmoita hänelle suoraan, että kiusaamisen on loputtava. Mikäli olet arka, niin ehdotan työsuojelupiiriä tai työsuojeluvaltuutettua kuten aiemmin kirjoitin.
Poliisille voi myös tehdä asiasta ilmoituksen. Itse pitäisin jotain nauhotinta mukana ja nauhottaisin ko. jutut.
Muista että sinussa ei ole vikaa vaan luottamusmiehessä! - hallitus vastaa luotsikoista
Kaiken kokenut kirjoitti:
Kysynpä minäkin. Saako luottamusmies nimitellä vuosikymmeniä työtoveriansa?
Saako luottamusmies uhkailla lopputilillä?
Saako luottamusmies työtovreistaan levitellä perättömiä valheita?
Nämä ovat erittäin vakavia kysymyksiä, jos ja kun ao.henkilöä asiat vaivaaavat jatkuvasti.
Onko eduskunnan oikeusasiamies, vai EY:n työtuomioistuin ainoa oikea paikka johon voi valittaa?Sinun kannattaisi nyt ottaa kynä ja paperia ja kirjoittaa tästä kyseisestä luottamusmiehestä yhdistyksesi hallitukselle, koska nämä luotsit vastaa tekemisistään yhdistyksen hallitukselle. Soita liittoosi ja kysy kyka on yhdistyksesi hallituksen puheenjohtaja ja osoita kirjeesi sille. Hallitus on velvollinen puuttumaan asiaan.
- Luottamusmies itsekin
Kaiken kokenut kirjoitti:
Kysynpä minäkin. Saako luottamusmies nimitellä vuosikymmeniä työtoveriansa?
Saako luottamusmies uhkailla lopputilillä?
Saako luottamusmies työtovreistaan levitellä perättömiä valheita?
Nämä ovat erittäin vakavia kysymyksiä, jos ja kun ao.henkilöä asiat vaivaaavat jatkuvasti.
Onko eduskunnan oikeusasiamies, vai EY:n työtuomioistuin ainoa oikea paikka johon voi valittaa?> Saako luottamusmies nimitellä vuosikymmeniä työtoveriansa?
Ei saa. Kyseessä on vähintään työpaikkakiusaaminen, mikä kuuluu työsuojeluvaltuutetun toimivaltaan. Lisäksi luottamusmiehen työtehtävien esimies on kiinnostunut alaisensa käyttäytymisestä. Näiden lisäksi liitto on kiinnostunut jos heidän LM käyttäytyy sopimattomasti.
> Saako luottamusmies uhkailla lopputilillä?
Ei saa. LM ei ole yrityksen edustaja, eikä hänellä ole irtisanomisoikeuksia. Silti LM voi toimia esimiestehtävissä, mutta näitä kahta ei pidä sekoittaa toisiinsa. LM voi ainoastaan todeta joissakin tapauksissa että työnantajan irtisanomisilmoitus on pätevä, mikäli siis näin on.
> Saako luottamusmies työtovreistaan levitellä perättömiä valheita?
Ei saa. Katso vastaukseni ensimmäiseen kysymykseesi.
> Onko eduskunnan oikeusasiamies, vai EY:n työtuomioistuin ainoa oikea paikka johon voi valittaa?
Oikea paikka valittaa mainitsemistasi asioista on yrityksen työsuojeluvaltuutettu. Lisäksi LM:n kyseessä ollessa liittoon tai ammattiyhdistykseen on hyvä olla yhteydessä. Työtehtävien suhteen LM:n esimies on oikea taho. - mitähän tässä
hallitus vastaa luotsikoista kirjoitti:
Sinun kannattaisi nyt ottaa kynä ja paperia ja kirjoittaa tästä kyseisestä luottamusmiehestä yhdistyksesi hallitukselle, koska nämä luotsit vastaa tekemisistään yhdistyksen hallitukselle. Soita liittoosi ja kysy kyka on yhdistyksesi hallituksen puheenjohtaja ja osoita kirjeesi sille. Hallitus on velvollinen puuttumaan asiaan.
taas on ajateltu....yhdistyksen hallitus....hmmm...
Onkohan ajatuksenasi ammattiliiton osasto ja osaston johtokunta vai mitä tarkoitat ...?
Kyllä paras osoite löytyy oman TES:in takakannesta eli hae lähin ammattiliittosi toimisto ja soita sinne..... - asialla mutta 2 eri juttua
mitähän tässä kirjoitti:
taas on ajateltu....yhdistyksen hallitus....hmmm...
Onkohan ajatuksenasi ammattiliiton osasto ja osaston johtokunta vai mitä tarkoitat ...?
Kyllä paras osoite löytyy oman TES:in takakannesta eli hae lähin ammattiliittosi toimisto ja soita sinne.....No jos sinä kuulut omasta mielestäsi johonkin liittoon, niin kyllä sun sitten pitäisi tietää, että on se yhdistys taikka osasto, niin hallitus löytyy, joka päättää sen yhdistyksen taikka osaston asioista. Otappa kuule selvää mikä on liiton ja yhdistyksen ero. Jos ei jäsenet sitä tiedä, niin ei ole ihmekkään, kun täällä valitetaan, että liitto ei tee mitään.
- moppi2
Kaiken kokenut kirjoitti:
Kysynpä minäkin. Saako luottamusmies nimitellä vuosikymmeniä työtoveriansa?
Saako luottamusmies uhkailla lopputilillä?
Saako luottamusmies työtovreistaan levitellä perättömiä valheita?
Nämä ovat erittäin vakavia kysymyksiä, jos ja kun ao.henkilöä asiat vaivaaavat jatkuvasti.
Onko eduskunnan oikeusasiamies, vai EY:n työtuomioistuin ainoa oikea paikka johon voi valittaa?ei missään tapauksessa saa kertoa asioitasi muulle työyhteisölle,ei nimitellä,tai uhkailla lopputilillä,vaan kohdella tasapuolisesti työyhteisön jäseniä.työyhteisö voi myös erottaa luottamusmiehen kesken kauttaan jollei hän nauti valitsijoidensa luottamusta.ota yhteys liittoosi ja ammattiosastoon.em.yhteystiedot pitäisi olla näkyvillä työpaikassa,meillä ainakin on
- nyt sitten sulle
asialla mutta 2 eri juttua kirjoitti:
No jos sinä kuulut omasta mielestäsi johonkin liittoon, niin kyllä sun sitten pitäisi tietää, että on se yhdistys taikka osasto, niin hallitus löytyy, joka päättää sen yhdistyksen taikka osaston asioista. Otappa kuule selvää mikä on liiton ja yhdistyksen ero. Jos ei jäsenet sitä tiedä, niin ei ole ihmekkään, kun täällä valitetaan, että liitto ei tee mitään.
Taidat olla joku teini tms..kuitenkaan et tiedä edes oikeita termejä, joten jätä kommentointi niille jotka tietää.
- diditdonit
moppi2 kirjoitti:
ei missään tapauksessa saa kertoa asioitasi muulle työyhteisölle,ei nimitellä,tai uhkailla lopputilillä,vaan kohdella tasapuolisesti työyhteisön jäseniä.työyhteisö voi myös erottaa luottamusmiehen kesken kauttaan jollei hän nauti valitsijoidensa luottamusta.ota yhteys liittoosi ja ammattiosastoon.em.yhteystiedot pitäisi olla näkyvillä työpaikassa,meillä ainakin on
työpaikkani luottamusmies kertoi mitä toinen työntekijä oli hälle kertonut! meni luottamus luottamusmiehiin täysin!
- ...
vakavassa tapauksessa (esim. terveydentila-tietojen paljastaminen) jopa varoituksetta. Työnantajan pitää puuttua tuollaiseen tilanteeseen välittömästi.
- Kaiken kokenut
Minua nimiteltiin , uhkailtiin ja panostettiin monin eri tavoin. Mistään en saanut apua.
- Anonyymi
Meillä kanssa juoruämmä luottamusmies ,kiero valehtelia
- Anonyymi
Valitkaa lainmukainen luottamusvaltuutettu. Hakaniemen ammattiliittohörhöt eivät ole edes kouluja käyneet. Jotain kursseja Murikassa ja luullaan olevan maailman valtiaita. Työsopimuslaissa on luottamusvaltuutetusta. Luku 12.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305507
- 1702019
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1601601Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141344Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike281288Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan571197- 941165
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701164viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2121088- 41940