Työskentelen hyvin usein sunnuntaitöissä ja saan korvaukseksi vapaata josta en saa provisioita vain pohjapalkan mukaisen korvauksen. Huonekaluliikkeemme on auki joka pyhä ja tämä koskee lähes sataa henkeä. Jotenkin tuntuu että yrityksemme voittaa tässä vuositasolla huimat summat. Haluaisin saada keskiansion mukaisen korvauksen ja mieluummin rahana tuon pyhätyön lisineen.Olen esittänyt asian mutta ei ole johtanut tulokseen.Kuka tässä kiistassa on oikeassa.
Sunnuntaityö
7
6751
Vastaukset
- ei voi vaihtaa vapaaseen
Sunnuntaityöstä on maksettava 100 % korotettu palkka eli kaksinkertainen palkka. Sitä ei voi antaa vapaana. Jos sunnuntaityö sen sijaan on vielä ylityötä, niin sen ylityönosuuden voi ottaa vapaana. Otapa yhteyttä ammatiliittoosi.
- keku70
Tässä on hyvä esimerkki kaikille AY-vastaisille ja loimaankassalaisille mitä tarkoittaa työnantajan hyvä tahto ja tilanne ilman toimivaa edunvalvontaa ja sen tuomaa synergiaa mm. työntekijöiden tyytyväisyyteen.
Vastaus: Työaikalaki antaa rajat korvauksille (ylityö tms.) ja yleensä TES siihen jotain päälle tai tarkennuksia ja riitautusmahdollisuuden työtuomioistuimeen. Muussa tapauksessa riitautus täytyy hoitaa käräjäoikeuden kautta ja jollet ole liiton jäsen voit laittaa vaikka asuntosi pantiksi kun haluat lähteä hakemaan oikeutta. Siispä järjestäytykää, valitkaa luottamusmies/luottamusvaltuutettu ja alkakaa neuvottelemaan kunhan olette sitoutuneet yhteiseen päämääräänne. Ei tämä sen vaikeampaa ole. - /Tutkain
Jos sunnunatityö on normaalityöaikaa siitä maksetaan normaalipalkkaa. http://www.finlex.fi Lainsäädäntö/Ajantasainen alinsäädäntö - hae Työaikalaiki
(Ellei esim. TES:ssä tai työsopimuksessa ole sovittu paremmista ehdoista)- jonkeri
Sunnuntaina tehdystä työstä maksetaan seuraavasti:
Mikäli työ on säännöllistä työaikaa maksetaan työajan palkan lisäksi aina sunnuntaityökorotus(100%) jokaiselta tehdyltä tunnilta.
Mikäli työ on vielä ylityötä maksetaan lisäksi ylityön mukaiset korvaukset. - Äidinkielellä..
jonkeri kirjoitti:
Sunnuntaina tehdystä työstä maksetaan seuraavasti:
Mikäli työ on säännöllistä työaikaa maksetaan työajan palkan lisäksi aina sunnuntaityökorotus(100%) jokaiselta tehdyltä tunnilta.
Mikäli työ on vielä ylityötä maksetaan lisäksi ylityön mukaiset korvaukset.Jos työntekijä saa normmli työpäivästä 8 omenaa, hän saa sunnuntaina 16 omenaa, jos viikolla ei ole täyttynyt kaikki tunnit. Jos sunnuntai on ylityötä, saa työntekijä 24 omenaa. Lähes kaikkien liittojen TES:ssä on viikkolepokorvaus, jos lauantaina on ollut 8 tunnin päivä ja saanut 12 omenaa, niin silloin sunnuntaina saa 32 omenaa. Jos olet viikon kaikkina päivinä 8 tuntia töissä, niin sinulle kertyy viikossa 84 omenaa.
Tässä kaupan alan työehtosopimus
http://www.pam.fi/tyoelama/tyoehtosopimukset/kaupan_ala/
Ja tässä työaikalaki kirjaa..
http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/06_julkaisut/05_esitteet/tyoaikalaki_esiteteksti2005.pdf
- tappauksessa
Olen kuullut Suomi-Soffasta tällaisia juttuja. Onko tämä sama firma. Onhan tosta hyötyä yritykselle jos 20 liikettä ja 50 sunnuntaita tekee vuodessa ja n. 7 henkilöä kerralla ja vähintään 5 tuntia.
20 x 50 x 7 x 5 x tuntipalkka.??????????????????
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202760Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472417Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262202Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o372166Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581778Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121312Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181309- 661165
- 551160
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?41125