joposta on hävinnyt ketjunaukaisu klipsi tai ketjulukko, miten kukakin sen haluaa ymmärtää, kuitenkin sellainen osa ketjuissa, jonka saa vaikkapa ruuvimeisselillä kammettua auki.
Saako näitä jostain?
Saako näitä jostain?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varsinkin jos toimii myös huoltokorjaamona. Ihan peruskamaa. Löytyy myös esim. Clas Ohlsonin luettelostakin.
Vasta pari päivää sitten katselin lukkoja, ketjuja ym. ihan automarkettien hyllyiltä. Muutakin pyöräilytavaraa on yleensä kaupassa kuin kaupassa reilusti.
Ja uusissa vaihteettomissa. Onko kaikissa vielä sama vanha jo vuosikymmeniä käytössä ollut ketjukoko?
Kyllä niissä on tietääkseni edelleen sama eli 1/2" x 1/8"
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=27402.htm&tuote=27402
Jos ketjun pituus riittää (säätövaraa), niin voit ottaa toisesta päästä yhden palan irti ja liittää ketjun sitten vapautuneella niveltapilla yhteen. Tapit eivät ole tiukassa. Aivan kuten ketjuvaihteisissa pyörissä aina tehdään. Säästyy aikaa, vaivaa ja pari kolme euroa.
Joo tosiaan kuten jo aiemminkin sanoin, niin löytyy vaikka mistä. Äsken Prismassa katselin polkupyörätarvikkeita, siellä oli kahta eri ketjulukkomallia myynnissä ja molempien hinta 2 €.