Olen nyt ollut kaksi kuukautta työharjoittelussa/kesätöissä yhdessä yrityksessä. Ja sielä pomo on tainnut ottaa asenteen että vain vittumainen pomo on uskottava. On monta asiaa mistä tekisi mieleni täällä vaahdota :D
Olen siis työharjoittelussa matkailualalta ja työsopimuksessani sitten lukee että mahdollisimman monipuolisesti matkailualan töitä. Olen siivonnut huoneita ja ollut keittiöllä tiskaamassa, kun myös monia muita sesonkitöitä löytyisi. Onko tuo sitä monipuolisuutta? Ei minun mielestäni.
Joka asiasta tulee kauhea huuto ja aina kaikelle pitää löytää syyllinen. Taukoja ei työpaikassani ole ja lounas, jonka siis saamme talolta niin syödään yleensä keittiössä seisten parissa minuutissa. Siinä päivän tauko. Enhän minä tietenkään voi kaikkea osata heti tehdä sielä. Sitten kysyn muilta keittiöllä työskenteleviltä neuvoa ja teen niinkuin he neuvovat. Sitten pomo tulee hetken päästä ja huutaa naama punasena, että miksi olen tehnyt niin. Onko se sitten enää minun vikani?
Kukaan ei viihdy töissä sielä, vakityöntekijätkin menettävät välillä hermonsa. Eikö olisi paljon helpompaa olla mukava työntekijöille kuin että opettaa joka vuosi aina uudelle työntekijälle asiat. En tajua! Myös työntekijät "mainostavat" yritystä puheillaan eikä ainakaan minun suustani ole tullut yhtäkään hyvää sanaa tuota yritystä kohtaan! Voisi pomo tarkistaa asenteensa työntekijöitä kohtaan!
Vain vittumainen pomo
4
1536
Vastaukset
- "työnhakija2007"
Tehkää näin TE kaikki työntekijät.Keräätte ns.dokumenttia( päiväkirjaa) yrityksestä ja työnantajasta, esimiehestä.Kirjoitatte KAIKKI esim.työajat ja työolot, myös(puutteet)työhönopastuksessa.Myös tuo lounasajan"ongelmat".
Esimiehen käytös ja kohtelu jne. Palkka -ja työsopimuksen rikkomisesta HETI.Ja tottakai yhteys Ay: toimistoon.Takaan tuloksia ! - palaute_
Kun työharjoittelusi loppuu, uskaltaisitko ottaa epäkohdat esiin ja puhua niistä pomollesi suoraan. Itse en tekisi niin harjoitteluaikana, koska loppuaika voisi olla aika kiusallista. Mutta kun lopetat siellä työsi, etkä varmaankaan(?) sinne enää palaa, olisi hyvä kertoa pomollesi suoraan, mikä mättää. Vuodata kaikki! Teet samalla palveluksen vanhoillekin työntekijöille.
- pomo
Olen ajatellut ihan samaa. Vielä en ole uskaltanut mitään sanoa, mutta viimesenä päivänä sen jälkeen kun työtodistus on kädessä voin sitten vuodattaa todellakin kaikki. Sillä ei ole enää mitään väliä, sillä mieluummin olen ilman töitä kun tuonne enää menen. Päiviä laskemalla on tämä kesä eletty.. :)
- Anonyymi
Näyttää olevan aika yleistä tu ns.Vittumainen pomo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907