Olen nyt ollut kaksi kuukautta työharjoittelussa/kesätöissä yhdessä yrityksessä. Ja sielä pomo on tainnut ottaa asenteen että vain vittumainen pomo on uskottava. On monta asiaa mistä tekisi mieleni täällä vaahdota :D
Olen siis työharjoittelussa matkailualalta ja työsopimuksessani sitten lukee että mahdollisimman monipuolisesti matkailualan töitä. Olen siivonnut huoneita ja ollut keittiöllä tiskaamassa, kun myös monia muita sesonkitöitä löytyisi. Onko tuo sitä monipuolisuutta? Ei minun mielestäni.
Joka asiasta tulee kauhea huuto ja aina kaikelle pitää löytää syyllinen. Taukoja ei työpaikassani ole ja lounas, jonka siis saamme talolta niin syödään yleensä keittiössä seisten parissa minuutissa. Siinä päivän tauko. Enhän minä tietenkään voi kaikkea osata heti tehdä sielä. Sitten kysyn muilta keittiöllä työskenteleviltä neuvoa ja teen niinkuin he neuvovat. Sitten pomo tulee hetken päästä ja huutaa naama punasena, että miksi olen tehnyt niin. Onko se sitten enää minun vikani?
Kukaan ei viihdy töissä sielä, vakityöntekijätkin menettävät välillä hermonsa. Eikö olisi paljon helpompaa olla mukava työntekijöille kuin että opettaa joka vuosi aina uudelle työntekijälle asiat. En tajua! Myös työntekijät "mainostavat" yritystä puheillaan eikä ainakaan minun suustani ole tullut yhtäkään hyvää sanaa tuota yritystä kohtaan! Voisi pomo tarkistaa asenteensa työntekijöitä kohtaan!
Vain vittumainen pomo
4
1510
Vastaukset
- "työnhakija2007"
Tehkää näin TE kaikki työntekijät.Keräätte ns.dokumenttia( päiväkirjaa) yrityksestä ja työnantajasta, esimiehestä.Kirjoitatte KAIKKI esim.työajat ja työolot, myös(puutteet)työhönopastuksessa.Myös tuo lounasajan"ongelmat".
Esimiehen käytös ja kohtelu jne. Palkka -ja työsopimuksen rikkomisesta HETI.Ja tottakai yhteys Ay: toimistoon.Takaan tuloksia ! - palaute_
Kun työharjoittelusi loppuu, uskaltaisitko ottaa epäkohdat esiin ja puhua niistä pomollesi suoraan. Itse en tekisi niin harjoitteluaikana, koska loppuaika voisi olla aika kiusallista. Mutta kun lopetat siellä työsi, etkä varmaankaan(?) sinne enää palaa, olisi hyvä kertoa pomollesi suoraan, mikä mättää. Vuodata kaikki! Teet samalla palveluksen vanhoillekin työntekijöille.
- pomo
Olen ajatellut ihan samaa. Vielä en ole uskaltanut mitään sanoa, mutta viimesenä päivänä sen jälkeen kun työtodistus on kädessä voin sitten vuodattaa todellakin kaikki. Sillä ei ole enää mitään väliä, sillä mieluummin olen ilman töitä kun tuonne enää menen. Päiviä laskemalla on tämä kesä eletty.. :)
- Anonyymi
Näyttää olevan aika yleistä tu ns.Vittumainen pomo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116