Hei
Nyt ihan uteliaisuudesta kysyn että kuinka pitkä oli avioliittonne, eli kuinka pian häiden jälkeen tuli ero? Toki selityksia olisi kiva kuulla miten homma päätyi eroon.
Tämä kysymys ihan siksi että työkaverini, mies 25v, on ollut kohta 6kk naimisissa ja puhuu siihen malliin että ero tulee ja pian. Ihan kummallista minusta että puolenvuoden päästä onkin homma niin että ero tulee! Kyseinen pari ovat olleet yhdessä nelisen vuotta ja asuneet yhdessä tietääkseni yli kaksi vuotta. Eli ei mitenkään että heti tapaamisen jälkeen olisivat naimisiin menneet.
Onhan tässä toki se että omat hääkellot soivat muutaman viikon kuluttua...
Nyt ihan uteliaisuudesta kysyn että kuinka pitkä oli avioliittonne, eli kuinka pian häiden jälkeen tuli ero? Toki selityksia olisi kiva kuulla miten homma päätyi eroon.
Tämä kysymys ihan siksi että työkaverini, mies 25v, on ollut kohta 6kk naimisissa ja puhuu siihen malliin että ero tulee ja pian. Ihan kummallista minusta että puolenvuoden päästä onkin homma niin että ero tulee! Kyseinen pari ovat olleet yhdessä nelisen vuotta ja asuneet yhdessä tietääkseni yli kaksi vuotta. Eli ei mitenkään että heti tapaamisen jälkeen olisivat naimisiin menneet.
Onhan tässä toki se että omat hääkellot soivat muutaman viikon kuluttua...
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kaksikymmentä vuotta avoliitossa tuli juuri täyteen.
naimissa. eipä olla ainakaan vielä erottu olen 34v.
Yhdessä oltiin 27 vuotta, naimisissa 22 vuotta. Miehen mielestä avioliitostamme puuttui kipinä ja se löytyi sitten toisen naisen seurasta.
Yhdessä 27v, naimisissa 22v.Vaimo petti vuosia?, laittoi erohakemuksen keväällä. Et sillei.
alle 8 vuotta naimisissa, yhdessä oltiin kaikkiaan 13 vuotta.... Kuvittelisin sen olevan aikas ns. normaali avioliiton iäksi???
Yhdessä oltiin 13 vuotta, naimisissa siitä ajasta 7 v.
naimisissa 6 vuotta.
Niin , Oltiin yhdessä miltei 25v. 4 lasta joista kaksi jo aikuisia yksi parin kuukauden kuluttua 18 ja nuorin 13.
Aviossa just alle 21v. ja viimeiset 10 v. ei mitään tunnepuolella.
Yhteistä oli vaan osoite laskut ja lapset , eli elettiin molemmat omaa elämäämme osaamatta irtautua lopullisesti.
Toisaalta tähän vaikutti myös se että viimeiset 15v. asuttiin ulkomailla. Ratkaisu tehtiin palattuamme Suomeen.
Nyt on kuin uusi elämä alkanut . En kaipaa mitään vakituista enkä kuitenkaan mitään yhdenyön juttujakaan. Otan kaiken aivan rauhassa ja katson mitä elämä tuo tullessaan.
Vakituinen työ , miltei oma asunto ja kivat lapset ja lemmikit . Mitä muuta voisin toivoa ...
Dolly-girl
kaiken kaikkiaan yhteiseloa takana, naimisissa siitä noin kymmenen.
17 vuoden "kakku"
yhdessä, sitten naimisiin ja se kesti puolitoista vuotta. Vaimo löysi uuden.
ja siinä oli näin jälkeenpäin ajatellen 29 vuotta liikaa!
hui, nyt alkoi jännittämään. Jotenkin ajattelin että sitten kun ensimmäisestä 5 avioliitto vuodesta selvinnyt niin eipä sitä enää sen jälkeen eroa, eipä näköjään niinkään ole!
Jotain neuvoja sitten miten sitä estää sen eron tuleminen?
liitto kesti 3 v. Yhdessä oltiin 8 v. Ja jos ois vain minusta ollu kiinni, niin naimisissa oltaisiin vieläkin, mutta liitto on kahden kauppa...
ja yhteensä 10v yhessä. eukko lähti.
lapset ensin, sitten opiskelut. Aivan eri järjestys kuin nykyään. Jo oltuamme naimisissa muutaman vuoden havaitsin, että väärä valinta.
Kuitenkaan siihen aikaan avioero oli harvinaista ja jotenkin aika ja "joustaminen" venyi niin pitkään, että lapset olivat aikuisia ja muuttanet kotoa, ennen kuin muutin erilleen.
Se ei ollut helppoa silloinkaan, mutta sain jostakin voimaa ja sattumaa/kohtaloakin oli mukana. Nyt tyytyväinen ja tasapainoinen olo ollut vuosia.
Kyllä se oli myös ajatuksissakin, että sitten kun lapset jne..avioliittoa kesti kuitenkin n 30v. Koska meillä ei riidelty ja liitto oli "kulissia" minun taholta niin lapset säästyivät eron aiheuttamasta kriisistä.
Olen nähnyt viime vuosina paljon hajonneita perheitä(nuoria) ja lasten osa kirpaisee.
Kauhistuttaa ajatus, että aikoinaan omat lapset olisivat olleet samassa tilanteessa - heittopusseina, joka toinen viikonloppu matkaamassa toisen vanhemman luo ym...Kyllä se perheen rikkoutuminen usein näkyy lasten käytöksessä.
Vaikka meillä oli "kulissiliitto" niin elimme aika tavallista ja normaalia elämää.Ainakaan itse en ikinä nostanut haloota, kävin työssä, hoidin kodin viimeisen päälle jne.. Miehellä oli omat "pullonsa ja menonsa", enkä ikinä puuttunut niihin tai vaatinut "tilille". Mies ei olisi halunnut myös eroa, miksi olisi kun sai mennä ja tulla...Ero oli vaikea paikka miehelle, mutta niin hänkin on selvinnyt ja kokee nykyään elämänsä hyväksi. Elämä on, eikä kaduta yhtään, etten eronnut aiemmin. Kaikella on aikansa.
18 vuotta saman puolison kanssa.
Yhdessä 16v.
Ja yritettiinhän sitä liittoa korjata ulkopuolisen ammattiavun turvin. Tuloksetta. Apu löytyi 400 km:n päässä asuvan nettituttavuuden kainalosta. Exä päätti eron ennen kuin oli nähnyt tätä karaokelaulajaansa. Huh, kyllä exän hölmöys onkin saanut useat makeat naurut aikaiseksi!
Meillä avioliitto kesti melko tarkkaan kymmenen vuotta, tosin jo pari vuotta aikaisemmin sain kuulla, että tunteet - ainakin vahvemmat sellaiset - olivat olleet koko ajan yksipuolisia. Hän oli vain odottanut, että ne muuttuivat, koska minä olin "niin mukava ja hyvä". Nyt hän ei enää voinut elää valheessa, vaan tarvitsi itselleen oikean parisuhteen (tai ainakin eroon epätyydyttävästä suhteesta).
Tunnen vain vähäistä katkeruutta, eikä lasten takia aikaisemmin olisi ollutkaan hyvä erota. Odotan innolla uutta elämää, vaikka mikään kiire uuteen suhteeseen ei todellakaan ole.
Me menimme naimisiin vähän turhan heppoisin perustein ja liian vähän elämää nähneenä. En kyllä silti tekisi toisin, jos annettaisiin mahdollisuus. Oli siinä hyviäkin aikoja ja vain vähän todella huonoja. Itse olen sitä mieltä ettei tällaisia asioita voi estää elämässä. Jos ei ota riskejä ei myöskään saa mitään.
26 vuotta yhdessä, 22 vuotta aviossa. Mies löysi työmatkoillaan 3 kertaa eronneen neljän lapsen äidin ja niin päättyi yhteinen taival. Aikaa on jo kulunut mutta emme ole välilöissä, pelkää minua ja nyt puhuu perättömiä juttuja. Lapseensa ei ole ollut yhteydessä joka erotessamme oli murrosikäinen. On katkolla myös tämä uusi liitto. Että sellainen tapaus.