hei.
Eli olen 20 vuotias nainen, 163cm,painan 58kg.. olen päättänyt nyt laihduttaa ja malttamattomana haluaisin tietty tuloksia suht nopeaan tahtiin..etenkin haluaisin kiloja pois vyötärön seudulta jonne ne kerääntyvät helpoimmin. onko tämä mielestänne hyvä ohjelma minulle, parannelkaa ja ehdotelkaa parempia, ne joilla on enemmän tietoa!
Eli käyn aamulla ennen aamupalaa 45min kävelylenkillä, syön terveellisen aamupalan n klo 11.00, ruoan syön klo 15.00 ja sitten käyn klo 18.00 aikoihin vähintään 45min lenkin,lenkin jälkeen syön korkeintaan jonkun hedelmän.
eli käyn siis kahdesti päivässä lenkillä (45min) ja syön 2 terveellistä ateriaa päivässä hedelmiä,kasviksia välipalana. lauantaina pidän välipäivän jolloin saan herkutella esim: karkkipussilla...( yritän siis muuttaa elämäntapojani kesään verrattuna, jolloin en liikkunut,ei ollut säännöllisiä ruokaaikoja, ja herkuttelin paljon.. kilot siis kertyivät kesän aikana ja haluan taas parempaan kuntoon) tavoitteena olisi tiputtaa n 5kg.
asiallisia vietejä odotellessa.....
Hyvä treeniohjelma?
10
1087
Vastaukset
- Kuntoilija....
Yhdistä nuo lenkit niin että teet päivässä yhden vähintään 90min lenkin, mielumin aamulla ennen aamupalaa.
Jätä ne karkit kokonaan pois. Opettele "herkuttelmaan" hedelmillä ja marjoilla.
Laske viikon ajalta paljonko tulee kaloreita ja vähennä/lisää ravintoa niin että saat sellasen 1500-1600 kcal päivässä.
Kun sinulla ei ole kovinkaan paljoa ylipainoa, tuloksia ei tule kovin nopeasti. Kärsivällisyyttä...- Raahka
"mielumin aamulla ennen aamupalaa. "
Miksi?
Lenkki kannattaa tehdä silloin kun on aikaa ja intoa. Itselläni se on yleensä iltaisin. Kesällä on kiva käydä aamulenkilläkin. Ajankohdalla ei ole väliä laihtumisen kannalta. - Kuntoilija...
Raahka kirjoitti:
"mielumin aamulla ennen aamupalaa. "
Miksi?
Lenkki kannattaa tehdä silloin kun on aikaa ja intoa. Itselläni se on yleensä iltaisin. Kesällä on kiva käydä aamulenkilläkin. Ajankohdalla ei ole väliä laihtumisen kannalta.tietysti silloin kuin itselle parhaiten sopii.
Aamulenkki laihdutuksen kannalta parempi, koska energia varastot pienemät --> rasvankulutus alkaa nopeamin. - höpön
Kuntoilija... kirjoitti:
tietysti silloin kuin itselle parhaiten sopii.
Aamulenkki laihdutuksen kannalta parempi, koska energia varastot pienemät --> rasvankulutus alkaa nopeamin.ihan sama koska käyt lenkillä ! Ei mitään vaikutusta ! Mistä pirusta nämä aamulenkkien ihannointi rasvanpoltosta aina sikiää !!!???
- voit
kyllä herkutella jollain karkeilla kerran viikossa, mutta muista että mitä vähemmän syöt niin sen nopeammin laihdut! Jos haluat säilyttää lihaksesi niin kannattaa myös käydä kuntosalilla tai tehdä kuntopiiriä! TSEMPPIÄ!
- vuoksi tarvitsee
aikuisen ihmisen herkutella esim. karkeilla !? Ei ymmärrä !
- sitä
vuoksi tarvitsee kirjoitti:
aikuisen ihmisen herkutella esim. karkeilla !? Ei ymmärrä !
kaikkien tarttekkaan ymmärtää..:) musta se nyt on vaan niin että elämässä pitää saada olla myös niitä pieniä herkkuhetkiä jos niin tykkää, kunhan rajoissa pysyvät.....
- Raahka
vuoksi tarvitsee kirjoitti:
aikuisen ihmisen herkutella esim. karkeilla !? Ei ymmärrä !
Samaa olen minäkin ihmetellyt. Ainakun täällä puhutaan herkuttelusta tarkoitetaan sipsejä ja karkkia. Ymmärtäisin jos kyseessä olisi viisivuotias lapsi, en muuten. Onkohan kyse jonkinsortin kehityshäiriöstä?
Kyllä mäkin vedän bissen kanssa sipsejä mutta en pidä sitä herkutteluna. Jos haluan herkutella menen hienoon ravintolaan syömään tai yritän kotona tehdä jotain hyvää RUOKAA.
....no ok, kysehän on taas makuasioista, piti vaan päästä avautumaan.
- naamakana
Syöt liian vähän, kaksi ateriaa ja muutama hassu kasvis välissä ei riitä.Syö enemmän > jaksat liikkua enemmän.
Joka päiväkö käyt aamulla kävelemässä ja illal lenkillä? Aika tylsää ja yksipuolista. Mene uimaan, pyöräile, salille ym. Pidä välillä päivä jolloin et tee mitään. Karkkipussi viikossa ei tapa. - lliisa
...mutta ärsyttää kun tuollaiset hoikat, normaalipainoiset haluavat rääkätä itseään jollain tehodieeteillä. Ihmiset olis paljon onnellisempia ilman mitään dieettejä ja pakkoliikuntaa... Terveellistä ruokaa kannattaa kyllä syödä ja liikuntaa harrastaa niin on itsellä hyvä olo, mutta älä stressaa turhasta, maailmassa on tärkeämpiäkin asioita. P.S. Olen varma että olet upea juuri sellaisena kun olet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455050Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101159- 131113
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27743