Nimeltään UHKA (Them,2005) on Ranskalainen KAUHU elokuva,jossa ohjaajat David Moreau ja Xavier Palud lyövät luovat päänsä yhteen tähän erinomaiseen KAUHU leffaan.Idealtaan elokuva on melko yksinkertainen,jossa Ranskalainen pariskunta Clem(Ihastuttava Olivia Bonamy)ja Lucas(Michael Cohen)asuvat Romaniassa (Draculan kotimaa)Bukarestin kaupungin kupeessa vanhassa kartanossa.Eräänä iltana kartanoon saapuukin odottamattomia vieraita häiritsemään paria,leikittelevään tyyliin pelottelevia tunkeilijoita ei pahemmin näytetä elokuvassa,pelottavintahan on se mitä ei nähdä.
Uhkassa on erinomaisesti vältetty Hollywoodin tehosteiset KAUHU kliseet,täysin perinteisellä tavalla kuvattu elokuva keskittyy äänitehosteisiin ja rajalliseen valon käyttöön.Pimeitä kohtauksia on paljon ja ne ovat tunnelmaltaan piinaavia kuten pitääkin,äänitehosteisiin painottuvasta KAUHU leffasta tulee mieleen Evil Dead, muttei genrenä.
Ne jotka ovat kyllästyneet Hollywoodin kliseisiin KAUHU elokuviin,on tämä Uhka ehdoton tuttavuus.Alkuteksteissä taas kerrotaan elokuvan perustuvan todellisiin tapahtumiin,ainakin lopun ratkaisu on jotenkin moraalisesti siihen viittaava ja pelottavakin.
Suositellaan KAUHU leffaa...
4
686
Vastaukset
- Duke..
No mun mielestä tämä Uhka oli aika epäuskottava tai ainaskin minun oli vaikea samaistua pelkääjän rooliin, mutta näinpä se taitaa olla suurimmassa osassa nyky kauhuleffoja katellessa.
Mä en ainakaan saanut kyseisestä leffasta kummoisiakaan kiksejä, vaikkakin loppu kaikessa nihilismissään oli varsin vaikuttava.
Jotenkin päähenkilöt jäivät vain niin etäisiksi, ettei heidän kohtalonsa jaksanut herättää suuriakaan tunteita.
Mutta kaikkinensa ihan piristävä leffa, vaikken sitä kirjahyllyyni Maissilasten viereen hankikkaan:).
***½- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
tuota nähnyt, pitääpä tsekata. Kiitos suosituksesta!
- PinkCatz
Ilmeisesti olen liian paatunut kauhuelokuvien katsoja koska tämä leffa oli minulle todella suuri pettymys...alku oli lupaava mutta paska mikä paska...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17595- 93535
- 65531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437