Pulssista

sddsgdsg

Terve!

Olen nyt alkanut taas käymään lenkillä 3-5 kertaa viikossa. Harrastin ennen jalkapalloa yhtä useasti kymmenisen vuotta, mutta siitä on ja pari kolme vuotta aikaa. Kunto on kohtalaisen hyvä, olen 20-vuotias ja juoksin viimeksi cooperissa kuukausi sitten n. 3000m. Lenkit, joita juoksen, ovat vaihtelavasti 30min - 90min tasaista juoksua ja välillä intervallityyppistä juoksua. Pulssini on juoksun aikana yleensä 170 joskus jopa 180. Jaksan silti hyvinkin juosta tunnin tuolla sykkeellä.

Kysyisin onko hyvä pitää pulssi noin korkealla vai pitäisikö sen olla kevyemmissä treeneissä jotain 140-150 ja raskaammissa 150-160. Mitä etuja ja haittoja näillä pulssin eroilla on? Tuntuu että ei tarvitse juosta edes kovin kovaakaan niin syke on 170 ja tällainen vauhti tuntuu aivan luontevalta.

2

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vauhtikestävyyttä löytyy

      jos tosiaan aloitit lenkkeilyn rankemmasta liikunnasta pidetyn parin kolmen vuoden tauon jälkeen niin hanki ensin peruskuntoa.

      Jos lähdet suoraan harjoittelemaan noin kovalla sykkeellä, saat kyllä aluksi vauhtikestävyyttä mutta homma voi lipsahtaa ylikunnon puolelle jossain vaiheessa ja homma alkaa tuntua tervan juonnilta.

      Peruskunnon puutteeseen viittaa sekin että syke lipsahtaa heti kättelyssä noin korkealle vaikket mielestäsi juokse edes kovaakaan (suhteellinen käsite tietenkin)

      Iän huomioiden se 150-160 syketaso kuulostaisi järkevältä eli tuolla syketasolla pidempää lenkkiä 45-90 min pari kolme kuukautta ja vasta sitten kovempaa treeniä kun huomaat että syke alkaa pysyä alhaalla vaikka vauhti kunnon parantuessa nouseekin.

      • pitemmäks lenkiks..

        Eli voisin uskaltaa jo vähän väittää, et tollasilla pidemmillä lenkeillä AINAKIN vois sykkeen pitää alle sen 150. Itse olen 20 ja juoksen pk:t alle 150 ja pitkät (itsellä 2-3 h) alle 140.

        Ton lisäks, et ylikunto saattaa noilla korkeilla sykkeillä pukata päälle, niin myös voi alkaa paikat hajoilemaan (kokemusta on). Eli maltti on valttia, itse opin sen kantapään kautta.

        Kiiruhda siis hitaasti ja hyviä treenejä! Kun nyt maltat rakentaa sen pohjan, niin siihe non sit hyvä alkaa lisäilemään tollasia vk- ja mk-treenejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      116
      2768
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      15
      1594
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1164
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1032
    Aihe