Olen kova menemään ja treenaamaan.. Otanko evääkseni banaanin vaiko proteiinipatukan?
Mitkä olisi hyviä, nopeastisyötäviä ja helposti kannettavia välipaloja kuntoilijalle?
Missä myydään proteiinipatukoita ja ovatko ne oikeasti terveellisiä?
välipaloista
1
283
Vastaukset
- arthur49
Banaani yksistään ei ole kovin hyvä vaihtoehto välipalaksi, sillä se sisältää lähes pelkästään hiilihydraatteja (20g/100 - Prot. 1g ja rasva 0g).
Proteiinipatukoitten ravintoainejakautuma on parempi kuin banaanissa. Niissä kun on myös nimensä mukaisesti hiilihydraattien lisäksi proteiinia (esim. pr 40g - hh 50g - r 10g/100g).
Joissakin proteiinipatukoissa on epäterveellisiä rasvoja, joiden avulla patukat saadaan säilymään pitempään kuin jos niihin olisi laitettu terveellisiä rasvoja.
Proteiinipatukoita voi ostaa luontaistuotekaupoista, joistain hyvin varustetuista päivittäiskaupoista ja vaikkapa netistä. Hinnat ovat patukan koosta riippuen 2-4 euroa/kpl.
Kummatkin edellä mainituista vaihtoehdoista ovat nopeasti syötäviä ja helposti kannettavia. Itse kuitenkin suosittelisin korkeatasoista jauhemaista nesteeseen sekoitettavaa ateriankorviketta ja hedelmää (banaani, omena, rusinat jne.).
Terveisin "Arthur49" - http://www.kuntoguru.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311655
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485423Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434397Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392718Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?951489Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431