Haluaisin ymmärtää ystävätärtäni, joka on lähes 50 v, asunut kymmenisen vuotta kihlattunsa kanssa, jota jatkuvasti pettää muiden miesten kanssa. Miksi hän tekee niin? Hän on ikäistään nuoremman näköinen, elää melko huolettomasi.Kihlattunsa on miellyttävän oloinen mies, käy töissä, laittaa hänelle herkkuruokia, lomailevat yhdessä. Nainen hakeutuu jatkuvasti tilanteisiin, joissa voisi flirtata muiden miesten kanssa salaa ja tarkoituksena nimenomaan salasuhde. Onko tämä jokin itsetunnon kohotusjuttu vai mitä?
Nainen pettää
6
1012
Vastaukset
- ***
Koetetaan markkinoita niin kauan kun flaksi käy.
Tulee se ehkä sekin päivä kun ei käy... - arvailija
Tuollainen käytös on tavallista, kun omanarvontunne on riippuvainen muista ihmisistä (kuten lapsilla), eli aikuistuminen on jostain syystä jäänyt kesken näiltä osin.
Sellainen ihminen on tyypillinen tilannevalehtelija, eli henkilö vetää eri roolia aina, sen mukaan kenen kanssa hän on tekemisissä. Hän ikäänkuin näyttelee koko elämänsä, yleisön vaatimusten mukaan.- Liina
Tämä vastaus kolahti kyllä ihan kohdalleen! Tilannevalehtelu ja roolimuutokset - näistä olen saanut hänet monesti kiinni ja pohtinut nimenomaan, miksi hän puhuu esim. minullekin ihan toista kuin jollekin muulle, vaikka kyse olisi mitättömästä pikku mielipiteestä. Hän myös matkii esim. toisten pukeutumista ja saattaa ostella samoja tavaroita kuin ystävänsä, vaikka ei niitä tarvitsisi.
- lähinnä
mielisairaudeksi.
- Aimo Rapula
Kyseessä on narsisti. Eli mielisairas, lievästi ilmaistuna.
- Tuollaisesta
Pitikin lukea tämä juttu. Tuli pahat vanhat muistot mieleen...vittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291360
- 1211209
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap1021020Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa283909- 113887
- 38775
- 48755
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi21753- 52729
- 49629