Kaikille ei näköjään ole tämä asia selvä, niin tässä pikku valistusisku:
Miten toimia, kun seksiin on sisältynyt mahdollinen tartuntariski:
1. Jos ehjä iho on joutunut kosketuksiin veren, siemennesteen tai peniksen tai emättimen eritteiden kanssa, pese iho huolellisesti saippualla ja runsaalla vedellä. Näin estät eritteen joutumisen suun, sierainten, silmien, sukupuolielinten tai peräaukon limakalvoille tai rikkoutuneelle iholle. Tähän tilanteeseen ei liity hiv-tartunnan riskiä.
2. Jos suun, sierainten, silmien, sukupuolielinten, peräaukon tai peräsuolen limakalvot joutuvat kosketuksiin toisen ihmisen veren, siemennesteen tai peniksen tai emättimen eritteiden kanssa, huuhtele ne välittömästi runsaalla vedellä ja ota yhteys Aids-tukikeskuksen päivystykseen, omaan lääkäriisi tai terveyskeskukseen saadaksesi lisäohjeita. KATSO MYÖS SEURAAVAA KOHTAA.
3. Jos avohaava joutuu kosketuksiin toisen ihmisen veren, siemennesteen tai peniksen tai emättimen eritteiden kanssa tai jos pistät itseäsi neulalla, jolla joku toinen on piikittänyt itseään: Anna haavan tai pistoskohdan vuotaa kunnolla verta – älä purista kohtaa – ja huuhtele sitten runsaalla vedellä. Älä missään tapauksessa ime haavaa. Puhdista haava tai pistoskohta vedellä ja saippualla ja suojaa tarvittaessa laastarilla. Apteekista saa tehokkaita antiseptisiä ihonpuhdistusaineita (mikrobisidi), esimerkiksi Erisan Isosept tai Betadine, jotka tuhoavat tehokkaasti myös hi-viruksen.
Kohtien 2 ja 3 tilanteisiin sisältyy riski B- ja C-hepatiitin tai hivin tarttumiselle. Siksi on syytä ottaa mahdollisimman nopeasti yhteyttä oman paikkakunnan päivystävään lääkäriin, joka voi tarvittaessa kysyä neuvoa HYKS:n päivystävältä infektiolääkäriltä, puhelin (09) 4711 (päivystää myös viikonloppuisin). Auroran seurannassa olevat hiv-positiiviset voivat soittaa suoraan HYKS:n päivystävälle infektiolääkärille.
Auroran infektio-osastolta osataan myös neuvoa, tarvitaanko tilanteessa hiv-infektiota EHKÄISEVÄÄ LÄÄKEHOITOA, joka tulisi aloittaa mieluiten parin tunnin mutta viimeistään parin vuorokauden sisällä mahdollisesta tartuntahetkestä.
B-hepatiittitartunta on estettävissä kahden vuorokauden sisällä mahdollisesta tartuntahetkestä annettavalla rokotteella ja mahdollisesti vasta-aineella, jonka voi saada myös terveyskeskuksesta tai -asemalta tai yksityisiltä lääkäriasemilta.
(http://www.positiiviset.fi/kasikirja/seksielama.shtml)
Käyttäkää hyvät ihmiset sitä kumia!!!!
HIV
Toimintaohjetta
1
730
Vastaukset
- kenen kaa
http://www.mistasitatietaa.fi/
Tuolla musavideo varsinkin mainio, ja mainosjulisteet :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855