Tallinnaan töihin, kommentteja kiitos!

Kaikki yhdes koos

Tervehdys!

Toivon nyt kommentteja teiltä, jotka ovat olleet tai ovat parasta aikaa Tallinnassa töissä. Olen harkinnut sinne lähtöä.

1. Millainen palkkataso, mistä tehtävästä (Itse olisin menossa IT-puolen hommiin Tekniseen asiakastukseen) euromääräisesti kuussa?

2a. Asuntojen vuokrataso suhteessa asunnon kuntoon?

2b. Kuinka helposti ja mitä kautta sait asunnon itsellesi?

2c. Millaiset työolot, ilmapiiri, esimiehet jne.?

3. Yleinen hintataso erityisesti elintarvikkeiden osalta? (ei kiitos mitään votkapullojen hintoja)

6

2365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näggäri

      1. Eestiläisillä aika huono palkka hintoihin nähden. Keskipalkka 500 €/kk!

      2.a 5000-7000 EEK saa hyvän yksiön/kaksion keskustasta.

      b. Helposti löytyy asuntoja.
      Asuntoja voit etsiä mm.
      - www.city24.ee
      - www.kv.ee
      - www.kuldnebors.ee
      - www.soov.ee
      - www.4seina.ee

      2c. En tiedä, kun on vain suomalaisia meidän puljussa.

      3. Halvempaa on. http://www.rimi.ee/index.php?menuID=431&ids=422|431

      • Kaikki yhdes koos

        Moi.

        Voitko kertoa millainen palkkahaarukka firmassanne on? Omalla kohdallani kyseessä olisi myös suomalainen firma.


    • Aikuinen nainen

      Moi!
      En tiiä auttaako, mutta ehkä jotain...

      1. Ei varmaa tietoa rahasta. Riippuu tietty firmasta(suomalainenko?) ja minkälainen historia/kokemus työntekijällä on. Jos hyvin käy, voit jopa saada 2000 euroa kuussa, mikä on jo tosi hyvä, sillä Viron keskipalkka on noin 680 euroa/kuukausi. Enkä puhu Tallinnan keskipalkasta, vaan koko Viron.

      2(a b).Kts. www.city24.ee Ja sieltä kämpät. 2 hakuvihjettä: Lootsi ja Jõe. Uusia taloja ja helppoja sijainniltaan. Ihan satamassa. Ja muista, että vuokran päälle tulee ns. "kunnallismaksu", noin 1000 kroonia, riippuen onko talvi tai kesä (lämmitysmaksut, roskahuolto jne.)

      2c. Sorry, en voi tietää. Mulla on ainakin ollut hemmetin hauskaa(ilmapiiri), mutta riippuu pitkälti asenteesta..niin omasta kuin muidenkin. Yleensä ihmiset, jotka on asuneet ulkomailla, ovat vähän rennompia ja leppoisampia, eivätkä skitsahda pienistä asioista. Omia kokemuksia....

      3. Ruoka halpaa. Tuntuu, että mitä vaan ostat ja paljon, niin menee vaan 10 euroa rahaa. Vaatteet Suomen hinnoissa, paitsi kengät. (huom...nainen vastailee... :)

      Auttoiko?

      Koska olisit lähdössä?

      • Kaikki yhdes koos

        "2(a b).Kts. www.city24.ee Ja sieltä kämpät. 2 hakuvihjettä: Lootsi ja Jõe."

        Onko tuo Lootsi ja Jõe, kaupunginosa/kadunnimi/talon nimi/välittäjän nimi vai mikä?

        Tuntuu saavan halvemmalla kyllä siistimpää...

        Lähdöstä en tiedä kun eka haastattelu on vasta huomenna.


      • Kaikki yhdes..

        Pystytkö arvioimaan, kunka paljon on hyvä jäädä löysää rahaa käteen kuukaudessa, kun vuokrat ja laskut on maksettu. Ei sis. ruokakuluja.


    • Muidugi

      Palkkataso on vielä alhaisempi mu eiköhän ne kin pikkuhiljaa nouse. It-palkkatasosta en tiedä,mut sehän selviää kun kysyt,eiks niin.Asuntojen kunto vaihtelee mutta noin yleisesi ottaen hinta&laatu kulkee käsikädessä,kallis maku maksaa aina joka paikassa,hold you horses.Lehdet on asunnonvälittäjiä täys,jos tuttuja niin kysy ensin niiltä,sillä suattaapi säästää paljon rahaa. Kyllä eestiläisten kanssa pärjää,PS:OPETTELE IHAN EKAKS JA MAHD NOPEASTI MAAN KIELI!!"elämä paljon helpompaa/mukavampaa.Palkat on pienet paikallisilla mutta hinnatkin on pienemmät,mihin ilm olet tottunut.Onnea työnhakuun,lähtisin itsekkin mielelläni takasin eestiin,kunhan vaan työpaikka järjestyis.jos jollakulla tietoa,kirjota [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe