Missä urheilijat kohtaa...

kipinkapin

Kopioin tämän nyt tähänkin, sillä jospa täällä sais vinkkejä :)

    " Missä ihmeessa sinkut urheilijat kohtaa toisiaan. Treeneissä ei ainakaan, sillä silloinhan on panostettava täysillä siihen minkä vuoksi on paikalle tultu eli treenaamiseen - sinne ei pahemmin tyttörukan auta simmujaan mennä räpyttelemään - vihasia katseita sieltä sataa - joten treenaajat haluaa treenata rauhassa - suotakoon se heille :) Treenin jälkeen hurja kiire palkkaria juomaan ja saunaan, josta sitten suunnistetaan sivuille vilkuilematta suoraan kotiin venyttelemään ja popsimaan rahkaa ja muuta proteiinia.

Käytännössä noin toimin minkäkin,mutta silti suruttaa olla yksin - kaipaisin elämään jonkun ystävyyttä suuremman suhteen, jossa molemmat ymmärtää urheilusta ja siitä miten tärkeä osa elämää (ammattitasolla tai amatöörinäkin) se on .... kaipaan rinnalleni miestä joka lähtee lenkille, joka lähtee kokeilemaan kiipeilyä,keilausta,laskuvarjohyppyä,sulkapallonpeluuta .... kaipaan rinnalleni miehen jota ei tarvitse kiskoa perässään jokaiseen yleiurheilukisaan, lätkä tai futismatsiin. Tällaisia miehiä tuskin on olemassa, kun ei ainakaan mua vastaa ole tullut - Itse ymmärrän kisojen ja leiritysten, ruoka-asioiden tärkeyden jne, mutta silti yksin täälä Telluksella saa juoksulenkkinsä tehdä :(

Jos tän nyt sattuisi lukemaan joku joka sekä itse urheilee, mutta lisäksi viihtyy pelikentillä yleisönjoukossa, niin otappa kantaa. "

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnekas

      Urheilijan elämä voi olla yksinäistäkin, mutta ei se haittaa, koska se laji mitä niin tosissaan treenaa, on sitten varmasti tärkeä. En tiedä mitä harrastat, mutta onko lajiseurassanne minkäänlaista vapaa-ajan toimintaa jossa voisi tutustua paremmin toiseen tosiurheilijaan? Omasta kuormasta syömisestä on olemassa monenlaista mielipidettä, mutta omassa tapauksessani mieheni on valmentajani ja homma toimii paremmin kun hyvin. Kukaan muu ei voisi käsittää tätä meidän elämää. Tai ainakin todella harva. Kun on rankempi kausi meneillään ja se ehkä jotenkin näkyy ja kuuluu puheessa, niin vinoillaan ja hämmästellään, ehkä siksi, että ollaan kateellisia sille ettei itse kyetä muuhun kun baarielämään ja mesettämiseen. Kun kieltäytyy kakuista ja pullista työaikana, hihitellään ja ehdotellaan lisäksi grillisapuskaa ennen matseja ja muuta ihmeellistä. Mun mies ja perheeni ja kaverit joilla on merkitystä on semmosia jotka käsittää tämän touhun ainakin mulle ihan normaalina elämänä eikä kysele tyhmiä. Mun mies on myös saanut multa alusta asti elämänrytmiinsä ymmärrystä, mitä ei varmaan kovinkaan monelta peruseukolta saa. Urheilijapiireissä on käsittääkseni aika normaalia että mies pistää suhteen poikki kun nainen kyselee liian usein että "onks sun pakko treenaa kokoajan"?

      Heh...eipä tule kauheesti muuta mieleen kun toi joku tommonen seuratoiminta. Mäkään en kerkeä duunin ja treenin lisäksi muuta kun ottaa huomioon lihashuollon, ravintopuolen ja nukkumisen ja nähdä niitä tärkeimpiä ihmisiä kun on sopiva hetki. Telkkariakaan ei kerkee katsoa, puhumattakaan siitä että roikkuisi illat netissä. Niin ehkä sullakin? Et kerkee netissä tutustua ihmisiin..vai?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe