kylkeen pistää

turhautunut lenkkeilijä

Hei!

Tietääkö kukaan, mistä johtuu inhottava viiltävä/pistävä tunne kyljessä, aivan alimpien kylkiluiden kohdalla. Pistäminen alkaa lenkillä yleensä jos hiljennän liikaa, enkä voikaan kävellä yhtään.

Eilen hiljensin kävelyksi yhden minuutin ajaksi ja jouduinkin raahautumaan suorinta tietä kotiin. Pistäminen todella estää juoksemisen.

Helpoin ratkaisu on tietysti lopettaa huilailu lenkeillä ja juosta tasaisen lujaa, niin yleensä teenkin, mutta haluaisin tietää mistä tämä johtuu ja mikä auttaa.

Ai niin, itse epäilen, että ongelma johtuu jotenkin keuhkoista. Hidastaminenhan vaikuttaa suoraan hengittämiseen (hengitys kevenee), ja kipu tuntuu keuhkon alaosan kohdalla.

Kertokaa kiltit jos tiedätte.

3

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maratonman

      Luultavasti huono kunto ja se ettei verenkiertosi ole rasitukseen nähden optimaalinen. Siis lihasten ja elinten hapensaanti huono ja siitä nuo pistelyt. Kannattaa treenata pk lenkkejä tarpeeksi matalilla sykkeillä jolloin verisuonisto ja maitohappokynnys kehittyy. Hitaita pitkiä lenkkejä vaan jatkossa.

      • turhautunut lenkkeilijä

        Ei ole mitään vikaa kunnossa, olen lenkkeillyt ja harrastanut muuta liikuntaa aktiivisesti aina, eikä mitään ongelmaa. Rankka lenkkikään ei tee mitään, jos en välillä hidasta vauhtia.


      • en keksi muuta
        turhautunut lenkkeilijä kirjoitti:

        Ei ole mitään vikaa kunnossa, olen lenkkeillyt ja harrastanut muuta liikuntaa aktiivisesti aina, eikä mitään ongelmaa. Rankka lenkkikään ei tee mitään, jos en välillä hidasta vauhtia.

        Niin... Mutta ei hyva kunto merkitsekaan pelkastaan sita, etta jaksat juosta kovaa rankkoja lenkkeja... Eli ehka hieman hitaampia peruskestavyyslenkkeja, joilla peruskunto kohenisi?

        Monesti esim. vauhtilajeja harrastavat, jotka toimivat hyvin korkeammilla sykkeilla, eivat jaksa matalammilla sykkeilla yhta hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1239
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe