PunttiTreeni.

Turhautunut&Masentunut.

Moi. Olen 17- vuotias miehenalku ja olen käynyt salilla 14-vuotiaasta.

Ongelmani on nyt vain se, että minulla ei yksinkertasesti kasva lihakset, eikä myöskään tule tuloksia lailles. Maximi penkkitulos on 110kg tai siis oli, oli 3kk taukoa ku meni vähän käsi rikki niin max tulos tippui 90kg. Minulla ei näy lihakset oikeastaan lainkaan, mikä myös harmittaa todella paljon.

Olen syönyt kaikkea mahdollista: Kreatiinia, proteiinia, testosteroni buustereita (siis wrange testosteronia) ja melkein mitä kuvitella saattaa. Lisäaineisiin on menny hirvittävät määrät rahaa. Syön myös kuin hevonen, mutta ei auta.

Hauiksen ympärysmittakin on vaivaset 35-37cm :(

Siis kolmevuotta salilla aktiivisesti (ei kesälomilla oikeastaan treeniä) ja noin säälittävät tulokset. Mitään saliohjelmia minulla ei ole ollut, olen aina tehnyt sitä mikä tuntuu hyvältä.

Mitä ihmettä minun pitäisi tehdä ? Siis olen nähnyt niin paljon vaivaa salilla, airobisessa treenissä, että ei ole pian masennus kaukana. Rahaa on mennyt myös ihan sairaasti. Mitä ihmettä pitäisi tehdä kun mikään ei tunnu auttavan ? Ja kun ei tule lihaksia eikä voimaa niin siinä oikeasti turhautuu/masentuu. Voiko tämä johtua, ettei ole ollut saliohjelmaa, en kyllä usko.

Olisiko tässä tilanteessa jo syytä hankkia jotain kiellettyä tavaraa ? En kannata niitä, mutta ei kyllä pian muukaan auta.

En ole lihava ja teen käsittämätöntä treeniä vatsalle, mutta missään ei näy...

Kiitos paljon vastauksista, jos vaikka joku osaisi auttaa/tietäisi mikä minun kehoani vaivaa. Olisi kivaa jos kolmen vuoden rääkki ei olis menny hukkaan.

8

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alussa myös

      "Mitään saliohjelmia minulla ei ole ollut, olen aina tehnyt sitä mikä tuntuu hyvältä."

      tämä on yleisin syy kehittymättömyyteen! ehdottoman tärkeää on noudattaa jotain ohjelmaa jotta voidaan taata progressiivinen sarjapainojen/intensiteetin kasvu. se, mikä tuntuu hyvältä, ei välttämättä ole paras.

      • toinen syy

        älä ole masentunut. älä ajattele tuloksia äläkä kehoasi. jos olet masentunut ja treenasitpa sitten miten kovaa tahansa, mieliala estää lihaksia kasvamasta. yritä uskotella itsellesi miten iso ja vahva härkä olet, vaikka sitten vähän valehdellen itsellesi, niin kyllä se kroppa seuraa mieltä perässä! masentumiseen ei ole varaa! :)


    • Kjip

      Ensinnäkin tähän:

      "Olisiko tässä tilanteessa jo syytä hankkia jotain kiellettyä
      tavaraa ? En kannata niitä, mutta ei kyllä pian muukaan auta. "

      Lueppa pariin kertaan tuo tekstisi ja mieti kuinka typerältä se
      kuulostaa. Haluatko ihan oikeasti alkaa johonkin noin älyttömään?
      Et halua. Älä edes mieti sitä. Lopeta ennemmin vaikka koko
      touhu.

      No niin, sitten asiaan:

      Millaistahan treeniä olet nämä vuodet tehnyt? Montako kertaa
      viikossa ja minkä tyyppistä treenausta? Samoja lihaksia joka
      treenillä, vai tietyt tiettyinä päivinä? Kuinka monta kertaa viikossa?

      Kai tiedät, että mitkään proteiinit ja kreatiinit eivät tee
      ihmeitä, jos treenaus ei ole kohdallaan? Loppujen lopuksi suurin
      osa kehityksestä riippuu
      siitä miten treenaat.

      Itselläni ongelma oli juuri siinä, että olin niin jumiutunut omiin
      treenaustapoihini, että lihakseni olivat jo aikoja sitten
      tottuneet siihen treeniin ja painoihin. Eihän lihas mihinkään
      kasva, jos se on jo tottunut.

      Sanoit ettei sinulla ole mitään saliohjelmaa? Syy taitaa olla
      juuri siinä. Ei säännöllistä, suunnitelmallista treenaamista,
      vaan luultavasti samat liikkeet ja painot viikosta toiseen?

      Jos käyt salilla jossa on osaava henkilökunta, niin pyydä ihmeessä
      heitä tekemään ohjelma itsellesi. Tiedän että kaikki haluavat uskoa
      että "kyllä minä osaan", mutta jos olet jauhanut vuoden
      samoissa tuloksissa, niin tarvitset ulkopuolista näkökulmaa
      treenaukseesi. Olet luultavasti tullut sokeaksi omille virheillesi.

      Parempi treenata suunnitelmallisesti vaikka 3krt/viikko,
      kuin 5krt/viikko miten sattuu. Lihasten kasvun kannalta myös
      oikea treeni/lepo -suhde on elintärkeä.

      Sitten kun olet saanut treeniohjelmasi kuntoon, kannattaa
      vasta alkaa niitä lisäravinteita ostelemaan. Ennen sitä
      tuhlaat vain rahojasi.

      " teen käsittämätöntä treeniä vatsalle, mutta missään ei näy..."

      Juuri tällainen kuulostaa pahalta. Sinun täytyy nyt ymmärtää,
      että enemmän ei ole aina parempi. Ei mitään käsittämättömiä
      määriä treeniä, vaan sopivasti.

    • Search//

      Kuinka pitkä olet ja paljonko painat? Minkälainen rakenteesi on yleensä? Hoikka? jäntevä? leveät vai kapeat hartiat luonnostaan?

      Ikävä kyllä geenit ja kropan rakenne vaikuttaa paljolti siihen kuinka lihaksikkaaksi voi tulla, mutta se ei tarkoita sitä etteikö kaikilla lihakset kasva treenaamalla.

      Veikkaan samaa kuin edellinen vastaaja eli treenaat samoja liikkeitä ja junnaat samoilla painoilla kuukaudesta toiseen tai et lisää painoja riittävää tahtia.

      Toinen selkeä syy kehittymättömyyteen on ruokavalio. Saatko tarpeeksi energiaa ja proteiinia ruoasta? Energiaa on oltava yli kulutuksen jatkuvasti että lihaskasvu olisi mahdollista.

      • Turhautunut.

        Olen 183cm pitkä ja painan 80kg. Ja olen minä suht leveä. (en mikään kaappi) Ja olen joo jauhanut samoja liikkeitä kaikki ne vuodet.

        Osaisiko joku teistä tehdä hyvän saliohjelman ? Mahdolliseman tehokkaan, ihan sama vaikka se veisi kuinka paljon aikaa ja energiaa.


      • Raahka
        Turhautunut. kirjoitti:

        Olen 183cm pitkä ja painan 80kg. Ja olen minä suht leveä. (en mikään kaappi) Ja olen joo jauhanut samoja liikkeitä kaikki ne vuodet.

        Osaisiko joku teistä tehdä hyvän saliohjelman ? Mahdolliseman tehokkaan, ihan sama vaikka se veisi kuinka paljon aikaa ja energiaa.

        Hae pakkotoistolta (www.pakkotoisto.com) joku yksijakoinen ohjelma, joka perutuu raskaisiin perusliikkeisiin, jos haluat treenata kolme kertaa viikossa. Jos haluat treenata 4 kertaa viikossa niin sitten kaksijakoinen.

        Katsokin että ohjelmassasi on mukana maastaveto, kyykky ja leuanveto. Jos et ota näitä liikkeitä mukaan niin on turha tulla valittamaan :)


    • Paskat geenit

      Toi oli kuin omasta tarinasta! Olen kanssa puntteillut noin 3 vuotta ja mun penkki on vielä huonompi, 102 kiloa. Kyykky kunnon tekniikalla vielä huonompi... teen vain raskaita perusliikkeitä ja olen kokeillut useampia ohjelmia, mutta tulokset polkee paikoillaan, ainut kehitys tapahtui ekan puolen vuoden aikana.

      Joillakin vain on paskat geenit, se on vain hyväksyttävä. Valitettavasti.

    • ...........

      Kuten sanottu, treenimetodit vaikuttaa, mutta luulisin sinun tapauksessasi suurimman syyn olevan nuori ikäsi. Ei ole mitenkään harvinaista, että kasvuiässä lihaskehitys tyssää jossain vaiheessa kuin seinään treenistä huolimatta. Itselläkin kävi juuri niin sinun iässäsi. Kehityin kyllä ihan hyvin, mutta jossain vaiheessa kasvua ei enää tapahtunut, vaikka treenasin hyvin, söin hyvin ja käytin lisäravinteitakin. Siinä 18 ikävuoden jälkeen kyllästyin koko hommaan sen verran, että jätin treenaamatta.

      Aloitin tosissani uudelleen n. 23 vuoden iässä ja kehitys oli ihan toista luokkaa kuin teininä. Pohja oli jo hyvä satunnaisten salikäyntien ja muun liikunnan ansiosta ja tuloksia ja lihaskasvua tuli reilusti nopeammin. En edes käyttänyt enää lisäravinteita, koska hinta/hyöty -suhde on niissä mielestäni olematon ja homma on täysin turhaa tavalliselle harrastelijalle. Riittää, että syö riittävästi ja terveellisesti.

      En ole mikään lääketieteilijä, mutta jotenkin sen täytyy luonnolliseen biologiaan liittyä, koska muistan, etten todellakaan ollut ainoa vastaava. "Pitkäaikaisista" teinitreenaajista myös monella muulla kävi samoin jossain vaiheessa.

      En neuvo lopettamaan hyvää harrastusta, mutta väittäisin, että pieni tauko (2-4 vk) silloin tällöin tekisi sinullekin hyvää. Esim. itsellä nyt menossa sellainen, että treenaan 3 kk ja pidän 2vk taukoa ja tauon jälkeen aina uusi treeniohjelma. Toimii pirun hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4303
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3506
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      155
      1829
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1714
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1447
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      957
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      865
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      864
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      855
    Aihe