Ummetus & e-pillerit

kivikova masu

Heippa.

Alotin pari kuukautta sitten yasminellen (kirjoitusasu hyväksyttäköön lukijoiden keskuudessa) syömisen ja ennen täydellisesti toimiva vatsa on nyt tukkossa.

Pari kuukautta olen tässä sekä kärsinyt tukkoisesta olosta että käyttänyt ummetukseen tarkoitettuja tippoja. Paino on noussut 3 kiloa (joka suurin osa on varmaan p*skaa, toki onhan tuo ruokahalukin ja mieliteot hieman kasvaneet pillereiden ansiosta).

Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia. Ummetus oli niitten "harvinaisten oireiden" listassa mutta josko joku sielunkumppani löytyis.

Ja entäpä vaihto toiseen pilleriin. Onko jollain ollut ummetusta mutta jolla pillerinvaihto on auttanut asiaa ja ehkä myös tasannut ruokahalua? Mikä oli kyseinen pilleri josta vaihdettiin ja mihin? Tai entäpä onko täällä ketään jonka vatsa on kuin unelma ja joka syö pillereitä eli minkäköhän merkkisiä?

Entä jos käy yksityisellä vaihdattamassa pillerireseptiä - maksaako se tosi paljon? Vai kannattaisko nyt vaan lopettaa hetkeks pillereitten syöminen, tasaannuttaa suolitoiminto ja päästä eröön hyllyvästä...

6

6181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä rautatableteista
    • omenankarainen

      Siis kerrankin joku, joka on havainnut saman! Tai no oikeastaan, mun kohdallani kävi näin: Söin e-pillereitä vuoden verran, kunnes lopetin niiden käytön johtuen erinäisistä sivuvaikutuksista. E-pillereiden aikana olo oli kieltämättä todella tunkkainen, mutta en silloin tajunnut kärsiväni ajoittain myös kovasta vatsasta. Mutta pum! Pillereiden lopetuksesta seurasi se, että noin kuukauden päästä maha oli niin tukossa, että en kertakaikkiaan saanut mitään ulos. Ensiavussa kerran kävin peräti tyhjennyksessä, ja nyt kuluneen vuoden aikana on tullut vaivan takia rampattua useaan otteeseen lääkärin vastaanotolla. Mitään poikkeamaa mahasta ei kuitenkaan ole löytynyt. Itse olen kyllä sitä mieltä, että e-pillerit saivat tämän tuskan aikaan. Enää en moisiin tapletteihin aio kajota ikuna! Toivon vaan, että tämä kidutus loppuu jonakin päivänä..

      • söin

        Itse söin Diane Novaa nelisen vuotta, olo normaali. Kuitenkin lääkäri ehdotti vaihtoa yasmineen, koska ovat matalahormonisempia. Vatsani meni koko ajan huonommaksi, aluksi en sitä edes tajunnut ja johtui vatsan kunto osittain kyllä stressistäkin kai ja huonosta ruuasta. Paniikkikohtauksiakin (lieviä) tuli. Nyt vatsa jo yli vuoden huonompana, ei kylläkään ummetusta. Päinvastoin. Välillä olen käynyt vessassa 7-9 kertaa päivässä ja ihan ripulia on ollut. Pillerit olen nyt jättänyt. En voi vannoa, että pillerit vaikuttivat vatsaan, mutta samaan aikaan vatsa alkoi reistailla kun vaihdoin. Niin ja välivuotoja alkoi tulla.

        Vieläkään vatsa ei ole ihan normaali, mutta ruokavaliolla, liikunnalla, kuiduilla, vitamiineilla ja vyöhyketerapialla hoidan.


    • apuaineet tunnettava myös
      • pillerit vaikutti kans vatsaan

        Olen itse ruvennut kans epäilemään, että pillerit saivat vatsani tosi huonoon kuntoon. Aikasemmin minulla ei ollut mitään vatsaongelmia, kunnes aloitin pillerit, kärsin vuoroin ummetuksesta vuoroin ripulista. kolmen vuoden ajan. Silloin en osannut yhdistää näitä ongelmia pillereihin. Viime talvena jätin pillerit pois ja kas kummaa mahavaivat jäivät myös pois. Outo yhteensattuma :)


      • aiheuttaa aftoja suolistoon
        pillerit vaikutti kans vatsaan kirjoitti:

        Olen itse ruvennut kans epäilemään, että pillerit saivat vatsani tosi huonoon kuntoon. Aikasemmin minulla ei ollut mitään vatsaongelmia, kunnes aloitin pillerit, kärsin vuoroin ummetuksesta vuoroin ripulista. kolmen vuoden ajan. Silloin en osannut yhdistää näitä ongelmia pillereihin. Viime talvena jätin pillerit pois ja kas kummaa mahavaivat jäivät myös pois. Outo yhteensattuma :)

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000028255966&view_mode=flat_threaded


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe