Pitkä liitto ilman seksiä ja hellyyttä?

heydays

Moniko elää avioliitossa,jossa ei ole seksiä eikä hellyyttä?
Miten olette sopeutuneet/ajautuneet/kasvaneet tilanteeseen,jossa seksi ja hellyys ovat jääneet pois?
Kärsittekö tilanteesta vai katsotteko sen olen osa elämän kulkua - asoita menee ja tulee?

15

3867

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinnno

      siinä kärsii, mutta lasten takia jatkaa yhteiseloa eteenpäin. Tuntuu useilla naisilla seksihalut häviävän, kun lapsikiintiö on saavutettu. Hellyys saman tien.
      Aluksi kärsin paljonkin ja suunnittelin eroa, mutta sitten löysin itselleni niin mielenkiintoisen harrastuksen, joka on vienyt ajatuset paljolti harrastuseen liittyviin asioihin, jolloin ei aikaa ole jäänyt läheskään niin paljon enää hellyys ja seksittömyys ajatuksille. Pari kaveria on eronnut juuri äsken samasta syystä. Itse olen aikonut kastsoa siihen asti, kunnes jäämme vaimon kanssa kahdestaan, onko meillä enää todellakaan mitään syytä jatkaa yhdessä eteenpäin.

      • näin se on...

        Kyllä suhde on ajautumassa karille ja johtaa ennen pitkää eroon jos hellyys ja läheisyys katoaa. Jos toisesta välittää ja häntä rakastaa, haluaa myös rakastella. Se on kaunein rakkauden osoitus miehen ja naisen välillä jotka rakastavat toisiaan! Suhde ilman seksiä on kaverisuhde eli se niin kuuluisa,paljon puhuttu kulissiliitto.


    • asiasta meillä...

      Kulissiliitossa elän, mieheni ei. Näemme parisuhteen varmaankin eri tavalla. Hän ei ole koskaan tarvinnut halauksia, suukottelua eikä mitään hellyydenosoituksia, vain seksiä. Minä taas olisin halunnut muutakin läheisyyttä, kuin ennen aktia pientä hierontaa ja sitten sänkyyn. Kyllästyin sitten minäkin edes yrittämään hellyydenosoituksia, ja pelkään/uskon tunteideni kuolleen häntä kohtaan. Pidän toki ystävänä, kaverina. Mutta seksihalut on menneet, enhän mene sänkyyn muittenkaan kavereitteni kanssa. Mies on tyytyväinen etten halua läheisyyttä, vain sitä naintia kaipaa.
      Lasten ja omaisuuden takia emme eroa, meillä on avioehto, joten pitäköön hyvänään minut lahnansa, kun sellaisen suhteen halusi. Eroa en tule antamaan.

      • fabsu1

        ei voi mitään jos toinen haluaa erota on ero annettava ennen pitkää, ei auta.Ja mielestäni pääsisit itsekin helpommalla jos ei ala kauheesti hankaan vastaan. Huono suhde niin miksi pitkittää vielä hankalammalla erolla?Itserääkkäystä moinen!


      • eri näkemyksiltä
        fabsu1 kirjoitti:

        ei voi mitään jos toinen haluaa erota on ero annettava ennen pitkää, ei auta.Ja mielestäni pääsisit itsekin helpommalla jos ei ala kauheesti hankaan vastaan. Huono suhde niin miksi pitkittää vielä hankalammalla erolla?Itserääkkäystä moinen!

        No siis pointti on se, että miehen mielestä meillä menee hyvin..vain seksittömyys haittaa häntä. Ei kykene näkemään enkä minä kertomaan miksi olen haluton.
        Mutta ei halua erota, sen olen tiedustellut jo.
        Orgasmin voi saada muuten ilman miestäkin/huonoa panohaluista seksiä..
        Joten kaikki hyvin ainakin minulla.


      • Nainen isolla N;llä
        eri näkemyksiltä kirjoitti:

        No siis pointti on se, että miehen mielestä meillä menee hyvin..vain seksittömyys haittaa häntä. Ei kykene näkemään enkä minä kertomaan miksi olen haluton.
        Mutta ei halua erota, sen olen tiedustellut jo.
        Orgasmin voi saada muuten ilman miestäkin/huonoa panohaluista seksiä..
        Joten kaikki hyvin ainakin minulla.

        On piste iin päällä.

        Nämä pillunsa RÄPLÄÄJÄT OVAT IKUISIA teinipilluja


    • on kokemusta

      kaks vuotta sitten valitin mieheni levottomuudesta nukkuessa. Hön meni vierashuoneeseen nukkumaan ja sen jälkeen ei yhteisen peiton ale ole pyrkinyt. Lähtisin pois tästä suhteesta, mutta aina hän keksii jotakin joka saa mut uskomaan muutokseen. Ei olla siis kahteen vuoteen koskettukaan toisiimme. Kulissiako vain? En jaksais enää miettiä. Miten avioliiton voisi tämän perusteella purkaa??

      • ????????????

        haet eropaperin täytät ja viet postiin ja puolenvuoden päästä käyt allekirjoittamassa ja siinä se olet tuomittu eroon.


    • Suomalainen tylsä avioliitto!

      Aviossa oltu 8 vuotta. Seksi väheni dramaattisesti, kun taloon tuli 2 lasta. Lapset ovat jo 5 ja 7 vuotiaat. Seksielämä on melkein olematonta. Kerran vuodessa tyyliin.

      Olen mies
      ja olen huomannut, että porno ja runkkailu korvaa seksin ihan mainiosti. Oikean naisen kanssa en varmaan osaa enää mitään tehdäkään.

      Muija saa olla ilman, jos haluaa, vaikka koko loppuelämänsä. Harrastaa itsetyydytystäkin yhtä harvoin kuin seksiäkin. Ihme frigidi.

      • Noseks

        Teillähän on kaksi lastakin!
        Meidän seksielämä loppui kerralla ensimmäiseen lapseen!
        Jos erehdyin kerran vuodessa kysymään, niin haukut sain jatkuvasta vonkaamisesta.


      • suomalainen helvetin tylsä ...
        Noseks kirjoitti:

        Teillähän on kaksi lastakin!
        Meidän seksielämä loppui kerralla ensimmäiseen lapseen!
        Jos erehdyin kerran vuodessa kysymään, niin haukut sain jatkuvasta vonkaamisesta.

        Nussia saa VAIN JA AINOASTAAN JOS on aikomus tehdä lisää kersoja! Kaipa se on kohta, tilattava se panopuu jostakin seksikaupasta. Taikka sitte hirttoköysi.


      • puutteessa eloa

        Laitan paremmaks. Naimisssa jo 19 v, kaksi lasta, nuorin 14. Toisen lapsen jälkeen vaimo muuttui puupölkyksi, ei minkäänlaista reagoitia seksiin. Nykyisin ei saa koskeakaan. Seksiä ei ole ollut vuosiin. Yhdessä roikutaan vielä lasten vuoksi. Eroa en ole viitsinyt ottaa, nalkuttava vaimo vain veisi puolet kaikesta, minkä eteen olen niska limassa töitä tehnyt. Mikä kumma teidät naiset saa muuttumaan pihtaaviksi jäkättäjiksi, vaikka kaikki puitteet olisi muutoin priimaa. Sitten te ihmettelette, kun miehet lähtevät etsimään parempaa elämää, haukutaan niin maan perusteellisesti. Voi että olen lopen kyllästynyt jatkuvaan narinaan ja tällaiseen kulissiavioliittoon. Päivästä toiseen mennään tätä samaa rataa...masennuskin alkaa jo vaivata....


    • Selibaatissa vasten tahtoa

      Onpa sama tarina mulla, kuin edellisellä nimimerkillä "sama tarina"

      Naimisissa 19 vuotta, 2 lasta, nuorempi 15 v. Nuoremman syntymän jälkeen vaimolta katosi seksihalut. Nyt viimeiset 3.5 vuotta täysin ilman oikeanlaista seksiä. Runkkaa mut kädellään pari krt kuussa!! Huh huh!!

      Erosta oon tämän takia puhunutkin jo monta kertaa. Kun tuo nuorempi pääsisi murrosiän yli. Sen olen huomannut, että on mulla ainakin ottajia..onneksi ei 10 vuoden torjuminen ole vienyt itsetuntoani pois. Ekat 15 vuotta olin täysin uskollinen, mutta kun lopetti seksin kokonaan, niin silloin en enää kestänyt ja olen käynyt silloin tällöin vieraissa. Eikä MITÄÄN omantunnontuskia

    • -nainen75-

      Kyllä niillä joillakin miehellä näyttää myös olevan seksin saralla hiipuvaa... En aio loppuelämääni elää näin, joten jos tilanteeseen ei vaan tule muutosta, niin yksinkin kyllä pärjään tässä maailmassa. Muuten kuitenkin asiat ovat hyvin liitossamme ja seksi -oli- joskus nautinnollista ja kokeilumielistä, joten katson tilanteen loppuun.

      Kuinka moni on lähtenyt periaatteessa toimivasta "kämppisliitosta" vain ja ainoastaan sen vuoksi, ettei kysyntä ja tarjonta kohtaa? Miten elämä nyt, kaduitko päätöstäsi?

    • ladykiller

      Viisi vuotta seksitöntä liittoa vaimon kanssa, mutta päivieni pelastus on toinen nainen, joka hoitaa seksin absoluuttisen taitavasti. Vanha muija saakin kohta jäädä tämän uuden tieltä. En suostuisi elämään ilman seksiä lopunikääni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe