Miesten iskutaktiikat

Aurinkoinen_79

Pitkä suhteeni loppui keväällä ja kesän mittaan on tullut käytyä baareissa huomattavasti enemmän kuin suhteessa ollessa. Jokaisen baari-illan jälkeen olen ihmetellyt "nykymiesten" iskutaktiikoita. Ne ovat niin suoria, niin päällekäyviä, ei voi rauhassa tanssia kun on jonkun käsi ties missä, yritetään suudella ennenkuin ollaan tervehditty tms.

Kävin aktiivisimpina sinkkuaikoinani (n. 7-8 vuotta sitten) baareissa enemmänkin ja silloin miehet lähestyivät ihan eri tavalla. Siinä oli mukana kunnioitusta, nyt tuntuu olevan harvassa ne miehet jotka lähestyvät herrasmiesmäisesti. En mielestäni provosoi mitenkään, pukeudun hyvinkin hillitysti, meikkaan maltillisesti, en pidä erityistä silmäpeliä tms enkä muutenkään etsi baareista mitään yhden yön juttuja, kunhan pidän hauskaa ystävien kanssa.

Olenko valinnut väärät baarit, olenko idioottimagneetti vai onko tällainen käyttäytyminen nykyään yleinenkin tapa lähestyä naista? Sama on toistunut monessa eri baarissa, eri kaupungissa ja samaa tapahtuu myös ystävilleni. Tiedän kyllä että baarissa ollaan humalassa, sieltä etsitään yhden yön juttuja jne mutta eikö humalassa ollessaankin voisi käyttäytyä kunnioittavasti?

14

2320

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¨¨¨¨¨¨

      siitä, että kaikki idiootit ovat käyneet Ibizalla oppimassa "tavoille".

    • nainennn

      Joo! Ennen valitettiin aina siitä että espanjalaiset ja italiaanot ovat aivan kauheita kun ne käyvät blondiin kiinni. Mutta Italiassa ja Espanjassa saakin kulkea ihan rauhassa, mutta suomalaisessa baarissa saa pelätä kännikiimailijaa ihan tosissaan. Ne yrittävät syödä mun hiuksiani ja nylpyttää kylkeen ja ehdotella vaikka mitä.

    • .............

      No niin, teepä seuraava valinta:
      olisitko mieluummin koko elämäsi vailla iskuyrityksiä, vaikkakin huonoja sellaisia, vai otatko mieluummin tuollaisetkin huomionosoitukset vastaan?
      Olehan onnellinen, että selvästi moni mies on kiinnostunut. Suomessa naiset eivät iske ja valittavat sitten miesten iskuyrityksistä. Logiikkaa...

    • lirewg

      palsta onkin sitten valitusta, miksei miehet sano heti suoraan suoraan sitä ja tätä? Nyt tiedät vastauksen, naiset eivät kestä kuulla suoraan kuin itseään kehuvia kommentteja, se on ihan sama olivat ne totta tai eivät. Rehellisyys kannattaa heittää romukoppaaan, parhaiten mies saa haluamansa, kun vain kertoo naiselle, mitä nainen haluaa kuulla. Se ei ole vaikeaa, koska kaikki naiset haluavat kuulla samoja sanoja itsestään.

    • Ei kai

      tuo oo niin vaarallista?

    • kärryiltä.

      Tytöt tykkää nykyään tuollaisesta suoremmasta toiminnasta. Ja kukapa sitä jaksaisikaan kuunnella jotain tyhjänpäiväistä jorinaa. Suoraan asiaan vaan!

    • yli ymmärryksen

      Itse olin myös baareissa käymättä n. 8 vuotta, kun lapset olivat pieniä ja olin mieluummin kotona. Nyt on taas tullut käytyä baareissa eri kesätapahtumien yhteydessä ja olen kyllä totaalisen pihalla kuvioista. Olen muutaman kerran avannut suuni ihan asiallisesti, pyrkimyksenä päästä juttelemaan naiselle. Seurauksena on ollut täyslaidallinen vittuilua ja törkeyksiä, jonkalaisia en ole ikinä aikaisemmin kuullut. Näyttää siis siltä, että ei kannata vaivautua kohteliaaseen käytökseen, kun vastaukset voivat olla ihan mitä tahansa.

      On tietysti ihan asiallisiakin tapauksia tullut vastaan. Riippuu jonkin verran paikasta ja ikärakenteesta. Pahimmissa paikoissa ei kyllä viitsi enää lähestyä ketään, eikä niihin huvita edes mennä.

      • Aurinkoinen_79

        Taidan tosiaan olla hiukan pudonnut kärryiltä baarielämän suhteen :) Luulenpa että se humppalavoille siirtyminen ei todellakaan olisi huono vaihtoehto. Vaikka en erityisemmin etsikään miestä baareista/tanssilavoilta niin onhan noita lauantai-iltoja kiva joskus muuallakin viettää kuin kotosalla enkä kyllä jää kotiin loppuelämäkseni sen takia että jotkut eivät osaa käyttäytyä, heidän häpeänsähän se on.

        Ja nyt täytyy sanoa kun niin moni kommentoi tästä että minua ei missään nimessä haittaa jos miehet lähestyvät, mukavahan miesten kanssa noin yleensä on jutella ja saada huomiota. Puhun siitä tavasta jolla niin moni nykyään lähestyy. Ei siinä ole kyse enää lähestymisestä vaan rynnimisestä ja epäkunnioittavasta käytöksestä.


    • vili

      vaan niin on, että röyhkeämmällä iskutaktiikalla selkään pääsee helpommin kuin gentleman tyylillä.

    • kysymyksiä

      Kiinnitit huomiota miesten käyttäytymiseen. Entä naiset, oletko tarkkaillut heidän käyttäytymistään? Olisiko miesten agressiivisempi ote seurausta naisten hyökkäävyydestä?

      • Aurinkoinen_79

        Mainitsin jo tuolla aikaisemmin että naisetkin ovat mielestäni muuttaneet iskutapojaan suorasukaisemmiksi mutta itse naisena luonnollisesti huomioin enemmänkin miesten tapoja lähestyä. Voi hyvin olla että sekä miehet että naiset ovat vain muuttaneet tapojaan suoremmiksi ja se vain näkyy minulle niin rajuna muutoksena kun olen ollut baarielämästä aika pitkään poissa.


      • muistelen
        Aurinkoinen_79 kirjoitti:

        Mainitsin jo tuolla aikaisemmin että naisetkin ovat mielestäni muuttaneet iskutapojaan suorasukaisemmiksi mutta itse naisena luonnollisesti huomioin enemmänkin miesten tapoja lähestyä. Voi hyvin olla että sekä miehet että naiset ovat vain muuttaneet tapojaan suoremmiksi ja se vain näkyy minulle niin rajuna muutoksena kun olen ollut baarielämästä aika pitkään poissa.

        että jo 10-20v sitten oli naisia, jotka tunkivat tissejään miehen suuhun, vaikka miehellä oli naisystävä vieressä...


    • Mies35

      Olisiko se sitten tämä nyky-ajan trendi kun sitä seksiä tulee joka tuutista, tosi-TV-hömppä nyt yhtenä esimerkkinä? Puhumattakaan eräiden julkkisten "parannusleikkauksista" ja salasuhteista jotka päätyvät juorulehtien palstoille.

      Ja tämä hektinen elämänrytmi, kaikki-heti-minulle-asenteineen lisänä kuvioissa? Jostainhan ne esimerkit ja käyttäytymismallit on opittu, no jos vanhemmat harvoin näkevät lapsiansa, puhumattakaan käytöstapojen opettamisesta...niin lopputuloksena onkin noita ns. k*sipäitä ja pissiksiä.

      Pitää katsos suoraan päästä asiaan, silloin heitetään se kohteliaisuus ja toisen huomioiminen romukoppaan. Mitäs sillä on väliä millä tyylillä sitä pääsee sinne "pesälle", kunhan vain saan? Ja jollei tältä "saa" niin koitanpas seuraavaa.

      Ei ehkä ihan korrektia käytöstä vaikka olisitkin humalassa, mutta minkäs teet.

      Kait työelämässäkin pärjäävät vain ne kaikkein häikäilemättömimmät tyypit, kyynerpäätaktiikalla? Ne jotka ovat näkyvimmin esillä saavat sen mitä haluavatkin ja syrjemmällä olevat jäävät ilman.

      Eihän naiset huomioi miestä joka on hiljaa omissa oloissaan ja istuu syrjäisessä pöydässä tai baaritiskillä? Eikä tee aloitteita? Vaan ne saavat huomion jotka ns. "uivat liiveihin", näin hieman kärjistetysti.

      Toisaalta, fiksusti ja kohteliaasti käyttäytyvät miehet ja naiset käyvät harvoin noissa trendipaikoissa bilettämässä. Tietyntyylinen seura ja biletyspaikka vetävät puoleensa tietyntyyppisiä henkilöitä.

      Vaikea juttu kaikenkaikkiaan, mutta eräiltä 20-kymppisiltä puuttuvat käytöstavat, no kyllähän yli 30-kymppisetkin osaavat noi huonot käytöstavat lääppimiseen ja suorasukaisine ehdotuksineen.

      Noh, onhan minuakin naiset lääppineet persuuksista kun olen ollut baarissa viihteellä (ennestään tuntemattomia) tai yrittäneet pummata drinkkejä, että näinkin päin.

      Jotenkin ironisesti sanottuna noi baarit tuppaavat olemaan ns. lihatiskejä, saaliineen, saalistajineen, kännikaloineen ja viskisieppoineen.

      Ladies and Gentlemen, iskutyyli on vapaa, nopeimmat voittavat...

      • Aurinkoinen_79

        Sinulta tuli monta hyvää pointtia. Varmaankin kaikki nämä esille tulleet asiat yhdessä saavat aikaan sen että iskutaktiikat ovat nykyään mitä ovat. Ehkä ne ovat aina olleet sitä, voihan olla että sinkkuillessani nuorempana itsellänikin oli enemmän meno päällä eikä tällainen käyttäytyminen ärsyttänyt niin paljoa. Todennäköisempää tosin on, että lähestymistavat ovat ainakin jonkin verran muuttuneet viime vuosina. Jollei muuten niin ainakin tulleet suoremmiksi. Ystävä/tuttavapiiriini on myös viime vuodet kuulunut päälle kolmekymppisiä miehiä jotka osaavat käyttäytyä, niin baarissa kuin mökkireissuillakin, joten ero näihin "baarihuligaaneihin" tuntuu valtavalta.

        Aktiivisimmat bilettelyajat ovat minulta tosin ohi joten ei tämä nyt sen suurempi ongelma minulle onneksi ole :)

        Kiitoksia kaikille mielipiteistä ja ajatuksista! Taidankin tästä ilmoittautua sinne lavatanssikurssille...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe