viikot ok, viikonloppu ei

saamaton

On tämä sitten kauhean työlästä. Tavoitteeni on pudottaa ainakin 6kg, ehkä 7 (nyt168cm 75kg). Viikot menee ihan ok, mutta viikonloppuna tulee retkahdus. Viikolla käyn kävelylenkillä ja spinnigissä, muutaman kerran juoksen/hölkkään tai rullaluistelen. Päydällä on pussi porkkanoita, joita pyrin syömään jos illalla tulee tarve syödä jotain leivän lisäksi.
Viimeviikolla sain painoa pois vähän yli kilon, mutta kun kesällä ollaan viikonloput mökillä, niin se retkahdus tulee sitten sielä ja taas maanantaina vaaka näyttää samaa lukemaa kuin edellisen viikon alussa.
Viikonloppuna kun tulee syötyä ihan diipa daapaa, oikeen raivostuttaa #¤#"#¤& muutama olut tai siideri, ihan vaan kourallinen sipsejä, lisäksi karkkia ja sitten ne ruuat yleensäkin...eli grillimakkaraa tms. No olen kyllä saanut muunkin porukan höynäytettyä syömään grillattuja kasviksia (kun folio nyyttiin laittaa lisäksi vähän kanaa). Ja sitten kun on jo maha täys ja lopettas sen syönnin niin jotain vielä tyrkytetään "enää yks, ota nyt ettei tarvi laittaa roskiin", joo mä tiedän etten ole jätesaavi, paitsi että viissiin sit oon.

4

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laadidaa79

      Tämä ikuinen kysymys. Ei kukaan jaksa pelkillä porkkanoilla ja salaatilla. Repsahdus tulee ennemmin tai myöhemmin, tai kuten sun tapauksessa, viikonloppuisin. Eli mitä päivän ruokalistaasi kuuluu?

      Kun elimistölleen asettaa liikoja vaatimuksia, niin sellainen laihdutus ei ole kestävää.

      Tee ruokalista koko viikolle. Syö monipuolisesti myös lihaa, kalaa ja kanaa. Jätä jauhot, leipä, makaronit, riisit ja sokeri pois kokonaan. Maailma on väärällään muitakin hyviä ruoka-aineita.

      Grillaa täyslihatuotteita ja syö niiden kanssa runsaasti salaattia ja just grillattuja kasviksia. Juo valkoviiniä (kuivaa) jos on pakko juoda alkoholia. Älä koskaan juo tyhjään vatsaan vaan grillaa ensin.

      Karkista pääsee eroon. Se vaatii töitä, mutta kun on ollut muutaman päivän kokonaan ilman, ei etes tee mieli. Ehkä olet antanut itsellesi luvan retkahtaa viikonloppuisin?? tietämättäsi?? Selkeä tavoite painonhallinnassa parantaa onnistumisen mahdollisuutta. Kerro myös kavereillesi mikä on tavoitteesi.

      Tsemppiä!

      • saamaton

        No ruokalistaa koko viikolle en ole harrastanu, mutta olen yrittäny etukäteen miettiä muutaman päivän, etten käy joka päivä kaupassa.
        Aamusta syön yleensä leivän ja kahvia (leivällä kokolihaleikkelettä ja kurkkua, tomaattia), iltapäivällä syön lämpimän ruoan, tänään kanaa, kasviksia ja riisiä (ei kermaa). Välillä saatan ottaa jukurtin tai porkkanan jos iskee kova nälkä. Vettä menee päivän mittaan paljon. Illalla syön leipää tai joskus puuron (leivän päällä suunnilleen samoja juttuja kuin aamullakin, juustoa syön tosi harvoin. Puuron päälle otan pakastimesta marjoja).


    • ----

      Nyt kun tiedät miten viikonlopun syömiset vaikuttaa, miten helposti kahdessa päivässä saa viiden päivän työn menemään hukkaan, niin ota järki mukaan kun lähdet mökille. Ei viikonlopun aina pidä merkitä holtitonta mässäilyä. Pitäis opetella tekemään jotain muutakin ;)

      • saamaton..

        Itselläni on sama homma. Viikolla lenkkeilen ja käyn jumpassa. Innoissani perjantaina puntarin lukemasta, toitotan itselleni, että nyt sitten ollaan terveellisesti myös vko-loppu. Mutta, sitten kun sitä hiipparoidaan kotiin yöllä täytyy käydä pizzerian kautta. Tai jos tulee vieraita täytyy grillata ja tehä poppareit. Tai tarjota edes kahvit. Käyn vko-loppuisin kotona, eli siellä odottaa karkkia ja epäterveellistä ruokaa. En osta itse karkkia ollenkaan, joten kotona tulee sitten niihin himo.

        Tämä on NIIIIIN turhauttavaa kun saan muutamassa päivässä tuhottua sen mitä olen saanut viikolla aikaiseksi. Joskus näitä huonoja päiviä tulee myös viikolla, mutta yleensä ne kertyy sinne vko-lopulle. Syön viikolla ihan kunnolla, en näe nälkää. Mutta se vanhan elämän tapa pyrkii tulemaan aina esille ja pizzalla on pakko käydä! :((

        Olen ollut n. 1kk laihiksella, eikä ole ollut vielä yhtn vko-loppua etten olisi syönyt joko hampurilaista/pizzaa.

        Olisiko kenelläkään vastausta tämmöiseen pulmaan? Pitäskö perustaa joku perjantaina ryhmä, että skarpataan toisiamme syömään myös vko-loppu terveellisesti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe