Moi,
Olen aloitteleva rullaluistelija ja olen pari kertaa käynyt luistelemassa. Ekalla kerralla annoin jarrun olla oikeassa luistimessa ja jarruttelu onnistui lenkin loppuvaiheessa ihan ok. Toisella kerralla laitoin jarrun vasempaan luistimeen ja aluksi sai taas hakea jarruttamista, mutta lopussa jarruttaminen taas onnistui. Mistä tietää, että kummasssa luistimessa sen jarrun pitäisi olla (olen vasenkätinen)?
Kumpaan luistimeen jarrut?
2
701
Vastaukset
- ratkaisee
Jarru kannattaa laittaa siihen jalkaan jolla jarruttaminen tuntuu luontevammalta. Vasen/Oikeajalkaisuus kun ei riipu ollenkaan kätisyydestä.
- karirh
1. Seiso jalat vierekkäin, pieni väli jalkaterien välissä
2. Lähde kaatumaan eteenpäin; älä kaadu kuitekaan loppuun asti :)
3. Se jalka, joka kaatuessasi astuu eteen tukea hakien, on se vahvempi jalkaa yleensä. Juuri tämän jalan luistimeen laitat jarrupalan.
Heikompi jalka toimii yleensä vain tukijalkana, ja vahvempi jalka on jarrujalka. Joskus jalat voivat olla yhtä vahvat, silloin kumpi jalka tahansa voi olla tukijalka tai jarrujalka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648