jätetty ilman selitystä

Orgasmo

avovaimo jätti mut eilen. en oo saanut unta koko yönä ja on ihan paska olo,tietenkin.. puolisokin(ex nyk.) on ihan paskana. hän on 21 ja mä 25. kysyin syytä ja hän ei vain osannut selittää muutakuin että rakkaus mua kohtaan on loppunut. mut silti mä haluun "paremman" vastauksen. jotenkin tuntuu ettei se uskalla kertoo mulle oikeeta vastausta. se sano että saan asuu sen kans niin kauan ku saan uuden kämpän mutta haluisin jo muuttaaa täältä pois,mut kämppiä on vähän vaikee saada täältä hgistä.. halusin vaan kertoo teille tästä ja jos jollakin olis jotn infoo mis voisin keskustella tästä paremmin niin kiitti..

4

1301

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dcb

      Koin yli puoli vuotta sitten aivan saman tilanteen, avopuolisoni kertoi minulle vain ettei enää rakasta minua. Maailma romahti siltä seisomalta. Olisin saanut myös jäädä asumaan, muta en kyennyt enää olemaan samassa kodissa entisen avomieheni kanssa. Lähdin siis siltä seisomalta ystäväni luokse, enkä ole edelleenkään (puolen vuoden jälkeen) saanut mitään sen kummempaa selitystä sille että elämäni muuttui totaalisesti sinä maaliskuisena iltana.

      Kuitenkin siitä alkoi pikkuhiljaa minun selviytymistarinani. Viikon makasin sohvalla ja itkin, sitten nousin jaloilleni ja päätin että tästä ei voi olla suunta kuin ylöspäin.
      Ja tähän on tultu; Mulla on oma asunto, ja totaalisesti oma elämä. Olen tehnyt tämän puolen vuoden aikana asioita joista en edes uskaltanut uneksia silloin kun seurustelin. Suhteemme kesti 3 vuotta, ja olimme lopulta jo kihloissa ja menossa naimisiin. Nyt kun katson aikaa taaksepäin, olen huomannut että tässä maailmassa on olemassa vielä se oikea minullekkin. Ennenkö hän kävelee vastaan, otan elämästä kaiken irti.
      Itse ajattelin, että tämä kaikki vääryys oli minulle tarkoitettu, ja nyt olen vahvempi kuin koskaan aiemmin. Ja aina elämästä löytyy asioita joista voi olla kiitollinen. Minulle ne asiat olivat esimerkiksi välittävät ystävät ja perheeni, jota ilman olisin aikamoinen ihmisraunio.
      Itse olen jättänyt kaiken suhteeseen liittyvän taakseni, enkä enää edes haluaisi tietää miksi kaikki pättyi niinkuin päättyi. Exäni on yrittänyt kysellä minulta ja ystäviltäni mitä minulle kuuluu, mutta en ole pitänyt häneen mitään yhteyttä, koska koen ettei hän enää tule kuulumaan minun elämääni edes ystävänä. Vaikka ymmäränkin ettei toisen kanssa voi eikä pidäkkään seurustella ilman tunteita sitä toista kohtaan, niin koen että myöskään tämä ei ole oikea tapa hoitaa asioita.

      Koita jaksaa. Nyt on vain aika siirtyä eteenpäin, ja muista että aina myskyn jälkeen on poutasää.

      • piristävästä viestistäsi!

        Oli todella "huojentavaa" lukea sun viesti,se oli voimia antava,kiitos! itseasiassa mulle soitettiin n.30min sitten Sato oy:stä ja sanottiin että mulle on löytynyt asunto jos kiinnostaa!!! se on itä-pasilas mutta sillä ei oo mitn väliä kunhan pääsen täältä "helvetin" esikartanosta pois! eli kävi niin hyvä tuuri että tänään täytin hakulomakkeen aamulla ja nyt illalla mulle jo soitettiin!!!! =D jotn iloa tähän kurjuuteen,heh!


      • vai rakastaminen?

        Voiko sen PAREMPAA selitystä suhteen päättämiselle olla kuin se, että "rakkaus loppui". Itseasiassa se on paras mahdollinen ja sanoisinpa melkein, että ainoa hyvä syy päättää suhde.

        Mitä on elää vain rinnakkain jonkin muun syyn (raha, turvattomuus, tottuminen tms...) vuoksi sen sijaan, että RAKASTAISI?!

        Eli ole onnellinen, että kumppanisi oli sinulle ja itselleen rehellinen eikä jäänyt suhteeseen "vääristä syistä". Nyt teillä kummallakin on mahdollisuus löytää se rakkaus sen sijaan, että kituuttaisitte yhdessä...

        Tosin kannattaa sitten muistaa se, että se tunne, jota nimitämme "rakkaudeksi" on usein suurta intohimoa ja rakastumista. Ehkä rakastuminen loppui - eikä rakkautteen ollut tietä? Rakastuminen ja rakastaminen ovat kaksi eri asiaa. Ja sitä sen ymmärtäminen ja todeksi eläminen johtaa niihin pitäaikaisiin ja onnelisiin liittoihin.

        Se kaikki on sinulla siis vielä edessä :) Ihanaa!


      • eikä rakkautteen ollut tietä?
        vai rakastaminen? kirjoitti:

        Voiko sen PAREMPAA selitystä suhteen päättämiselle olla kuin se, että "rakkaus loppui". Itseasiassa se on paras mahdollinen ja sanoisinpa melkein, että ainoa hyvä syy päättää suhde.

        Mitä on elää vain rinnakkain jonkin muun syyn (raha, turvattomuus, tottuminen tms...) vuoksi sen sijaan, että RAKASTAISI?!

        Eli ole onnellinen, että kumppanisi oli sinulle ja itselleen rehellinen eikä jäänyt suhteeseen "vääristä syistä". Nyt teillä kummallakin on mahdollisuus löytää se rakkaus sen sijaan, että kituuttaisitte yhdessä...

        Tosin kannattaa sitten muistaa se, että se tunne, jota nimitämme "rakkaudeksi" on usein suurta intohimoa ja rakastumista. Ehkä rakastuminen loppui - eikä rakkautteen ollut tietä? Rakastuminen ja rakastaminen ovat kaksi eri asiaa. Ja sitä sen ymmärtäminen ja todeksi eläminen johtaa niihin pitäaikaisiin ja onnelisiin liittoihin.

        Se kaikki on sinulla siis vielä edessä :) Ihanaa!

        ehkä? mutta olin niin varma meidän yhteisestä tulevaisuudesta koska hänkin puhui minulle naimisiinmenosta ja lapsista ja hän oli tosissaan/innoissaan puhuessaan niistä...mutta sitten näin kuinka hänen iloisuutensa alkoi kadota enkä enään edes muista koska viimeksi sain hänet hymyilemään? ehkä hänen rakkautensa sitten vain loppui?..
        mä joudun katsomaan häntä päivittäin tässä samassa asunnossa koska pääsen muuttamaan vasta ens kuun alussa pois ja se on pahinta mulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3250
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2060
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1840
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      300
      1383
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1288
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1210
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      109
      1206
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1100
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1061
    Aihe