ongelma-syöjät

Onko teillä kokemusta ongelma syöjistä, siitä kun esim alkoholisteille on aa-kerhot.

Oletteko saaneet sieltä apua?

Kiitos jo etukäteen!
4405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen ollut kyseissä "ryhmässä" jo vuosia ja parempaa tukea en voi saada mistään. Siellä on aivan mahtavia ihmisia joka lähtöön. Toisilla ei ole ylipainoa yhtään ja jollakin siä voi olla jopa 200 kiloa, mutta kaikille ominaista on ruuan väärinkäyttö. Eli ruoka hallitsee elämää liikaa.

Olen laihtuntu ryhmässä käymällä 75 kiloa ja nyt olen ollut normaalipainoinen 3 vuotta.

Liity ihmeessä mukaan, netistä voit katsoa kokoontumispaikat ja ajat.

Äänestä
  • Niitä ryhmiä vaan on tosi harvalla paikkakunnalla!

    Äänestä

  • Ihmettelen miksi tätä ryhmää ei ole täällä mainostettu aiemmin, jos se on ihan oikeesti vuosia ollut toiminnassa.
    Tämä palstahan on täynnä juuri niitä jotka ei pääse syöpöttelystä eroon.

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    Ihmettelen miksi tätä ryhmää ei ole täällä mainostettu aiemmin, jos se on ihan oikeesti vuosia ollut toiminnassa.
    Tämä palstahan on täynnä juuri niitä jotka ei pääse syöpöttelystä eroon.

    Itse kärsin samoista ongelmista ja OA kokouset ovat auttaneet. siellä on ihmisiä (eri kokoisia, eri ikäisiä, naisia ja miehiä), jotka kärsii ahmimisesta ja auttavat toisiaan puhumalla ja rakentamalla ruokailuajatukset uudelleen. terveellinen säännöllinen syöminen auttaa ja myös niiden tunteiden selvittäminen, jotka johtavat syöpöttelyyn.

    Itselläni syyt ovat olleet energiavajeen jättäminen päivällä, jolloin syöminen on riistäytynyt käsistä, ja joskus myös tunteisiin syöminen (vaikka sitä on hankala myöntää). Olen ihan normaalipainoinen, mutta pelkään näin lihoavani. syömiseni ei ole normaalia, sen tiedän. ja säännöllinen syömisrytmi on auttanut - tiedostaminen auttaa aina!

    googleta: OA niin löydät tukea muilta ja apuja.

    tässä linkki keskustelupalstalle.
    http://forums.cjb.net/oafinland.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


justiina 9 kirjoitti:

Onko teillä kokemusta ongelma syöjistä, siitä kun esim alkoholisteille on aa-kerhot.

Oletteko saaneet sieltä apua?

Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu