Urheilullinen mies

aikaa naiselle?

Liikunnallisuus on yleensä plussaa ihmiselle.
Mutta millä miehet, jotka harrastavat aktiivisesti liikuntaa melkein joka päivä, ehtivät vielä tapailla naisia tai kehittää suhdetta.

Jos maanantaina pelataan sählyä, tiistaina rullaluistellaan, keskiviikkona pelataan tennistä, torstaina käydään salilla, perjantaina on joukkueen saunailta ja viikonlopuksi lähdetään pelaamaan golfia tai kalastamaan kavereiden kanssa, niin missä välissä jää aikaa naiselle??!!!

Itsekin liikun, mutta näiden perässä ei pysy. En edes viitsi yrittää.

Miksi tällaiset himourheilijat ja liikunta-addiktit edes hakevat naisseuraa, jos aikaa ei riitä.

7

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -m74-

      itseäni liikunnallisena ja liikun noin tunnin treenejä neljästi viikossa.... salia, ryhmäliikuntaa, lenkkeilyä. Kyllä siitä aikaa kumppanille riittää. Lisäksi liikunta harrastukseni on sellaista, että mahdollinen kumppanini voisi aivan hyvin lähteä mukaankin.

    • aikaa perheelle?

      koska liikkua ja harrastaa voi yhdessäkin. Toinen ja vakavampi ongelma on edessä siinä vaiheessa jos/kun jälkikasvua siunaantuu. Silloin ei enää voi harrastaa samalla tavoin yhdessä useaan vuoteen ja nainenkin alkaa kaivata ihan konkreettista apua siinä lasten- ja kodinhoidossa. Ja kun itse ei enää pääse samalla tavalla vapaasti menemään kuin ennen niin se miehen meneminen ottaa pattiin vaikka se olisi ihan samaa tasoa kuin aikaisemminkin.

      Eli jos olette kovin meneviä, urheilullisia tai hedonismiin taipuvaisia niin unohtakaa ne lapset. Ainakin siihen asti että se koko ajan meneminen, harrastaminen ja ystävien tapaaminen ei enää ole niin tärkeää.

      • noin on

        Miehinen mies, urheilun suurkuluttaja, ikää 35 ei kuitenkaan välttämättä itse tajua ristiriitaa. Sääli.


      • ärsytys

        "nainenkin alkaa kaivata ihan konkreettista apua siinä lasten- ja kodinhoidossa."

        Eikö lasten- ja kodinhoidon pitäisi olla TASAPUOLISTA?

        Itseänne saatte syyttää, jos esitätte kaipaavanne "apua" noihin asioihin. Tuolla tavalla sanomalla otatte itsellenne päävastuun noita asioita ja mies on vain "apu" siinä.

        Tollot.


    • Urheilullinen mies

      No nyt olis aikaa kun jalka paketissa...meni kesän urheilutkin harakoille.

      Luonnollisesti yritän ahtaa viikko-ohjelman maksimaalisen täyteen, koska näin sinkkuna on järkevämpää harrastaa jotain kehittävää kuin istua kotona kaikki päivät. Jos en olisi kokoajan menossa, niin se vaihtoehto olisi istua yksin kotona kirjoittelemassa tänne. Suoraan sanottuna kun tulen treeneistä tai kavereiden tyköä kotia, niin eipä täällä paljoa tekemistä ole. Etenkin nyt kun ei voi harrastaa niin tylsäksi tämä käy. Pitäisi kai hakea muutama kirja iltalukemiseksi.

      Jos sopiva nainen löytyy, niin sille kyllä aina aikaa järjestyy, ei ole siitä kiinni. Tuntuu pikemminkin olevan naisten ongelma se ajan löytäminen, itse pystyn järjestelemään ajankäyttöni työni luonteen vuoksi ihan miten haluan, ilman että treenimäärät ja naisten tapailu juurikaan kärsii. Ja jos tiukkaa tekee niin sitten vähän karsitaan treeneistä.

    • ei kelpaa

      Eli koskaan ei ole naiselle hyvä. Liikuntaharrastus haitaa, jos taas olet sohvaperuna niin sekin haittaa. Yrittäkää päättää mitä haluatte! Miksette tyydy siihen tavalliseen kotihaltiatarmieheen?? No kun sekään ei ole hyvä...

    • huuhaaheikki

      Himoliikkujat ovat asia erikseen.

      Tavallisten ihmisten tuleekin liikkua siinä missä hampaidenpesu ja suihkussa käynti kuuluu rutiineihin. Itse käyn juoksulenkillä kolme kertaa viikossa, á 30-40min. Tämän lisäksi peruslihaskunnon ylläpitoa pururadalla tai kotona. Lisäksi kävelen ulkosalla lähes päivittäin.

      Omassa ikäryhmässäni (35-45 vuotiaat) ihmisillä on todella surkea yleiskunto ja silmiinpistävästi ylipainoa. Kakkostyypin diabetes ja verenpainetauti häämöttää monelle.

      Aika moni aikuinen kuluttaa kännykkä korvalla saman verran aikaa. Lähtekää ulos lenkille ja jutelkaa siellä oikealle ihmiselle, ei kännykälle.

      Hommahan toimii niin, että töitä paiskitaan kahdeksan tuntia, nukutaan toiset kahdeksan tuntia ja siinä välissä huolehditaan terveydestä.

      Edes lasten kasvatus ei ole este liikunnalle. Mies on lasten kanssa ja äiti käy lenkillä/jumpalla. Ja sitten toisinpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      69
      2010
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      129
      1396
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1363
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1082
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      103
      932
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      348
      868
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      694
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      664
    Aihe