Älkää ostako Philipsin laitteita, koska heillä on tosi epämääräinen huolto. Itse ostin kolmensadan mp3-soittimen, joka kesti n. puoli vuotta ja sitten huoltoon. Nyt se on ollut huollossa jostain huhtikuusta lähtien, eikä ole kuulunut. Olen kyllä käynyt kaupassa kyselemässä, josta on kauhean yrittämisen jälkeen onnistuttu saamaan yhteys huoltoon, josta viimeksi kesä-heinäkuun vaihteessa joku talkkari löytyi puhelimeen, vähän aikaa etsittyään löysi soittimen, ja totesi jotain, että "oho, se on täällä kyllä, mutta sille ei ole tehty vielä mitään". Nyt sitten luvattiin hoitaa asia heti, mutta kohta on taas kuukausi siitäkin mennyt. Alunperin luvattiin, että huolto kestää noin kuukauden. Nyt on mennyt neljä. Olen kärsivällinen enkä vähästä hermostu, mutta tämä alkaa olla jo naurettavaa. Täytyy kai taas lähteä hiillostamaan, vaikkei mukavia kaupan myyjiä viitsisi tällä vaivata, kun vika on yksin huollossa. Surkeaa palvelua.
Philipsin "huolto"
2
265
Vastaukset
- strong avoid
aivan viimeistä tilannetta en ole tarkistanut mutta ainakin viime vuoden puolella Philips oli kuluttajaviraston mustalla listalla.
Ainoana suomessa myytävänä merkkinä tuo on kieltäytynyt korjaamasta takuuseen yli vuoden ikäisiä erittäin kalliita taulutelevisioita ja kodinkoneita.
Ovat vedonneet vuoden "takuuseen" mikä on laitonta koska koko EU-alueella valmistajan virhevastuu tuotteista suhteutetaan tuotteen hintaan ja siihen käyttöikään jota kuluttajalla olisi lupa odottaa eikä tehtaan myöntämä takuu voi mitenkään lyhentää tätä aikaa. Erillinen takuu voi olla ainoastaan lisäturva joka parantaa kuluttajan oikeuksia.
Itsekin jouduin pari vuotta sitten korjauttamaan Philipsin TV:n joka onneksi hajosi juuri ennen vuoden ikää mutta reilut kolme viikkoa aparaatti oli matkalla eikä minkäänlaista varakonetta tarjottu tilalle. - Omppu-höperö
Järkyttävää toimintaa. Kuluttajamieheen vaan yhteys. Jos ei vieläkään auta, niin oikeuteen perkele! näin mää tekisin. Ketuttaa nimittäin tuollaiset tusinafirmat joilla ei ole mitään väliä asiakkaiden tyytyväisyydellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809